PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Sausio 29 d. 11:01

Darbuotojai neskubėjo prie lauke šąlančio vienmarškinio globotinio

Klaipėda

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


115640

Beveik septintadalis Viliaus Gaigalaičio globos namų gyventojų – sergantys priklausomybe. Jie čia viskuo aprūpinti, tik kenčiantiems nuo alkoholio draudžiama vartoti svaigiuosius gėrimus. Tačiau tam jie randa vietą, o pinigų susirenka elgetaudami prie prekybos centrų. Apkvaišę kelia problemų globos namų darbuotojams. Tačiau ar jie turi teisę likti abejingi išgirdę, kad girtas vienmarškinis gyventojas viduržiemį guli lauke? Tuo pasidomėti paskatino „Bangos“ skaitytoja.

Nelaimėlį parvežė greitoji

„Netoli Viliaus Gaigalaičio globos namų esančio kiosko pamačiau iš neįgaliojo vežimėlio iškritusį ir vienmarškinį ant žemės gulintį tų namų globotinį. Žiema, nesvarbu, kad termometras rodė kelis laipsnius šilumos. Galbūt girtas, o gal sveikata sutrikusi – nenorėjau judinti žmogaus ir nuskubėjau į globos namus. Budėtojui papasakojau, kas nutiko su jų gyventoju, bet šis atšovė, kad ne jų teritorijoje guli, atseit, jums reikia, jūs ir kvieskit greitąją. Panašiai atsakė ir vadovaujanti, už direktorių dirbanti darbuotoja. Neturime teisės būti abejingi – kalbėjau griežtai, juk ne išmaldos prašyti atėjau, bet niekas nereagavo, neskubėjo padėti nelaimėliui. Nesvarbu, kad alkoholikas... Su manimi buvusį sūnų, jauną vaikiną, pribloškė toks abejingumas. Aš iškviečiau greitąją, o gal jos tuo metu reikėjo sunkiam ligoniui – patys darbuotojai galėjo parsivežti už keliolikos metrų nuo tvoros gulėjusį gyventoją“, – pirmadienį pasakojo į „Bangos“ redakciją paskambinusi skaitytoja Rasa.

Atvažiavus į nurodytą vietą, prie kiosko, jau buvo atvykusi greitoji. Čia stovėjo ir globos namų socialinė darbuotoja Virginija Gaidienė, greitosios darbuotojams talkino budėtojo postą palikęs vyras. Neįgaliojo vežimėlyje sėdintis nenuspėjamo amžiaus nelaimėlis skeryčiojosi, aplinkiniams teko prilaikyti, kad neiškristų. Jis buvo be rankų pirštų, nevaldė kojų. Socialinė darbuotoja patikino, jog tai alkoholizmo pasekmė – galūnes nušalo.

Greitosios felčerė sakė jo nevešianti į ligoninę, nes ten neteikiama išblaivinimo paslauga. Taigi nelaimėlį pristatė į jo gyvenamąją vietą – globos namus.

Girtas grįžęs naktį mirė

Viliaus Gaigalaičio globos namų l. e. direktorės pareigas Kristinos Pocienės teigimu, čia gyvena 32 žmonės, sergantys priklausomybe nuo alkoholio (iš viso yra 220 gyventojų). Jie turi teisę išeiti iš globos namų ir grįžti kada nori. Tik negrįžus nakvoti, pranešama policijai. „Mes negalime apriboti šių žmonių teisių. Gaila, kad jie pamiršta pareigas, – apgailestavo vadovė. – Mūsų teritorijoje vartoti alkoholį draudžiama – aplinka stebima vaizdo kameromis. Alkoholio priklausomybe sergantieji jo randa išėję iš globos namų. Antai sekmadienį vienas grįžo iš Gargždų įkaušęs ir naktį mirė.“ Beje, iš teritorijos neišleidžiami tik neveiksnūs gyventojai.

Pasak K. Pocienės, praėjusio pirmadienio vidurdienį į globos namus atėjusi moteris ėmė šaukti, kad prie kiosko guli globos namų gyventojas. „Mes nematome, kas dedasi už teritorijos. Buvo pietų metas – darbuotojos dalijo maistą kambariuose nevaikštantiems gyventojams, todėl negalėjome iš karto reaguoti, – teisinosi K. Pocienė. – Šis mūsų gyventojas prie prekybos centro prisielgetavo pinigų ir pasigėrė. Betgi švietė saulutė – būtų išsipagiriojęs ir sugrįžęs. Nebe pirmą kartą taip su juo nutiko.“

Ji piktinosi, jog policijos komisariato, įsikūrusio kaimynystėje, pareigūnai nestabteli prie kiosko, kur girtuokliauja jų gyventojai, kad šiuos sudrausmintų. „Juk tai viešoji erdvė, kurioje alkoholį vartoja žmonės, jie čia pat šlapinasi. Kodėl jų nebaudžia? Pamatę girtą gulintį veža į ligoninę“, – dėstė K. Pocienė. Ji pridūrė, kad dėl to kalbėjosi su Policijos komisariato vadove, net Seimo narių prašė pagalbos.

