PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 29 d. 11:00

Dantis nuskilti gali ir bekandant minkštą sūrelį

Šiauliai

Val­gia­raš­tis. Pa­vo­jin­ga kram­ty­ti to­kius mais­to pro­duk­tus kaip smar­kiai su­ša­lę le­dai, kie­ti sal­dai­niai, rie­šu­tai, vai­sių kau­liu­kai ir t. t. (Klimkin nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


77773

Emalis, dengiantis danties paviršių, yra stipriausias darinys žmogaus kūne ir turi daugiausia mineralinių medžiagų. Tačiau, kad ir kaip bebūtų gaila, dantys kartais skyla. Kodėl?

Karšta kava ir ledai – prastas derinys

Dažniausia skilimų priežastis – dantų traumos, įvykusios sportuojant, autoavarijose, buityje ir pan. Nors numatyti traumų neįmanoma, svarbu žinoti, kaip elgtis, joms įvykus: teisingi veiksmai gali išgelbėti gražią šypseną.

Mechaninė apkrova – stiprūs sukandimai, kieto maisto valgymas ar kandimas – yra kita pagrindinė dantų skilinėjimo priežastis. Pavojinga kramtyti tokius maisto produktus kaip smarkiai sušalę ledai, kieti saldainiai, riešutai, vaisių kauliukai ir t. t. Įtrūkimų emalyje gali atsirasti ir nuo temperatūros pokyčių burnoje, pavyzdžiui, geriant karštą kavą su ledais.

Mechaninei apkrovai jautresni tie dantys, kuriuos stipriai pažeidė ėduonis: t. y. reikėjo plombuoti didelę danties dalį arba gydyti šaknies kanalus. Didelė danties restauracija (plomba) silpnina dantį, ypač jeigu dantis gydytas endodontiškai ir nėra apgaubtas danties vainikėliu. Dantys skyla ir atstatyti tiltais ar vainikėliais, kai jų šaknys yra atstatytos kaiščiais ir dantis gauna perkrovą.

Pavojus tyko miegant

Jeigu užmigote, turėdami gražius, sveikus dantis, o atsibudus pastebėjote, kad vienas ar keli jų – nuskilę, greičiausiai, patys to nežinodami, kenčiate nuo bruksizmo. Bruksizmas yra nevalingas, kramtymo funkcijos neatliekantis dantų sukandimas, trynimas, griežimas. Jį sukelia staigūs kramtomųjų raumenų susitraukimai ir stiprus žandikaulių suspaudimas. Bruksizmo priepuoliai gali kartotis kelis kartus per naktį arba pasireikšti net dienos metu.

Bruksizmo priežastys gali būti įvairios: pradedant netaisyklingu sąkandžiu ir baigiant stresu. Nustatyta, kad dantimis griežia apie 15 proc. visų vaikų. Dažnai taip nutinka tuomet, kai išauga pirmieji dantukai arba 5–7 gyvenimo metais, kai pradeda dygti nuolatiniai dantys.

Dantys skilinėti gali ir dėl nusidėvėjusio sąkandžio, netekus krūminių dantų, kai didesnis krūvis tenka priekiniams dantims ir jie pradeda lūžinėti, dėvėtis.

Svarbiausia – profilaktika

Yra daugybė būdų, kaip apsaugoti dantis nuo skilinėjimų. Pirmiausia ir svarbiausia – profilaktika. Reikėtų reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą, dantis valyti emalį stiprinančia dantų pasta, nenaudoti dantų šepetėlių kietais šereliais, dantis valyti sukamaisiais judesiais, nespaudžiant šepetėlio.

Taip pat vertėtų atsisakyti įpročio dantis valyti po kiekvieno valgio, neeksperimentuoti su liaudiškomis dantų balinimo priemonėmis (soda, druska), nekąsti kietų maisto produktų, nenaudoti dantų buteliams atkimšti, etiketėms nuplėšti, pakuotėms atidaryti, siūlui nukąsti ir pan.

Bruksizmo pėdsakų burnoje gali pastebėti gydytojas odontologas – jis ir padės nustatyti konkrečią šios būsenos priežastį. Gali prireikti ortodonto konsultacijos. Visiems, kuriuos vargina bruksizmas, rekomenduojama miegoti su apsaugine kapa. Tam tikrais atvejais apsauginę kapą reikia nešioti ir dienos metu.

„Etaplius” informacija

photo-markeviciene-gairionyte.jpg

Kaip elgtis, jei nuskilo dantis?

Odontologijos klinikos „Dantida“ gydytoja odontologė Agnė Markevičienė pataria: nesvarbu, ar dantį išsimušėte, nusiskėlėte, ar tik užsigavote, svarbiausia kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

– Pati pavojingiausia nuskilimų forma – dantų traumos, kuomet svarbiausia laikas. Laiko trukmė nuo traumos iki pagalbos suteikimo turi įtakos gijimui – su tuo tiesiogiai susijusi gydymo sėkmė.

Jokiu būdu neišmeskite arba stenkitės įvykio vietoje surasti net ir mažiausią skilusią danties dalį, nes dantį galima atkurti, panaudojant nuskilusį fragmentą.

Rekomenduojama dantį ar danties dalį transportuoti seilėse (burnoje už skruosto ar inde, kur yra seilių; jei vaikas mažas ir negeba laikyti burnoje, tai gali padaryti tėvai), vėsiame piene, fiziologiniame tirpale, kai skubiai įmanoma jo gauti, kontaktiniams lęšiams laikyti skirtame skystyje. Vanduo šiuo atveju būtų blogiausias pasirinkimas, nes suardo danties audinio gyvybingas ląsteles. Tačiau geriau jau merkti dantį ar danties dalį į vandenį, nei laikyti sausai.

Po gydymo dantis stebimas penkerius metus. Reikia atsakingai vykdyti gydytojų nurodymus: ne tik skubiai kreiptis pagalbos, bet ir lankytis vėliau, nes dantų traumų baigtis sunkiai prognozuojama, o pasekmės kartais išryškėja po ilgo laikotarpio – kartais pacientai net būna pamiršę apie patirtą traumą.

Gali būti, kad ilgainiui danties nepavyks išsaugoti, bet, tinkamai elgdamiesi, sumažinsite galimų komplikacijų riziką, jos bus lengvesnės, dantis bus išsaugotas kiek įmanoma ilgiau.

Odontologijos klinikoje „Dantida“ teikiamos šios paslaugos: dantų gydymas, protezavimas, implantavimas, estetinis plombavimas, šaknų kanalų pergydymas mikroskopu, periodontologinės ir estetinės dantenų operacijos, burnos chirurgija, dantų atstatymas po traumų, profesionali burnos higiena, dantų balinimas. Rentgenologiniai tyrimai atliekami ir kitų klinikų pacientams.

dantida-logo.png

Odontologijos klinika „Dantida“
Žemaitės g. 17, Šiauliai
El. p. info@dantida.lt
Tel. 8 655 21 155

Reklama