PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Kovo 12 d. 16:08

Darbo inspektorių tikrinimai – ir šventinėmis dienomis

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


31400

Praėjo daugiau nei pusmetis po naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo, įnešusio nemažai pokyčių tiek darbdaviams, tiek darbuotojams. Kilusi sumaištis dėl naujovių, Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės teritorinio skyriaus darbo neapsunkino – ryškaus skundų padaugėjimo dėl darbinių santykių kol kas nejaučiama. Daugiausiai skundų, kaip ir anksčiau, sulaukiama dėl nelegalaus darbo, taip pat dėl netinkamų darbo sąlygų, neteisingai apskaitomo darbo laiko, nesuteikiamo poilsio. Pastarasis momentas buvęs aktualus valstybinių švenčių metu, todėl Tauragės mieste buvo surengtas reidas patikrinti, ar įmonėse, kurios dirba pertraukiamą darbą, nepažeidžiamas Darbo kodeksas.

Pirmauja – nelegali veikla

Jurbarkas šįkart išvengė inspektorių patikrinimo, tačiau artėja Kovo 11-oji, šv. Velykų dienos, todėl pravartu žinoti, kad švenčių dieną dirbama tik su darbuotojo sutikimu, išskyrus atvejus, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą ar kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais. „Pagal LR darbo kodekso 144 straipsnio 2 dalį už darbą švenčių dieną mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis“, – sako „Mūsų laiko“ pakalbintas Tauragės teritorinio skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius Tadas Povilaitis. Jo teigimu, daugiausia darbų saugos pažeidimų fiksuojama transporto, medienos apdirbimo ir statybų srityse. Šios tendencijos visoje Lietuvoje panašios.

„Šiais metais Jurbarko rajone pažeidimų neužfiksuota, o štai 2017 metais darbo inspekcijos nustatyti 3 nelegalaus darbo atvejai, taip pat nustatyti 4 asmenys, kurie individualia veikla vertėsi neturėdami verslo liudijimų ar neįregistravę individualios veiklos“, – sako T. Povilaitis.

Jurbarko gyventojų pranešimai dėl galimai pažeidinėjamų darbo santykių nesiskiria nuo kitų rajonų gyventojų pranešimų. Tačiau, įsigaliojus naujajam darbo kodeksui, daugiau prašymų gauna darbo ginčų komisija esanti prie darbo inspekcijos Tauragės teritorinio skyriaus, nes darbo ginčų komisija kaip pirmoji instancija nagrinėja visus darbo santykių dalyvių nesutarimus, įskaitant ir atleidimus iš darbo, darbo užmokesčio dydžio už kvalifikuotą darbą.

Daugiau skundų darbo inspekcijai teikia darbuotojai, taip pat anoniminiai pranešėjai. Vadovai dažniausiai kreipiasi į darbo ginčų komisiją dėl materialinės žalos išieškojimo iš darbuotojų.

Dėmesys darbuotojų paruošimui

Darbo inspekcija pastebi, kad jau ne vienerius metus viena iš opiausių problemų ir dažniausia nelaimingų atsitikimų priežastis yra netinkamas naujų darbuotojų paruošimas. Sudėtingiausias laikotarpis yra pirmosios darbuotojo savaitės, mėnesiai. Praėjusiais metais ir sunkiai sužalotųjų, ir žuvusiųjų darbe daugiau nei trečdalį sudarė mažą stažą turintys darbuotojai. Iš įvykių, per kuriuos buvo mirtinai sužaloti turintieji stažą iki 1 metų, pusė žuvo antrą darbo savaitę.

Įmonėse šiems darbuotojams vis dar skiriama per mažai dėmesio. Darbuotojai nėra tinkamai išmokomi, jiems nepriskiriamas patyręs darbuotojas, galintis padėti ugdyti ir tobulinti profesinius įgūdžius. Taip pat dažnai jie nesupažindinami ar nepakankamai supažindinami su tos srities saugaus darbo specifika ir reikalavimais. Kas septintoje įmonėje nustatyta darbuotojų, kurių profesinis pasirengimas, kvalifikacija ar išsilavinimas neatitiko atliekamo darbo.

„Norėtume pabrėžti, kad kiekvienos įmonės vadovas, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas turi suprasti, jog profesinės rizikos vertinimas yra būtina prevencinė priemonė. Praėjusiais metais apie 50 proc. mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko netinkamai organizavus darbus, įmonėje trūkstant saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės. Apie ketvirtadalis žuvusių darbuotojų neteko gyvybės, nesilaikydami vadovų duotų nurodymų ir tuo patys rizikuodami savo sveikata ar gyvybe. Bendromis pastangomis nebeturi likti tokių nelaimingų atsitikimų darbe, kurių buvo galima išvengti tinkamai planuojant ir organizuojant darbus“, – sako T. Povilaitis.

Nebijoti konsultuotis

Įmonėms pageidaujant gauti metodinę pagalbą darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo santykius reglamentuojančių teisės aktų vykdymo klausimais, jos turi galimybę pasikviesti į įmonę konsultacijai VDI inspektorių. Įstaiga ar organizacija taip pat gali pasikviesti VDI specialistą konsultacijai išskirtinai Darbo kodekso klausimais į įstaigos ar organizacijos rengiamą seminarą, paskaitą ar panašaus tipo renginį.

O darbuotojus ragina neapgalvotai nepasirašinėti abejotino turinio sutikimų, sutarčių, susijusių su įsidarbinimu, darbo sutarties nutraukimu, darbo užmokesčiu ir pan. „Turėdami šios srities klausimų, konsultuokitės su VDI specialistais ir darbo inspektoriais“, – pataria T. Povilaitis.