Paaukotus pinigus prageria

K. Pocienė kalbėjo, jog tas girtas vienmarškinis, viduržiemy gulėjęs prie kiosko, piktas, agresyvus, nuo jo nukentėjo keli gyventojai, ir pats nuo jų yra gavęs grąžos. Neseniai jam parašiusi papeikimą už chuliganizmą neblaiviam, bet šis su nukentėjusiuoju susitaikė. „Ir daugiau yra piktybinių alkoholikų, bet mes žmonių neskirstome – esame socialinė įstaiga. Žmonių pasirinkimas kaip gyventi, – akcentavo pašnekovė. – Mes kalbamės su šiais gyventojais, vykdome prevenciją, bet negalime susirinkti iš visur, kur girti nugriūva. Ne kartą teko kai kuriuos parsivežti su karučiais. Betgi mes neturime apsaugos darbuotojų – komandoje dirba moterys, kurioms sunku pakelti, panešti girtą kaip maišą vyrą.“

K. Pocienė akcentavo, jog visiems priklausomybe sergantiesiems stengiamasi padėti, tačiau dauguma nenori keisti gyvenimo būdo. „Mes kalbamės su jais, siūlome rinktis mėgstamą užsiėmimą, globos namuose pagalbą teikia puse etato dirbantis psichiatras. Norinčius gydytis nuvežame į Priklausomybių ligų centrą ir kitur. Kai kurie lankė Anoniminių alkoholikų grupės susirinkimus, bet ištiko atkrytis“, – kalbėjo įstaigos vadovė.

Ji neslėpė apmaudo, kad žmones jaudina prie prekybos centro neįgaliojo vežimėlyje sėdintis ir išmaldos prašantis vyriškis. Gailestingieji jam duoda pinigų. „Žmonės, neduokite – jis gyvena globos namuose, kur viskuo aprūpintas, nupraustas, sočiai pavalgydintas, miega švarioje lovoje, jam suteikta medikų pagalba. Iš geradarių surinktus pinigus jis prageria“, – kalbėjo K. Pocienė.

Dėl aplinkybių aiškinsis

Norėdami sužinoti, ar gali būti toleruojamas abejingumas globos namų gyventojams, sergantiems priklausomybe, kreipėmės į Sveikatos apsaugos ir darbo ministeriją, kad pakomentuotų šią situaciją. Tačiau ministerija „Bangos“ redakcijos laišką persiuntė rajono Savivaldybei, kuriai priklauso Viliaus Gaigalaičio globos namai.

„Gavus informaciją iš žiniasklaidos apie sausio 20 d. netoli V. Gaigalaičio globos namų įvykusį incidentą, į Savivaldybę, norint išsiaiškinti visas įvykio aplinkybes, pakviesta laikinai globos namų direktoriaus pareigas einanti K. Pocienė. Jos paprašyta pateikti pasiaiškinimą dėl šio įvykio. Atsižvelgiant į gautą informaciją, bus sprendžiama, ar pradėti tyrimą“, – gavome Ryšių su visuomene skyriaus atsakymą.

KOMENTARAS

  • Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė:

    – Pranešimų apie neblaivius, netoli V. Gaigalaičio globos namų, šalia kiosko alkoholį vartojančius asmenis pasitaiko retai. Ten renkasi ir globos namų, ir kiti miesto gyventojai, ypač pašalpų mokėjimo dienomis. Nusipirkti alkoholio galima ir netoliese esančiuose prekybos centruose.

    Gavę pranešimą apie neblaivius ar dėl kitų priežasčių gulinčius, sunkiai judančius žmones, pareigūnai jų nepalieka. Manydami, kad reikia medikų pagalbos, juos kviečia arba patys nuveža į gydymo įstaigą. Jeigu asmuo neblaivus, savo veiksmais pažeidė viešąją tvarką, tai jam taikoma administracinė atsakomybė, bet, jei turi namus, kurie yra pareigūnų patruliavimo maršrute, netoliese, teikiama ir socialinė pagalba – žmogus parvežamas namo, kad netaptų nusikaltimo auka, kad šaltuoju metų laiku nesušaltų.

    Neturintį nuolatinės gyvenamosios vietos asmenį nuvežame ir į Klaipėdos nakvynės namus. Šiuo metu Gargžduose Nakvynės namai teikia naują paslaugą – asmuo gali praleisti naktį įrengtose ir tam pritaikytose patalpose. Tačiau neblaiviems, agresyviems, keliantiems pavojų asmenims, padariusiems teisės pažeidimą, nakvynės vieta gali būti kitokia – Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato laikino sulaikymo patalpose ir... protokolas už viešosios tvarkos pažeidimą.