PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kas naujo2022 m. Vasario 28 d. 12:31

Daržas ant palangės: pirmasis sodinimas vasarį

Šiauliai

(Bosanova.lt nuotr)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


205992

Jeigu vienas iš naujamečių pasižadėjimų buvo užsiauginti maistinių augalų namuose, vasaris yra tinkamiausias mėnuo tą pradėti daryti. Besibaigiančią žiemą ant palangės įtaisytuose vazonuose ar induose galima pasisodinti visai nemažai daug įgūdžių ir priežiūros nereikalaujančių augalų.
 


Foto galerija:

darzas-ant-palanges-4.jpg
darzas-ant-palanges-5.jpg
darzas-ant-palanges-7.jpg

Auginimui namuose labiausiai tinka saulėtos, šiltos, nuo skersvėjo apsaugotos palangės. Taip pat svarbu parinkti tinkamiausią žemės mišinį. Tam paprasčiausia būtų klausti patarimo jas perkant ir, žinoma, pasirūpinti pora ar keliais būtiniausių įrankių. Pateikiame kelias namų darželio idėjas, kurios pradžiugins ir akį, ir gomurį.

Pipirinės

Bene lengviausiai užauginamas mikrožalumynas. Pasirinkite negilų indą, žemes paskleiskite plonu sluoksniu, dosniai užbarstykite sėklų ir šiek tiek apipurkškite vandeniu – sluoksnio ant viršaus neberkite. Galite pabandyti užsiauginti netgi ant vatos. Taip pasodintas sėklas laikykite uždengtas, kol gerai sudygs, ir patiekalus jomis gardinti galėsite jau po poros savaičių.

darzas-ant-palanges-6.jpg

Gražgarstės

Dėl specifinio skonio šis augalas suskaidė žmoniją į dvi dalis – jo nekentėjus ir mylėtojus. Jeigu priklausote pastarajai grupei, gražgarsčių užsiauginti nesudėtinga ir namie. Bus gera proga palyginti su tomis, kurių galite įsigyti prekybos centre. Gražgarsčių auginimui pasirinkite gilesnį indą ar vazoną su skylutėmis dugne vandeniui nubėgti – jos nemėgsta pernelyg drėgnos dirvos. Sėklas įterpkite apie 1,5 cm gylyje kas kelis centimetrus. Turėkite mintyje, kad krūminės gražgarstės gali gerokai išsikeroti, ypač jeigu dažniau skinsite lapelius.

Salotos

Dar viena lengvai užauginama palangės gėrybė. Sėklas įterpkite į žemę apie 1 cm gylyje, tarpus parinkite pagal jų rūšį, rekomendaciją ant pakelio. Daigindami indą pridenkite, vėliau negailėkite vandens, kad salotos neapkarstų. Jau po mėnesio galėsite traškinti šviežutėles salotas.

Aitriosios paprikos

Jų entuziastai teigia, kad šį augalą galima auginti visus metus, tačiau, pasodinus jas dabar, vaisiai kaip tik sušildys, artėjant žiemos darganoms. Nepriklausomai nuo rūšies, sėklas patariama keliolika minučių pamirkyti itin silpname kalio permanganato tirpale, tai apsaugos nuo ligų ir užtikrins tolygų sudygimą. Augalas nemėgsta persodinimo, todėl galite sodinti arba į daigyklas, arba iškart į vazonus. Būkite atsargūs dėl vieno dalyko – aitriųjų paprikų auginimas gali tapti priklausomybe.

Lapinis kopūstas

Supermaistu pramintas lapinis kopūstas, arba tiesiog kale, yra puikus ląstelienos ir geležies šaltinis. Šalia sodybų jis sodinamas ir dėl grožio, tad kodėl jo neužveisus ant palangės? Sėklas įterpkite 1–1,5 cm gylyje, po to dosniai papurškite vandens. Iki išdygs, laikykite uždengę. Planuodami palangės erdvę, atminkite, kad prieš derliaus nuėmimą augalas užims apie 60 cm diametro erdvę.

Špinatai

Juos auginti lengva, tik prieš sėją reikia truputį padirbėti. Iš pradžių sėklas reikėtų kelias dienas pamirkyti vandenyje, kol pabrinks. Vėliau padžiovinkite (tik nepersistenkite) ir sodinkite paviršiuje, ne giliau nei 1 cm gylyje, kas porą centimetrų. Dirvą atsargiai palaistykite ir praktiškai viskas – retkarčiais papurkšdami augalus, šviežutėlius špinatus galėsite panaudoti jau po mėnesio.

Ridikėliai

Namie užauginsite gal tik porą ar kelias saujas ridikėlių šakniavaisių, tačiau jų pasėti verta ir dėl kitos priežasties – lapų. Pavyzdžiui, salotoms švieži ridikėlių lapeliai suteiks naujų atspalvių. Tačiau ridikėlių ryšulėlis turguje ar parduotuvėje, kad ir koks šviežias, jau yra pavytęs, netekęs išvaizdos, todėl savi – daug skanesni. Į žemę sodinkite kas 4–5 centimetrus iki 2 cm gylyje. Augant gausiai laistykite – vandeniu aprūpinti šakniavaisiai bus daug minkštesni ir sodresnio skonio.

darzas-ant-palanges-7.jpg

Žemuogės

Išties neįprastas augalas namie, tačiau kiek džiaugsmo suteiks tos kelios kvap-nios uogos! Žemuoges daiginkite durpių tabletėse, sudarykite joms šiltnamio sąlygas. Indą su skylutėmis apačioje uždenkite plėvele, bet nuolat pravėdinkite ir pasirūpinkite, kad nebūtų pernelyg drėgna – nesugertą vandenį išpilkite. Į nuolatinį auginimo indą persodinkite kelių centimetrų ūglius, jeigu auginsite kelis augalus vienoje vietoje, po kurio laiko ištempkite tarp jų virvutę.

Bazilikai

Šį prieskoninį augalą sodinkite panašiai, kaip matote prekybos centruose – į vazonėlį ar indą sėklų berkite dosniai, užpilkite ant viršaus apie 1,5 cm žemių, šiek tiek paspauskite ir gerai apipurkškite vandeniu. Po gerų trijų savaičių matysite, kaip sėkloms sekėsi – jeigu jų išdygs itin daug, šiek tiek praretinkite. Dar po poros ar trijų mėnesių iš užaugusios puokštės jau galėsite pagaminti nuostabiai gardų itališką pesto pagardą.

Krapai

Ar jūs priklausote tiems žmonėms, kurie, pamatę dar visai mažyčius šviežius burokėlius, puola gaminti šaltibarščius? Kol ateis toks metas, galite užsiauginti ir savų krapų. Sėkite negiliai, per daug sėklų nebarstykite, nes gali tekti retinti. Indą laikykite ant šviesiausios palangės, augalui negailėkite vandens ir kai ateis šaltibarščių sezonas, galite turėti net metro aukščio krapų.

Pranešimas spaudai