Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
/ Freepik
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
Naudokite tik kokybiškas kalėdines girliandas
Kalėdinės girliandos – viena populiariausių namų puošybos priemonių. Jeigu naudojamos į elektros tinklą jungiamos dekoracijos, svarbu įsitikinti, kad jos yra geros kokybės ir namuose nesukels gaisro.
Prieš pradedant naudoti elektrines girliandas rekomenduojama jas patikrinti, ypač tas, kurios naudojamos jau ne vienerius metus. Jų laidai gali būti mechaniškai pažeisti, gali būti sulūžusios lemputės ar pažeisti jungikliai, o tai gali sukelti gaisrą. Pastebėjus bet kokius girliandų pažeidimus, nerekomenduojama jų naudoti.
Net ir naudojant geros kokybės, nepažeistas elektrines girliandas, svarbu jų nepalikti be priežiūros:
„Šios namų puošmenos jungiamos į elektros tinklą, todėl gali ir užsiliepsnoti, pavyzdžiui, nusvilus laidams. Dėl to svarbu įjungtas girliandas laikyti tik tuomet, kai esate namuose, taip pat būtinai jas išjungti nakčiai,“ – pataria D. Karalius.
Žvakes naudokite atsargiai
Dėl neatsargiai naudojamų žvakių namuose kylantys gaisrai – vieni dažniausių. Siekiant išvengti nelaimės, rekomenduojama atlikti kelis paprastus veiksmus, kurie ženkliai padidins žvakių naudojimo saugumą.
Nors daugelis išmeta žvakių instrukcijas jų neskaitydami, vis dėlto prieš jas naudojant svarbu atkreipti dėmesį į jų degimo laiką. Taip pat svarbu deginti žvakes jas stabiliai pastačius ant nedegaus paviršiaus, pavyzdžiui, metalinės žvakidės. Tai padės užtikrinti, kad sudegus žvakei ugnis neišplis kitur, pavyzdžiui, ant stalo.
Specialistas taip pat atkreipia dėmesį, kad tarp dviejų degančių žvakių turi būti bent 10 cm atstumas, jos negali būti deginamos šalia kitų šilumos šaltinių – televizorių, radiatorių ir pan. Svarbu ir tai, kad žvakės nebūtų deginamos prie užuolaidų baldų ir kitų daiktų, kurie nuo žvakės liepsnos gali užsidegti.
Dažna klaida - palikti žvakes be priežiūros, todėl specialistas primena, kad prieš išeinant iš kambario jas visuomet reikia užgesinti.
Neleiskite petardų ir fejerverkų arti gyvenamųjų namų
Nors petardos ir fejerverkai yra tapę neatsiejama šventinio laikotarpio dalimi, siekiant užtikrinti namų saugumą specialistas rekomenduoja juos naudoti atsakingai. Arti namų naudojamos petardos ar fejerverkai gali kliudyti namą ir jį uždegti, taip pat gali patekti į butus pro atvirus langus.
Norint leisti petardas ar fejerverkus, svarbu tai daryti kuo toliau nuo gyvenamųjų namų. Kiekviena savivaldybė turi savo tvarką, apribojančią petardų ir fejerverkų naudojimą. Kaune draudžiama naudoti pirotechnikos priemones arčiau kaip 30 metrų nuo daugiabučių gyvenamųjų namų, tuo tarpu Vilniuje ir Klaipėdoje šis atstumas negali būti mažesnis nei 75 metrai.
Pažeidžiantiems pirotechnikos naudojimo tvarką gresia nuo 14 iki 60 eurų, o nusižengus pakartotinai - nuo 80 iki 300 eurų bauda. Dažnu atveju su pirotechnikos priemonėmis žaidžia vaikai, tačiau tai nereiškia, kad jie dėl to nebus atsakingi. Už vaikų iki 16 metų padarytus administracinius nusižengimus atsako tėvai, taigi, bauda gali būti skirta jiems.
Nederėtų pamiršti priešgaisrinės saugos priemonių
Gaisrai, kylantys dėl neatsargaus elektros prietaisų, ugnies šaltinių naudojimo namuose, kelia didelį pavojų viso daugiabučio namo gyventojams. Dėl to svarbu nepamiršti ir priešgaisrinės saugos reikalavimų bei kiekvienuose namuose pasirūpinti saugos priemonėmis.
„Kiekviename bute turėtų būti įrengti ir reguliariai tikrinami dūmų detektoriai, taip pat visiems gyventojams rekomenduojame namuose turėti ir gesintuvą, kurio galiojimo laikas nepasibaigęs. Tokios pat priemonės turi būti įrengtos ir visų daugiabučių namų bendrosiose patalpose,“ – sako D. Karalius.
Būtina užtikrinti sklandžią evakuaciją nelaimės atveju
„Civinity“ specialistas taip pat primena, kad daugiabučių namų bendrojo naudojimo laiptinėse, koridoriuose, balkonuose, avariniuose išėjimuose draudžiama laikyti daiktus, trukdančius žmonių evakuacijai gaisro atveju.
„Susiduriame su dažna problema, kai daugiabučių gyventojai namo laiptinėse ar rūsio bendrosiose patalpose laiko tam tikrus daiktus, tokius kaip dviračiai, vežimėliai, rogės, įvairūs baldai. Bet kokie daiktai, kuriais užstatomi praėjimai, yra draudžiami, nes kelia didelę riziką visiems namo gyventojams bei padidina riziką greitai išplisti gaisrui,“ – sako specialistas.