REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Spalio 12 d. 12:42

Darbdaviai privalo užtikrinti, kad darbo vietos netaptų viruso židiniais

Kaunas

Blinstrubiškių socialinės globos namų nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


149702

 Siekiant tinkamai suvaldyti COVID-19 ligos plitimą, darbdavys privalo sudaryti darbuotojams saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas visais su darbu susijusiais aspektais bei organizuoti prevencinių priemonių (techninių, medicinos, teisinių, organizacinių ir kitų), atsižvelgiant į darbuotojų susirgimo COVID-19 liga grėsmę, įgyvendinimą. 

Darbdavio pareigos:

  1. Užtikrinti, kad darbuotojai dirbtų saugiomis ir sveikatai nekenksmingomis sąlygomis, aprūpinti apsaugos priemonėmis, vėdinti patalpas, užtikrinti valymą ir dezinfekciją, informuoti darbuotojus ir lankytojus, kaip saugotis.
  2. Gavus informaciją apie darbuotojui nustatytą COVID-19 ligą (koronaviruso infekciją), apie tai informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją.
  3. Darbuotojai, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), nedelsiant būtų atskirti nuo kitų darbuotojų ir vyktų namo, jiems rekomenduoti konsultuotis Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai, gydymui, nedarbingumui.
  4. Užtikrinti, kad dirbtų darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių.
  5. Jeigu darbuotojas izoliuojamas, tuomet darbdavys:
  • Turi skirti darbuotojui dirbti nuotoliniu būdu, jei tai įmanoma.
  • Jei nuotoliniu būdu dirbti neįmanoma, darbuotojui forminama prastova ir už visą darbo laiką mokama ne mažiau nei minimali mėnesio alga.

 

Situacijos:

  • Darbdavys nesuteikia galimybių atlikti tyrimo darbo metu, kai pagal operacijų vadovo sprendimą tyrimas būtinas.

Tokiu atveju darbuotojas gali kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją su skundu, kad darbdavys neužtikrina saugių ir sveikų darbo sąlygų bei nevykdo Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo reikalavimo suteikti darbuotojui pakankamai laiko pasitikrinti sveikatą.  Jeigu jaučiami infekcijos požymiai, iš karto kreipiamasi į gydymo įstaigą ir prašoma laikino nedarbingumo pažymėjimo arba kreipiamasi į karštąją liniją numeriu 1808.

  • Darbdavys nesuteikia galimybių atlikti tyrimo darbo metu, kai pagal operacijų vadovo sprendimą toks tyrimas nėra privalomas.

Tokiu atveju darbuotojas gali išsitirti ne darbo metu – tai yra po darbo arba pietų pertraukos metu.

  • Darbuotojui privaloma izoliacija.

Darbdavys neturi teisės prašyti atvykti į darbą. Asmuo turi dirbti nuotoliniu arba jam skiriamas nedarbingumas.

  • Darbdavys nesudaro galimybių dirbti saugiai.

Pagal Darbo kodeksą darbuotojas gali atsisakyti dirbti, jeigu kyla pavojus jo saugumui ir sveikatai, jeigu jis nėra aprūpintas reikiamomis apsaugos priemonėmis, neapmokomas su jomis dirbti ir tai negali būti laikoma darbo pareigų pažeidimu. Šiuos ginčus nagrinėja Valstybinė darbo inspekcija.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA