PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Birželio 8 d. 11:10

Darbdavys: „Noriu, kad ne vyras būtų sekretorium, o moteris“

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


6103

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo skundą, kuriame teigiama, kad VšĮ „Skaitmeninė statyba“ direktorius priekabiavo prie savo darbuotojos dėl to, kad ji yra moteris. Kontrolierė pradėjo tyrimą dėl galimo priekabiavimo lyties pagrindu.

Į projekto vadovės pareigas priimta moteris skunde teigia, kad darbdavys jai pavesdavo darbus, žeminančius jos kvalifikaciją ir išsilavinimą. Jos buvo prašoma „dėlioti konferencijų bukletus, registruoti konferencijų dalyvius (t.y. dirbti registratore su studentėmis), fotografuoti, nešioti mikrofoną (buvo naudojamasi tuo, kad ji yra moteris)“, taip pat „darbdavys sakė, kad ji turi pjaustyti tortą, nes yra moteris“, ruošti kavą darbdaviui ir klientams.

Pasak pareiškėjos, tokių pačių darbų jos kolega vyras, taip pat priimtas į projekto vadovo pareigas, prašomas nebuvo. Skunde teigiama, kad moteris dėl tokio elgesio inicijavo pokalbį su darbdaviu, tačiau sulaukė nepalankios reakcijos: darbdavys į pastabą dėl kavos ruošimo atsakė, kad „jis nėra „gėjus“ ir kad vyrai jam kavos nedarys – tai darys moterys“.

Tokios, pasak darbdavio, yra asociacijoje egzistuojančios tradicijos. Pokalbyje darbdavys taip pat sakė: „Noriu, kad ne vyras būtų sekretorium, o moteris“. Darbuotoja nebuvo įdarbinta sekretore, todėl tai, pasak jos, buvo ne tik moteriškumą žeminantis komentaras, bet ir žemino jos kvalifikaciją, profesiją ir išsilavinimą.

Moteris po bandomojo laikotarpio buvo atleista, nors jo metu nusiskundimų dėl jos darbo sulaukta nebuvo. Dėl šios priežasties pareiškėja įtaria, kad buvo atleista dėl darbdaviui išreikštų pastabų apie elgesio, susijusio su jos lytimi, nepageidaujamumą ir nusiskundimų, kad jaučiasi diskriminuojama darbo vietoje.

Tyrimo metu bus vertinama, ar darbdavys nepažeidė Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme numatytos pareigos imtis priemonių, kad darbuotojas nepatirtų priekabiavimo. Įstatyme priekabiavimas apibrėžiamas kaip nepageidaujamas elgesys, kai dėl asmens lyties siekiama įžeisti arba įžeidžiamas asmens orumas ir siekiama sukurti ar sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė teigia: „Džiaugiuosi, kad pastaruoju metu paviešintos seksualinio priekabiavimo istorijos paskatino daugiau žmonių kreiptis į tarnybą dėl galimai patirto ne tik seksualinio priekabiavimo, bet ir priekabiavimo dėl lyties, o taip pat daugiau apie tai kalbėti viešai, dalintis panašiomis istorijomis, diskutuoti.“