PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Kovo 26 d. 15:14

Darželių darbuotojai neviltyje – priima rizikos grupių vaikus, o saugos priemonių negauna

Šiauliai

M. Morkevičiaus nuotr. (ELTA)

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


122940

Etaplius.lt pasiekė kelių Šiaulių rajono darželių darbuotojų nevilties šauksmas. Lopšeliai-darželiai priima turinčių dirbti rizikos grupių – policininkų, medikų, pasieniečių, kariškių – vaikus, bet patys negauna nei dezinfekcinio skysčio, nei kaukių.

Priemones perka patys

Šiaulių rajono lopšelių-darželių darbuotojai feisbuke sako matantys, kaip karantinui pasirengę kitų šalies miestų darželių darbuotojai. Jie turi kombinezonų, chalatų, kaukių, pirštinių, dezinfekuojančio skysčio, avalynės. O Šiaulių rajone lopšeliai-darželiai nieko panašaus neturi.

Pasak vienos rajono miestelio darželio auklėtojos, jie patys asmeninėmis lėšomis perka visas apsisaugojimo priemones, kurios dabar tikrai nėra pigios, dalijasi vieni su kitais tuo, kas ką turi. Pagalbos iš rajono valdžios esą nesulaukia, tik raginimą dirbti ir paaiškinimų, kad jiems jokių apsaugos priemonių nereikia, pakanka tik dezinfekuotis.

„Priimame rizikos grupių darbuotojų vaikus, bet patys esame apleisti, palikti likimo valiai. Nesulaukiame jokios pagalbos, bandome apsisaugoti, kaip tai suprantame. Visi budintys rajono darželiai esame panikoje“, – sako pašnekovė.

Pasak darželio auklėtojos, vaikai darželiuose nemaitinami, vaikus atvedančių tėvų paprašyta maistą atnešti sandariuose indeliuose, neleidžiama atsinešti jokių daiktų, žaislų. „Bet ką tai gelbės? Juk virusą perduoda žmogus žmogui“, – sako ji.

Darželių vadovai patys kuria darbo tvarką, kaip kas išmano. „Nes liksime kalti, jei kas užsikrės. Dar ir į kalėjimą galime patekti“, – baisisi pašnekovė.

Kita Šiaulių rajono vieno miestelio lopšelio-darželio vadovė pasidalijo atsakymu, gautu iš Šiaulių rajono savivaldybės administracijos savivaldybės gydytojos. Jame rašoma: „Kažko spec. reikalavimų nėra: nepriimti sergančių, patalpų vėdinimas, rankų higiena ir pan.“

„Tai kam tada paskelbtas karantinas ir rekomenduojama saviizoliacija? Vadinasi, galime dirbti visi? Liūdesys, kai gauni tokį atsakymą tokiu ekstremaliu laikotarpiu“, – kalba pašnekovė.

Ruošiamės blogiausiam scenarijui“

Šiaulių rajone trijų miestelių mokykloms ir darželiams vadovaujantis Vaidas Bacys sako rengiantis priemonių planą, kaip reikės dirbti, jei atsitiks blogiausias scenarijus.

„Derinamės su tėvais, kad jei medikų vaikų bus nedaug, teiksime kone auklių paslaugas. Jei medikams bus budėjimų, tariamės, kad jie sudarytų sąlygas auklėtojoms dirbti jų namuose. Žinoma, kas sutiks su tokia sąlyga“, – sako direktorius.

Pasak V. Bacio, dabar gydytojai vaikus prižiūri namie, bet jei atsitiktų taip, kad būtų iškviesti į darbą, tokiu atveju ir siūlytų aukles į namus.

„Svarstome įvarius variantus, ruošiamės blogiausiam. Tikimės, kad jo neprireiks, bet aptarėme visas procedūras, kaip būtų, jei būtų. Kad turėtume planą ir priemonių“, – sako jis.

V. Bacys teigia, kad saugos priemonių turima, bet kiekis yra nepakankamas. „Turime įsigyti kokybiškesnių priemonių, kad jos būtų saugesnės“, – sako jis.

Direktorius pabrėžia labiau pasigendantis medikų konsultacijų ar visuomenės sveikatos specialistų rekomendacijų. Nes dabar neaišku, kiek laiko yra veiksminga veido kaukė, kas kiek laiko ją keisti.

„Neturime laiko skaityti portalų, ieškoti informacijos, kokiu dažnumu su vaikais dirbantis auklėtojas turėtų keisti kaukę. Ar būtinas patalynės, chalatų keitimas, ar reikia keisti vaikų rūbus? Tokie paprasti dalykai, bet mums trūksta informacijos“, – sako jis.

Už viską atsako direktorius“

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, ekstremalių situacijų operacijų centro koordinatorė Regina Rupšienė Etaplius.lt teigė, kad informacija nevisiškai tiksli.

„Yra gauti visi kiekiai, kai kurie jau juos atsiėmė. Jei neatsiėmė, kiti niuansai. Skystis jau gautas ir parvežtas. Poreikiai buvo įvertinti, jie turi nuvažiuoti ir pasiimti“, – sakė ji.

Pasak R. Rupšienės, nereikia kaltinti savivaldybės gydytojos, nes už viską atsako direktorius. Mokyklos ar darželio.

„Parašyta buvo administracijos direktoriaus įsakymu, kad už viską jie atsako. Tiesiogiai. Jie turi finansavimą, galėjo rūpintis. Skysčių ir kaukių savivaldybė yra užpirkusi ir dalija. Reikia kreiptis ir pasiimti iš Transporto skyriaus. Žino poreikį ir atiduoda“, – kalbėjo ji.

Pasak R. Rupšienės, labiau turėtų judėti direktoriai, jausti atsakomybę. „Žiūrint, kokia ta kaukė. Mes juk nepapasakosime, kad jei kaukė vienokia – taip, kitokia – kitaip. Yra internetas, visi moka skaityti. Perskaitykite ir pasakokite savo žmonėms, kiek naudoti, galima plauti ar negalima“, – komentavo ji, pridurdama, kad direktoriai yra vadybininkai, aukščiausio lygio vadovai, jie ir turi papasakoti savo žmonėms.

R. Rupšienė akcentavo, kad dezinfekcinio skysčio parsivežta vakar, tad ji pasidomės, kodėl darželiai jo dar neparsivežė.