Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Biurokratija. Jei darželinukas serga vieno mėnesio pabaigoje ir kito pradžioje, tėvai turi lakstyti pas gydytoją kelis kartus. Tam, kad gautų dvi pažymas apie ligą ir nemokėtų už vaiko maitinimą darželyje. „Etaplius.lt“ archyvo nuotr.
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Darželio administracijos darbuotoja skundžiasi vaikų tėvais. Laiku nepristatę pažymos apie sergantį mažylį, jie vėliau kelia triukšmą, kodėl nebuvo sumažintas mokestis už maitinimo paslaugas. „Situacija su pažymomis – dar vienas nereikalingos biurokratijos, užkrautos šeimos gydytojo institucijai, pavyzdys“, – komentuoja gydytoja.
Problema – kai vaikas serga mėnesių sandūroje
„Sistema tokia, kad auklėtojos tvarko vaikų lankomumo dienynus ir žymi, ar praleistos dienos yra pateisinamos, ar ne. Paskutinę einamojo mėnesio dieną auklėtojos atspausdina lankomumo grafikus ir perduoda juos buhalterėms, kurios apskaičiuoja, kiek tėvai turi sumokėti už ugdymo aplinkos išlaikymą ir maitinimo paslaugas“, – sako vieno Šiaulių miesto lopšelio-darželio administracijos darbuotoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – aut. pastaba).
Šiaulių miesto savivaldybė 2017 m. spalį patvirtino nekintantį mėnesinį atlyginimo dydį už ugdymo aplinkos išlaikymą – 7,24 Eur. O mėnesinis mokestis už vaiko maitinimo paslaugas gali kisti. Pavyzdžiui, jeigu vaikas sirgo ir darželyje nei pusryčiavo, nei pietavo.
„Čia ir atsiranda problema. Sakykime, kad vaikas susirgo pirmadienį, vasario 26 d. Trečiadienis, vasario 28-oji, – paskutinė mėnesio diena. Tėvai auklėtojas apie vaikų ligą paprastai informuoja telefonu, šios jų paklausia – ar atnešite gydytojo pažymą? Kaip jau minėjau, paskutinę mėnesio dieną auklėtojos turi atspausdinti lankomumo grafikus ir perduoti juos buhalterėms. Tėvai sako, kad pažymą atneš, bet pristato ją, pavyzdžiui, tik penktadienį, kovo 2 d., kai vaikas pasveiksta. Taip išeina, kad trys paskutinės vasario dienos lieka nepateisintos – už jas laiku nebuvo pristatyta gydytojo pažyma, o atgaliniu būdu išskaičiuoti pateisinimo mes negalime“, – aiškina pašnekovė.
Tėvai neturi laiko lakstyti pas gydytojus
Mokestis už trijų dienų maitinimo paslaugas lopšeliuose-darželiuose pagal Savivaldybės nustatytus tarifus nesiekia nė 10 Eur, bet įsivaizduokite, kad vaikas sirgo trigubai ilgiau.
„Natūralu, kad kyla konfliktas. Tėvai nepatenkinti, kodėl turi mokėti, – gydytojo pažymą juk atnešė. Būna ir tokių tėvų, kurie prižada auklėtojoms laiku pristatyti pažymą, praeina savaitė, atveda vaiką, o tada: „Oj, mes nusprendėme nebeiti pas gydytoją.“ Nors vaiko praleistos dienos jau sužymėtos kaip pateisinamos“, – sako lopšelio-darželio darbuotoja.
Ji pati taip pat yra buvusi ir kitoje barikadų pusėje – į lopšelį-darželį vedė savo vaikus.
„Vedžiau į Salduvės darželį, ten buvo labai griežta tvarka. Matyt, dėl to, kad buhalteriją tvarko Šiaulių miesto savivaldybės švietimo centras. Gydytojo pažymą reikėdavo pristatyti iki paskutinės mėnesio dienos ir dėl to nekildavo problemų. Paprašydavau išrašyti pažymą iki reikiamos dienos, o paskui gydytojas ją pratęsdavo. Reikėdavo tik du kartus pas jį apsilankyti. Dabar tėvai piktinasi, kad dirba nuo ryto iki vakaro, neturi kada, bet visuomet yra būdų. Galima susitarti, kad gydytojas išrašytų pažymą ir paliktų ją kur nors registratūroje, tuomet nereikės laukti prie durų. Bet kad patingima...“ – įsitikinusi pašnekovė.
Pažyma darželiui – be reikalo apkrauti gydytojai
Šeimos gydytoja Alina Tikniūtė teigia, kad galima prašyti neriboto kiekio pažymų, tačiau tai problemos neišspręs.
„Apskritai, manau, kad kreipimasis į šeimos gydytoją dėl pažymos darželiui yra naikintinas. Negalavimo atveju tėvai kartu su darželio darbuotojais turėtų tarpusavyje spręsti klausimus dėl galimybės vesti vaiką į darželį arba jos nebuvimo. Šeimos gydytojas turėtų būti reikalingas dėl sveikatos klausimų. Vaikučiai dažniausiai serga ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir daugelis tėvų gydymą ir slaugą išmano puikiai. Ši situacija su pažymomis yra tik dar vienas nereikalingos biurokratijos, užkrautos šeimos gydytojo institucijai, pavyzdys“, – sako jis.