PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugpjūčio 10 d. 14:31

Trokštantiems save atrasti savanorystėje – daugiau galimybių

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Etaplius.LTŠaltinis: Etaplius.lt


275185

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pasitelkusi nevyriausybines organizacijas, mokslininkus, dirbančius savanoriškos veiklos srityje, analizavo savanoriškos veiklos situaciją Lietuvoje, iššūkius ir poreikius teisiniame reguliavime bei įgyvendinimo priemonėse ir Vyriausybei pateikė Savanoriškos veiklos įstatymo pakeitimus.

Ilgalaikėje savanoriškoje veikloje dalyvavimo didinimas, siekiant padidinti savanoriškos veiklos kokybę, atitikti savanorių ir priimančių organizacijų poreikius bei suderinti teisinį reguliavimą su praktine veikla, - šie pasiūlymai jau sulaukė Vyriausybės pritarimo ir bus įgyvendinami po Seimo patvirtinimo.

Tikimasi, kad šie teisės aktų pakeitimai padidins savanoriaujančių žmonių skaičių Lietuvoje ir 2030 m. jų dalis sieks 22 proc. Palyginimui, 2019 m. tokių žmonių buvo apie 14,6 proc., o 2021 m. – 16,3 proc. Savanoriškose veiklose, skirtose padėti ukrainiečiams, 2022 m. dalyvavo 9 proc. mūsų šalies gyventojų.

„Šiandien dauguma savanorių yra jaunimas iki 24 m. Norime, kad dar daugiau įvairaus amžiaus žmonių įsitrauktų į savanorystę, nes tai ir prasminga, ir naudinga veikla tiek gaunančiam pagalbą, tiek savanoriui. Taigi, siūlome aiškiau reglamentuoti savanorystę, sukurti kokybišką veiklos vadybos mechanizmą ir pašalinti finansines kliūtis dalyvauti ilgalaikėje veikloje“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Ministrė M. Navickienė taip pat pastebi, kad krizinėse situacijose, tokiomis kaip pandemija ar karas, tūkstančiai gyventojų skiria savo laiką savanorystei. Tačiau vis dar pastebima, kad ilgalaikėje savanoriškoje veikloje linkę dalyvauti tik jauni žmonės. Tyrimai rodo, kad darbingo amžiaus žmonės retai dalyvauja ilgalaikėje veikloje dėl įvairių priežasčių, todėl kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis ir tyrėjais parengtas projektas ir veiksmų planas, kurie turėtų padėti užtikrinti platesnį visų gyventojų įsitraukimą į ilgalaikes savanoriškas veiklas.

Todėl siūloma sukurti ilgalaikės savanoriškos veiklos valdymo mechanizmą, siekiant pagerinti savanoriškos veiklos organizavimą. Įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad ilgalaikė savanoriška veikla gali būti organizuojama tik kartu su koordinuojančia organizacija, kurios pagrindinis tikslas - padėti spręsti kilusius klausimus ir skatinti organizatorių tobulėjimą. Regionuose dažnai savanorišką veiklą organizuoja vietos bibliotekos, kultūros centrai ir savivaldybių įstaigos. Tikimasi, kad naujas ilgalaikės savanoriškos veiklos organizavimo modelis skatins dar glaudesnį bendradarbiavimą tarp nevyriausybinių organizacijų ir vietos institucijų.

Be to, siekiama sumažinti galimybes neproporcingai naudoti savanorišką veiklą. Įsigaliojus pakeitimams, savanoris negalės tą pačią dieną vykdyti tų pačių funkcijų pagal darbo sutartį arba darbo santykiams prilyginti teisiniai santykiai ir dalyvauti savanoriškoje veikloje toje pačioje organizacijoje. Be to, bus leidžiama savanoriui, vykdantiam savanorišką tarnybą, iš anksto avansu apmokėti savanoriškai veiklai susijusias išlaidas. Tai padės nepasiturintiems žmonėms dalyvauti veiklose, kurios reikalauja finansinio indėlio.