PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Kovo 28 d. 15:49

Dantims sezoniškumo nėra

Marijampolė

Marija BurbienėŠaltinis: Etaplius.lt


32735

Jeigu pastebėjote, kad jūsų šuo keistai kramto arba maistą ryja visai nekramtydamas, o iš jo burnos sklinda nemalonus kvapas, nedelsiant parodykite jį veterinarijos specialistams. Tai pirmi požymiai, kad jūsų augintinio burnoje susikaupė apnašų, susiformavo dantų akmenys.

Reikia stebėti burnos ertmę

Veterinarijos klinikose kasdien sulaukiama su vienokia ar kitokia problema susidūrusių gyvūnų šeimininkų.

– Gyvūno burnos ir dantų ligomis dažniau rūpinasi auginantieji šunis, nors tokios pat problemos kamuoja ir kates. Vis dėlto visi namuose laikantys keturkojus turi rūpintis ne tik tuo, kad jie būtų sotūs, laiku išvesti į lauką, bet ir kad būtų sveiki. Nuo mažens reikia stebėti gyvūno burnos ertmę ir dantų būklę. O jeigu pastebėjote, kad jūsų šuo nenori ėsti, pasikeitė jo kramtymo būdas, drasko letena snukį, gali būti, kad jį kankina dantų negalavimai, – apie gyvūnų dantų priežiūros ir burnos higienos būtinybę kalba Roberto veterinarijos klinikos gydytojos Kristina Jablonskienė ir Irma Zajankauskienė.

Ką tik gimę šuniukai dantų neturi. Maždaug po mėnesio, kai mažyliai pradeda ėsti tirštą maistą, pradeda dygti pieniniai dantys. Maždaug 7–8 mėnesių šuns 28 pieniniai dantys iškrenta ir vietoje jų dygsta nuolatiniai. Kiek jų bus, priklauso nuo veislės. Dažniausiai suaugę šunys turi 42 pagrindinius dantis.

Šuo – žmogaus meilės auka

Kad augintiniai gali turėti problemų, susijusių su dantimis, šeimininkai dažnai net nesusimąsto. Ypač pažeidžiami yra kandžiai ir iltiniai, kuriais laukinėje gamtoje plėšomas grobis.

– Galima sakyti, kad šuo yra žmogaus meilės auka. Laukinėje gamtoje dantimis sudorodami, kramtydami kietą maistą, plėšydami mėsą plėšrūnai apsivalo juos. Prijaukinti, namuose auginami šuniukai dažnai gauna minkštą maistą, todėl dantų negali savaime mechaniškai apsivalyti, – pastebi gydytojos.

Šunims, kaip, beje, ir žmonėms, problemos atsiranda vos dantims dygstant, o ypač jiems keičiantis. Neretai pasitaiko, kad dar neiškritus pieniniam dančiui šalia jau dygsta pagrindinis. Tokiu atveju pieninį dantį reikia ištraukti. Pasak gydytojų, išlūžusio pieninio danties šaknis paprastai ištirpsta. Visai be reikalo žmonės, manydami, kad reikia sustiprinti kaulus, duoda šuniui kalcio. Deja, kalcio perteklius sustiprina ir iškritusio danties šaknį ir ši nesutirpsta.

Susidarę akmenys dirgina dantenas, sukelia uždegimą

Problemos dažniausiai atsiranda mažųjų veislių šunims – Jorkšyro terjerams, pinčeriams, Maltos bišonams, kurie mažiau atsparūs dantų ligoms, nei didieji šunys. Mažųjų dantys dažnai būna per dideli, mažoje burnoje auga susigrūdę, o tai lemia bakterijų ir apnašų kaupimąsi. Susidarę akmenys dirgina dantenas ir sukelia jų uždegimą.

Mažiems šuniukams pasitaiko ir sąkandžio apsigimimų, dantys gali sudygti net dviem eilėmis. Dėl tokių priežasčių apie 80 proc. šunų taip pat išsivysto dantenų uždegimas ir periodontitas.

Gydytojos pastebi, kad kai kuriems šunims akmenys būna ypač dideli.

– Būna, kad akmenyse tenka ieškoti dantų, o kartais susiformavę akmenys būna tokie dideli ir taip sugadina dantį, kad nuvalius juos dantį belieka ištraukti, – sako gydytojos.

Akmenų formavimasis priklauso nuo gyvenimo sąlygų, ypač apleisti būna beglobių gyvūnų dantys. Akmenys dažnai susidaro ir tiems, kurie nuo vienų ar kitų ligų buvo gydyti antibiotikais. Tai atsiliepia net vaikingų kalių mažyliams.

Masažuoti dantenas, valyti dantis

Apie problemą šuns burnoje šeimininkas pirmiausia sužino iš kvapo, paraudusių ir patinusių dantenų, bespalvių dantų.

Norint išvengti problemų, susijusių su dantimis, labai svarbi priežiūra. Nuo mažens reikia valyti šuns dantis. Gydytojos K. Jablonskienė ir I. Zajankauskienė pataria pirmiausia dantenas pamasažuoti tiesiog pirštu, vėliau – bintu ar ant piršto užmautu antpirščiu, galiausiai – šepetėliu su specialiai šunims skirta įvairių skonių – mėsos, kepenų, mėtų – dantų pasta. Prie skonio šunį reikia pratinti – tiesiog duoti paragauti pastos, kuri nėra kenksminga.

Padėti apsisaugoti nuo dantenų ir burnos uždegimo, blogo burnos kvapo gali ir pašaras su specialiais milteliais, su jūros dumbliais. Dar yra visokių kramtomų skanėstų su cinamonu ir chlorofilu.

– Dažnai žmonės mano, kad šuo dantis išsivalo grauždamas kaulą. Deja, net dideli šunys su tikru kaulu, tiksliau, jo skeveldromis, gali susižaloti. Jeigu jau duodate kaulą, tai tik su mėsa ir sočiam šuniui, – perspėja gydytojos ir pataria geriau duoti sausgyslinius, jaučio odos kaulus, kurie tirpsta skrandyje, o tarpdančiams naudoti sausgyslines virvutes.

Nesveiki dantys – kitų ligų priežastis

Burnos ligų gydymas – bene dažniausias susirgimas, dėl kurio kreipiamasi į gyvūnų klinikas. Profesionaliam dantų valymui gydytojos naudoja ultraskalerį, kuris pašalina nuo dantų paviršiaus akmenis. Rankiniu būdu, naudojant specialų instrumentą pašalinami akmenys iš po dantenų. Po to dantys padengiami specialiu geliu, kuris nuima dirglumą, apsaugo nuo apnašų kaupimosi. Procedūra atliekama pritaikius bendrąjį nuslopinimą. Po valandos šuo atsigauna ir išleidžiamas namo.

Atlikti burnos higienos procedūras būtina, nes jausdamas skausmą burnoje šuo ryja nekramtytą maistą. Dėl to prasidės virškinimo sistemos susirgimai. Negydomas periodontitas yra pagrindinė širdies ligų priežastis. Burnoje esančios bakterijos taip pat padidina kepenų ir inkstų ligų riziką. Burnos infekcija gali sukelti apatiją ir depresiją.