PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 30 d. 17:20

Darbuotojų motyvaciją ir darbo našumą efektyvina drąsūs sprendimai

Lietuva

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


180304

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ administracijos vadovė Leda Iržikevičienė

Apie tai, kad pandemija paskatino tiek vadovų, tiek darbuotojų požiūrio į darbo procesus pokyčius, kalbama jau kurį laiką – vis daugiau dėmesio skiriama darbo ir gyvenimo balanso išlaikymui, inovatyvių sprendimų bei technologijų diegimui, motyvaciją keliančių sistemų spartinimui bei geros psichologinės būklės palaikymui. Nors nuo liepos pradžios karantinas Lietuvoje atšaukiamas, šie aspektai vis dar laikomi vienais pagrindinių sveikos ir produktyvios darbo aplinkos elementų, kuriuos, nebijodamos eksperimentuoti, drąsiai taiko vis daugiau įmonių.

Idėjos virsta drąsiais eksperimentais

Kaip pasakoja teisės firmos „Sorainen“ administracijos vadovė Leda Iržikevičienė, pandemijos atnešti pokyčiai stipriai palietė ir profesinių paslaugų įmones. Anot jos, kai prasidėjo karantinas ir daugelis darbuotojų ėmė dirbti iš namų, darbdaviai buvo priversti ieškoti greitų sprendimų, kurie užtikrintų, kad komandos darbas būtų sklandus, produktyvus ir nekeltų papildomų iššūkių.

„Apie tai, kaip reikėtų dirbti nuotoliniu būdu mes kalbėjome jau seniai ir bandėme įvairias biuro politikas. Mūsų organizacijos kultūroje svarbu pasitikėjimas, atvirumas ir rezultato siekimas, todėl didžiausias iššūkis buvo užtikrinti sklandų darbuotojų bendradarbiavimą ir tarpusavio bendravimą. Nors laikėmės pozicijos, kad bendradarbiavimas biure yra geresnis, nes galime susitikti, turėti formalias ir neformalias diskusijas, perėjimas prie nuotolinio darbo buvo labai sklandus“, – sako L. Iržikevičienė.

Ji pabrėžia, kad karantinas išmokė visus – nuo klientų iki susijusių organizacijų atstovų – produktyviai dirbti nuotoliniu būdu. Negana to, tam tikras sutartis pavyko įgyvendinti net ir neturėjus fizinio kontakto su klientais. Šiuo metu, pasak L. Iržikevičienės, tai tampa norma, nes ir patys klientai pradėjo labiau vertinti savo laiką ir lankstumą.

„Manau, kad mūsų įgyvendinami pokyčiai turės nemažai įtakos teisinių ir mokestinių paslaugų srityje. Ir ateityje greičiausiai dirbsime hibridiniu būdu, todėl jau dabar diskutuojame, kaip visa tai atrodys. Darbuotojai nori dirbti ir iš kitų Europos šalių, kokybiškai derinti darbo ir poilsio laiką. Tam tikrus klausimus dėl hibridinio darbo ateityje mes dar turėsime išspręsti, o šiuo metu eksperimentuojame ir dirbame be taisyklių. Dabar esame nuostabioje bandymų fazėje, kai ieškome abipusiai geriausių sprendimų“, – apie savaime atėjusius didelius pokyčius kalba L. Iržikevičienė.

„Sorainen“ administracijos vadovė akcentuoja, kad vadovai turi savo pavyzdžiu rodyti, kaip dirbti hibridiniu būdu, todėl tinkamas pavyzdys artimiausiu metu gali tapti svarbesniu, nei įmonės taisyklės. Pasak jos, šiuo metu organizacija tikslingai juda šiuo keliu – mažiau taisyklių ir lengvesnis darbas žmonėms.

Individualūs darbo vietos pasirinkimai užtikrina aukštus rezultatus

„Labai svarbu pasitikėti žmonėmis ir leisti jiems dirbti organizacijos ir jos klientų sėkmei. Laikantis tokio požiūrio, labai išsigrynina vidinė organizacijos kultūra, kurioje svarbu pasirinkimo laisvė ir orientacija į tikslą ir klientus, o ne būdai, kaip to siekiama“, – svarsto L. Iržikevičienė.

