PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2018 m. Vasario 4 d. 10:38

Dar­ži­nin­kys­tės se­zo­nui – ža­lia švie­sa

Šiauliai

Ant palangės. Moksliškai įrodyta, kad, įsirenginėdami palangės darželį, žmonės nusiramina ir pašalina susikaupusią įtampą. heimgruen nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


28096

Vasaris – idealus laikas sėti paprikas, o kiek vėliau – kovą – pomidorus, kai kurias gėles, agurkus. O jei jau būtent dabar nekantraujate pasimėgauti šviežiais žalumynais, ant palangės galite auginti pipirinę, bazilikus, lapinius ridikėlius ir, žinoma, jo didenybę špinatus.

Įnoringosios paprikos

Jei jau vasarį pasėsite paprikas ir sulauksime taip išsiilgtų saulės spindulių, tai sėklos sudygs per 8–15 dienų. Jei saulės spindulių bus mažiau, daigeliams sužaliuoti prireiks ir 20–25 dienų.

Sodininkai pataria indą su pasėtomis paprikų sėklomis laikyti labai šviesioje vietoje. Pirmąsias dienas palangę galima apšviesti ir papildomai.

Be abejonės, namuose turi būti šilta, mat paprikų daigams reikia 20 laipsnių temperatūros. Jei bus vėsiau, daigų augimas sulėtės ar jie net visai sustos augti.

Paprikų daigus reikia laistyti kambario temperatūros vandeniu, persodinti atsargiai, nes šis augalas nemėgsta persodinimo procedūrų. Balandžio viduryje daigus jau bus galima sodinti į šildomą šiltnamį, gegužės viduryje – po plėvele ar į nešildomą šiltnamį.

Pomidorai skubėti nemėgsta

Sėjant pomidorus, geriau šiek tiek pavėluoti, nei pasėti per anksti. Ankstyvuosius pomidorus geriausia sėti kovo 8–10 dienomis, vidutinius – kovo 17–20 dienomis, vėlyvuosius – apie kovo 30-ąją. Sėklos sudygsta per 6–10 dienų, o daigai užauga per 50–55 dienas.

Daigykloje pasėtas pomidorų sėklas, kol jos dar nesudygusios, galima uždengti plėvele ir palaikyti keletą dienų, vis pradengiant plėvelę, įleidžiant oro. Kai sėklos ima dygti, plėvelę reikia nuimti.

Pomidorų sėklos geriausiai sudygsta, esant 20 laipsnių šilumos. Vazonėlius geriausia laikyti ant palangių, kurios yra pakankamai šviesios.

Kai daigai jau turės du tikrus lapelius, pomidorus bus galima pikuoti. Pikuojant pomidorų daigų tręšti nebūtina, užtenka tik palaistyti.

Daržininkai pataria ant palangių pasisėti įvairių rūšių pomidorų: tiek ankstyvųjų, tiek vėlyvųjų, kad visą šiltąjį sezoną užtektų pomidorų derliaus. Tiesa, ankstyvosios veislės pomidorų galite turėti vos keletą daigų, kad užtektų tol, kol ims derėti vėlyvesnieji.

Agurkai mėgsta privatumą

Agurkus turime pasėti kovo pabaigoje, o jų sėklos sudygs greitai – per 3–7 dienas.

Šios daržovės yra tikros individualistės – agurkų pikuoti nereikia, tad į indelį pasėjame tik po vieną sėklą. Todėl geriausia rinktis gilesnius indelius, šiek tiek didesnius, nes daigai bus nemaži. Juk į dirvą agurkų daigai keliauja jau su žiedais.

Jei dar „niežti“ rankos – kurkite darželį ant palangės

O jei daržininkystės šauksmas ragina dar kažką pasėti, primename, kad iki kovo vidurio reikėtų pasėti salierus, ankstyvuosius bei žiedinius kopūstus.

Kovo pabaigoje taip pat galime pasisėti ir brokolių, kaliaropių, porų, baklažanų. Kambaryje, daigyklose galime pasisėti ir gėlių: petunijų, šalavijų, gvazdikų. Antroje kovo pusėje galima sėti ir raudonėlį, dašį, levandą, gelsvę, melisą.

Dar mažai? Kurkite darželį ant palangės. Jis pastaruoju metu tampa vis dažnesne miestiečių virtuvės interjero detale, dar ir pagardinančia ruošiamą maistą. Be to, moksliškai įrodyta, kad, įsirenginėdami palangės darželį, žmonės nusiramina ir pašalina susikaupusią įtampą.

Šiems atpalaiduojantiems darbams reikės norimo augalo sėklų, vandens purkštuvo, durpių substrato ar komposto, daigyklos arba vazono, lovelio.

Sėjant pipirinę ir lapinius ridikėlius, kvadratinės daigyklos dugne reikia ištiesti popierines servetėles. Jas reikia iškloti 4–5 sluoksniais taip, kad neliktų atidengto plotelio. Tuomet servetėles purkštuvu gausiai sudrėkinti vandeniu.

Tada ant servetėlių reikia paberti sėklų, jas tolygiai paskirstyti ir dar kartą apipurkšti vandeniu.

Pasėlį būtina pridengti polietileno plėvele arba tiesiog įdėti į plastikinį maišelį. Svarbu įsidėmėti, kad pipirinė labai mėgsta drėgmę, tad nepamirškite „daržo“ palaistyti. Pirmieji pipirinės daigeliai turėtų pasirodyti jau po 3 dienų, o lapinių ridikėlių – po 7.

Prireiks tinkamai paruošti žemę

Kitų gardžių ir kvapnių žalumynų: bazilikų, petražolių ir rozmarinų, sėjimo procesas kiek sudėtingesnis, nes reikia tinkamai paruošti žemę.

Daigykla užpildoma drenažu, t. y. deginto molio granulėmis, ir sudrėkinama. Tuomet pilamas substratas, kurį patariama patrinti tarp delnų, kad subyrėtų visi gumbeliai.

Į substratą verta įmaišyti įgėrio granulių, kurios išlaiko drėgmę ir ypač praverčia tiems, kurie pamiršta palaistyti augalus. O tada substratas švelniai paspaudžiamas delnais ir sudrėkinamas.

Pasirinktų žalumynų sėklos beriamos ant substrato viršaus ir apipurškiamos vandeniu. Tuomet užbarstomos plonu, maždaug 1 cm storio substrato sluoksniu. Paviršius vėl švelniai išlyginamas delnais ir sudrėkinamas purkštuvu.

Pasėjus sėklas, daigykla apvyniojama polietileno plėvele. Pasėlį būtina palaistyti kas 2–3 dienas ir bent po valandą kasdien vėdinti, nudengus plėvelę.

Ant palangės galima auginti ir špinatus bei dygliuotąjį ožerškį. Šių augalų sėklas geriausia sėti specialiose durpių tabletėse.

Tabletes tereikia išbrinkinti (20 min.), tada paspaudyti pirštais, padaryti negilią (1 cm) duobelę ir į ją suberti sėklas (sėjant špinatus – 4 sėklas, ožerškį – 10). Tada „kūrinys“ apipurškiamas vandeniu ir suspaudžiama tabletės viršūnėlė, kad sėklos pasislėptų.

Kol išdygs daigeliai, tabletę galima laikyti paprasčiausioje vienkartinėje stiklinėje, jei tablečių daugiau – daigykloje. Vėliau augalų daigelius su visa tablete reikia persodinti į vazoną ir nuolat laistyti.

Beje, tokiu pat būdu galima daiginti paprikas, pomidorus bei agurkus.