PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugpjūčio 1 d. 15:20

Darbo ginčų komisija atmetė LLTI vadovės skundą dėl ministrės įspėjimo

Lietuva

Aušra Martišiūtė-Linartienė. ELTA / Dainius Labutis

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA.LT


312373

Darbo ginčų komisija atmetė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) vadovės Aušros Martišiūtės-Linartienės skundą, kuriuo LLTI direktorė prašė panaikinti laikinai švietimo, mokslo ir sporto ministrės pareigas ėjusios Monikos Navickienės jai skirtą įspėjimą. Komisija savo sprendimą grindė argumentais, jog įspėjimas nėra nuobauda, o procedūrinis veiksmas, kuris nesukelia įspėtam darbuotojui materialių teisinių pasekmių, tad jo teisėtumas negali būti darbo ginčo dalyku.

Be to, komisija pažymi, kad A. Martišiūtės-Linartienės galimai patirtos moralinės žalos reikalavimas kyla iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM), kuri faktiškai nėra LLTI vadovės darbdavys, veiksmų viešai pranešant apie galimus ieškovės pažeidimus. Ginčai dėl neturtinės žalos atlyginimo, kai žala nėra kildinama iš darbo santykių, taip pat negali būti darbo ginčų objektu, pažymi komisija.

Komisijos sprendimą įvertinusi A. Martišiūtė-Linartienė pripažįsta dėl to apgailestaujanti. Vis dėlto, atkreipia dėmesį LLTI vadovė, ją neramina kitas dalykas – tai, jog ministerija vėluoja skelbti konkursą naujo instituto vadovo paieškoms, nors A. Martišiūtės-Linartienės kadencija baigiasi rugsėjo viduryje.

„Konkursas dėl LLTI vadovo turėjo būti paskelbtas ar jo darbai pradėti organizuoti bent prieš 4 mėnesius iki mano kadencijos pabaigos, tai numatyta ministro įsakymu. (...) Tai tikrai taip, ministerija vėluoja“, – Eltai teigė A. Martišiūtė-Linartienė, neatmetanti galimybės, jog tokiu būdu ŠMSM mėgina pirmiausia priversti ją pasitraukti iš posto.

„Manau, kadangi nepavyko manęs išbrukti iš pareigų savo noru, dabar, matyt, laukiama, kol pasibaigs mano kadencija ir mane atleis tokiu būdu“, – apie konkurso vėlavimo priežastis svarstė LLTI vadovė.

ŠMSM: konkursas pavėlintas siekiant pritraukti kandidatų

Anksčiau konkursą į LLTI vadovo pareigas rugpjūtį skelbti žadėjusi ŠMSM dabar sako, kad atranka prasidės rugsėjį. Ministerija pripažįsta, kad kai kurios atrankos į LLTI vadovo pareigas organizavimo procedūros buvo pavėlintos – tokį sprendimą ministerija grindžia argumentu, jog vasaros sezonu į konkursą sudėtinga pritraukti potencialių kandidatų.

„LLTI vadovo konkursas bus paskelbtas rugsėjo pradžioje. Sprendimas pavėlinti konkurso datą priimtas atsižvelgus į sunkumus pritraukti potencialių kandidatų vasaros metu, kai mokslo srities darbuotojai turi ilgas atostogas. Konkurso pradžia rudenį padėtų sulaukti daugiau potencialių kandidatų ir išrinkti geriausiai pasiruošusįjį įgyvendinti institutui keliamus tikslus“, – nurodoma ketvirtadienį ministerijos Eltai perduotame komentare.

„Ministerijos santykiai su LLTI vadove yra dalykiniai ir niekaip neveikia konkurso paskelbimo“, – nurodoma anksčiau Eltai raštu perduotame ministerijos komentare.

ŠMSM taip pat pažymi, kad atrankos į LLTI direktoriaus pareigas procesas yra organizuojamas ir bus užbaigtas taip, kaip numato teisės aktai.

„Jau suformuota konkurso komisija, reikalavimai kandidatams ir kt. Ministerija, tikėdamasi pritraukti daug kandidatų, plačiai viešins konkursą. Vyks ir vieši kandidatų debatai, juose dalyvauti bus kviečiami ir bendruomenės nariai, profsąjungų atstovai“, – skelbia institucija.

ELTA primena, kad gegužės pabaigoje ŠMSM pranešė, jog LLTI nustatyti finansiniai, viešųjų pirkimų pažeidimai. Savo ruožtu Valstybės kontrolė, atlikusi instituto veiklos auditą, kreipėsi į STT ir perdavė surinktą informaciją dėl netinkamo lėšų panaudojimo, viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimo, neišleistų valstybinį finansavimą gavusių knygų.

Įvertinusi nustatytus pažeidimus, laikinai ŠMSM vadovės pareigas ėjusi buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė A. Martišiūtei-Linartienei skyrė įspėjimą dėl netinkamo pareigų vykdymo bei įpareigojo direktorę užtikrinti, kad įstaigoje būtų tinkamai vykdoma vidaus kontrolė bei laikomasi teisės aktų.

Savo ruožtu LLTI vadovė ministrės įspėjimą apskundė Darbo ginčų komisijai. A. Martišiūtė-Linartienė taip pat kartojo nesutinkanti su Valstybės audito išvadomis ir akcentavo, kad visos lėšos, dėl kurių keliami klausimai, buvo panaudotos tikslingai. Todėl vadovė ministeriją kaltino spaudimo taikymu jos atžvilgiu, pažymėdama, kad dar pavasarį sulaukė ŠMSM viceministro Justo Nugaro raginimų trauktis iš pareigų. Kitu atveju konkurso dėl antros kadencijos baigtis esą jai bus nepalanki, viceministro žodžiais iš uždaro susitikimo spaudos konferencijoje dalijosi A. Martišiūtė-Linartienė.

LLTI vadovės kadencija baigiasi šių metų rugsėjį.

#DARBO#GINČŲ#KOMISIJA#LLTI#LINARTIENĖ
#MARTIŠIŪTĖ#ŠMSM#NAVICKIENĖ