Per karantiną „Sorainen“ savo darbuotojams skyrė po 400 eurų darbo vietos įkūrimui namuose, mat dauguma darbuotojų dirbo iš namų. Dalis žmonių, kuriems lengviau susitelkti į darbą biure, pasiliko prie įprasto darbo stiliaus, tačiau atsižvelgiant į pandeminę situaciją, nuolat būdavo ir vis dar yra užtikrinamas jų saugumas.

L. Iržikevičienė pripažįsta, kad pandemija paspartino darbo organizavimo pokyčius visame pasaulyje ir vadovai turi išmokti naujų įgūdžių kaip sutelkti komandą, efektyviai komunikuoti, adaptuoti organizacijos kultūrą.

„Dalis darbuotojų, kurie namuose turi mažų vaikų, tiek karantino metu, tiek dabar, renkasi darbą iš biuro, nes jame gali susikaupti. Žmonės patys planuodami savo laiką, į darbo procesus žvelgia labai atsakingai ir dėmesingai. Esame surinkę komandoje tikrus profesionalus, kuriems rezultatas yra svarbus, todėl nereikėjo jokių griežtų kontrolių ar kitų ribojančių sprendimų priėmimo“, – apie hibridinio darbo rezultatus kalba ji.

Energijai pakelti – laisvos penktadienio popietės

L. Iržikevičienė pripažįsta, kad nors karantinas privertė imtis esminių darbo organizavimo permainų, tačiau kartu įkvėpė ieškoti naujų būdų, kaip padėti darbuotojams pakelti energijos lygį po ilgo karantino.

„Nuo vasaros pradžios išbandome dar vieną naujovę – dovanojame penktadienio popietes visuose savo 4 šalių biuruose, todėl vasaros mėnesiais mūsų darbo savaitė sutrumpėjo iki 4,5 dienos. Tikimės, kad tai padidins darbuotojų motyvaciją bei produktyvumą ir po gero poilsio „ilgesniais savaitgaliais“ jie užtikrins dar geresnes paslaugas klientams. Šiuo metu aktyviai keičiamės patirtimis ir kalbamės apie tai su klientais. Kol kas visi tokia tvarka patenkinti, rezultatai puikūs, todėl jei toks modelis pasiteisins – galėsime ir kitą vasarą pratęsti šią praktiką“, – pasakoja L. Iržikevičienė.

Maratonas svarbiau nei sprintas

Pasak „Sorainen“ administracijos vadovės, pandemija taip pat privertė iš naujo pasižiūrėti į savo emocinę ir fizinę sveikatą. Anot jos, šiuo metu darbdaviai ypač vertina darbuotojų gerbūvį, o įmonių žmogiškųjų išteklių skyriuose pradeda dirbti sveikos gyvensenos (angl. „well-being“) specialistai.

„Visus šiuos metus esame paskyrę sveikos gyvensenos vystymui ir kiekvieną mėnesį aptariame tam tikrą sveikatingumo temą: emocinę sveikatą, dėmesingumą, fizinį aktyvumą, sveiką mitybą ir kitus svarbius aspektus. Visa tai ne tik atspindi mūsų komandos vertybes, bet ir leidžia užtikrinti artimą ryšį su kolegomis bei geresnę jų savijautą, kas turi nemažą įtaką produktyvumui. Tikėtina, kad šis sprendimas pamažu taps natūralia mėnesio plano dalimi“, – pasakoja ji.

Anot L. Iržikevičienės, profesinių paslaugų įmonėse dažnai dirba stiprūs ir ambicingi profesionalai, kurie kartais savo asmeninį laiką paskiria kuo aukštesnių rezultatų siekimui, o tai gali atsispindėti darbo bei gyvenimo balanso taisyklių nesilaikyme.

„Žmones, siekiančius geriausių rezultatų, neskatiname būti sprinteriais, o mokome tapti maratonininkais ir nepatirti greito perdegimo. Papildoma edukacija iš darbdavio turėtų būti proaktyvi, todėl kviečiame ne tik į paskaitas apie dėmesingumą, meditaciją, sveiką mitybą ir kitus dalykus, bet ir į specialias treniruotes. Tai yra naujas poslinkis organizacijose, todėl personalo ir vadovų vaidmuo čia yra itin svarbus“, – pabrėžia L. Iržikevičienė.

Remiamas turinys