Danas Pankevičius: „Jei 16-metė nuotaka 60-ties jaunikį išplaks rykštėmis, tai ženklas, kad sutinka už jo tekėti“

F012915L 6.MXF_snapshot_31.15.687
Lietuva
Gediminas Malaškevičius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Pranešimas žiniasklaidai

„Niekur kitur nesu matęs, kad žmonės praustųsi šlapimu. Bet ten, mundari gentyje, matydavau: jeigu ryte karvė stojasi ant kojų, reiškia, ji greitai šlapinsis, tuomet berniukai ar vyrai bėga prie jos ir tiesiog kiša galvą po srove. Vyrai taip gražina savo šukuosenas, nes po kurio laiko šlapimas ima šviesinti plaukus, nudažo juos oranžine spalva, o tai palankiai vertina moterys. Jeigu jos mato, kad vyras juodais natūraliais plaukais, jis joms neatrodo labai patrauklus, o štai vyrai oranžiniais plaukais – visai kas kita. Be to, tai reiškia, kad jie turi galvijų“, – tai tik kelios detalės iš itin spalvingo lietuvio keliautojo Dano Pankevičiaus pasakojimo, kurį LNK laidos „Nuo... Iki...“ žiūrovai išgirs šį pirmadienio vakarą.

Apsilankęs pas Pietų Sudane gyvenančias ir itin retai lankomas  gentis, jis sako parsivežęs ne tik įspūdingų vaizdų ir įspūdžių, bet ir atsakymą, kodėl, mūsų akimis žiūrint, sunkiai gyvenantys genčių žmonės yra laimingi, neserga depresija ir nesuka galvos dėl senatvės.

Išskirtinių kelionių agentūrą atidarantis keliautojas Danas Pankevičius siūlo iš arti pamatyti rečiausiai lankomų Pietų Sudane įsikūrusių mundari ir toposa genčių gyvenimą. Danas pasakoja, kad tai pati jauniausia valstybė, pasaulyje gyvuojanti vos 13 metų, kai po pilietinio karo Sudanas skilo į dvi dalis. Tik dabar keliautojai po truputį  atranda tuos kraštus, tačiau, pasak Dano, keliauti reikia atsargiai. Paklaustas, kaip atranda kelius ir nusigauna iki atokiausių vietų, Danas sako, kad nieko nedaro paskubomis, renka informaciją apie šalį, rūpinasi leidimais, o kartais ieško ir vedlių. Jis ir pats žada organizuoti nedideles grupes, su kuriomis keliautų į sunkiai pasiekiamus kraštus ar vietas, kurių paprastai nelanko turistai. Lydimas vedlių Danas pasakoja pasiekęs mundari gentį Pietų Sudane. Visas jos narių gyvenimas sukasi aplink įspūdingos išvaizdos galvijus – jie ir pragyvenimo šaltinis, ir socialinio statuso visuomenėje ženklas, ir labiausiai saugomas turtas. Jei neturi jų, esi ne tik vargšas, bet ir liksi viengungis, nes daili nuotaka gali kainuoti ir 150 jaučių.

Tuo metu toposa gentyje Danas pasakoje pakliuvęs į vestuves. Tiesa, jos buvo visiškai kitokios, nei galima įsivaizduoti. Pirmiausia, jokių vaišių, tik jaunikis, lydimas šokančios ir dainuojančios palydos, vaikštinėjo po trobeles jaunosios kaime, kiekvienoje aiškindamas, kokį jautį jis padovanos tai šeimai ir kaip jis atrodys. Tačiau įtampa kaimelyje neslopo, nes visi su nekantrumu laukė, ar pasirodys nuotaka. Mat jai tik 16-a, o jaunikiui 60 m. ir jis jau turi keturias žmonas. Jei jaunoji neateis ir nenuplaks išrinktojo rykšte, vestuvės neįvyks.

Kuo baigėsi šios vestuvės ir kokį laimingo gyvenimo receptą stebėdamas gyvenimą Afrikos  gentyse parsivežė keliautojas Danas Pankevičius – jau šį pirmadienio vakarą, 20 val., „Nuo… Iki…” laidoje per LNK.