PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Spalio 12 d. 15:24

Dalis kandidatų į premjerus žada siekti lyčių balanso būsimoje Vyriausybėje: nenori, kad kartotųsi buvusių kadencijų istorijos

Lietuva

Pasibaigus rinkimams vienas iš kandidatų užims svarbiausią Vyriausybės kabineto kėdę. Andriaus Ufarto / ELTA nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT


323455

Po sekmadienį vykstančio pirmojo Seimo rinkimų turo partijos ims braižyti būsimos valdančiosios daugumos ir Vyriausybės kontūrus. Nors politinės jėgos yra aiškiai įvardijusios savo kandidatus į ministro pirmininko postą, vos kelios yra užsiminusios apie galimą Ministrų kabineto sudėtį.

Teiraujantis šešių populiariausių partijų atstovų, ar į premjero kėdę besitaikantys politikai sieks užtikrinti lyčių balansą Vyriausybėje, pozicijos išsiskiria. Nors praktiškai visi kandidatai į ministrus pirmininkus sutaria, kad moterų atstovavimas ir dalyvavimas politikoje yra svarbus, ne visi kelia ambicingą tikslą užtikrinti lyčių lygybę būsimame kabinete.

Kadenciją baigianti I. Šimonytė: laikausi nuostatos, kad turėtume bent jau siekti kuo lygesnio atstovavimo

Ketverių metų darbą Vyriausybės rūmuose baigianti premjerė Ingrida Šimonytė tikina – kaip ir 2020 metais, taip ir dabar lyčių balansas Ministrų kabinete išlieka svarbiu faktoriumi.

„Lyčių balansas man asmeniškai yra ir visuomet buvo svarbus, todėl ir formuojant šį Ministrų kabinetą siekiau šio principo laikytis. Kiek įmanoma, juolab Vyriausybėje iš viso esant 15-ai narių, tai pavyko, nors vėlesni pokyčiai balansą ir kiek pablogino. Be to, komandoje iki šiol turime ir tikrai daug moterų viceministrių“, – Eltai raštu perduotame komentare teigė I. Šimonytė.

Kadencijos pradžioje I. Šimonytės Vyriausybėje be jos pačios dirbo 6 moterys, dabar – 5.

„Laikausi nuostatos, kad visuomenėje, apytikriai lygiomis dalimis sudarytoje iš vyrų ir moterų, spręsdami visuomeninės svarbos klausimus turėtume bent jau siekti kuo lygesnio atstovavimo“, – teigė konservatorių kandidatė į Vyriausybės vadovus.

Ekspremjeras S. Skvernelis: specialaus tikslo užtikrinti lyčių balansą nekeliu

Praėjusioje kadencijoje Ministrų kabinetą formavęs ir jam vadovavęs tuomet „valstietis“, dabar – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis anksčiau buvo sulaukęs kritikos dėl lyčių lygybės balanso jo vadovaujamoje Vyriausybėje.

Jeigu turės galimybę formuoti būsimą kabinetą, S. Skvernelis patikino – moterų atstovavimas bus svarbus. Viešai pristatytame „Vardan Lietuvos“ kandidatų į ministrus sąraše – 4 partijos narės.

„Tai yra svarbu. Mes savo partijoje turime daug profesionalių, pasirengusių moterų. Mūsų paskelbtame kabinete yra keturios“, – Eltai sakė demokratų kandidatas į premjerus.

Tačiau tikslo išlaikyti tolygų balansą politikas nekelia.

„Specialaus tikslo tikrai nekeliu. Matome, kad ir Europos Komisijos pirmininkei šį kartą nepavyko to įgyvendinti. Bet taip, moterys yra labai svarbi mūsų partinės bendruomenės dalis. Tikrai turime daugybę profesionalių, savo srities specialisčių. Dabar yra numatytos keturios, o jeigu bus poreikis – mes ko gero galėsime ir kalbėti apie kitas kandidatūras moteris“, – apibendrino S. Skvernelis.

A. Veryga: balansas būtų gerai, bet tai turi įvykti natūraliai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašo į Seimą lyderis, europarlamentaras Aurelijus Veryga laikosi panašios pozicijos. Anot jo, užsibrėžti konkrečios kvotos ar rodiklio nereikėtų. Idealiu atveju, pažymi kandidatas į premjerus, lyčių balansas turėtų susiformuoti natūraliai.

„Mes dirbtinai to tikslo tikrai nekelsime – kad užsibrėžti būtinai rodiklį, kad taip būtų. Juo labiau, matome, kad, net jį ir iškėlus, de facto nebūtinai pavyksta pasiekti, nes žmogaus nepriversi būti kažkokioje pozicijoje, jeigu jis nenori“, – Eltai sakė A. Veryga, pastebėdamas, jog „valstiečių“ šešėlinėje vyriausybėje veikia 4 moterys.

„Būtų gerai, jeigu būtų lygesnis balansas, bet tai turi įvykti natūraliai. (...) Mes savo moteris tikrai ir vertiname, ir deleguojame į įvairiausias pozicijas – tegul jų tik būna, tegul jos ateina į politiką“, – sakė kandidatas į ministrus pirmininkus.

V. Čmilytė-Nielsen: norėtųsi, kad nebesikartotų ankstesnių kadencijų situacijos

Pastarąją kadenciją Seimui vadovavusi Liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymi – Vyriausybėje svarbu ne tik ministrų profesionalumas, bet ir lyčių lygybės principai. Todėl politikė nenorėtų, kad būsimame kabinete kartotųsi ankstesnių Vyriausybių istorijos – kai ministerijoms vadovavo vien tik vyrai.

„Lyčių balansas yra svarbu, kaip ir kompetencija, be abejo. Tačiau norėtųsi, kad nebesikartotų 2016-2020 ar ankstesnių kadencijų situacijos, kai Vyriausybės buvo labai vyriškos“, – Eltai raštu atsakė Liberalų pirmininkė.

V. Čmilytė-Nielsen neabejoja, kad užtikrinti lyčių balansą būsimame Ministrų kabinete nebūtų didelis iššūkis.

„Ši kadencija parodė, kad kompetentingų moterų politikių Lietuvoje yra pakankamai, todėl nemanau, kad būtų sunku pasiekti balansą“, – pridūrė ji.

LSDP pirmininkė: lyčių balansas bus mūsų siekiamybė

Ilgą laiką neatskleidusi, ar sėkmės atveju stotųsi prie Vyriausybės vairo, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako – jeigu taps premjere, sieks, kad jos vadovaujamame kabinete lyčių balansas būtų išlaikytas. Ji pažymi – moterų atstovavimui išliekant opia problema, lygybės principų laikosi ir įvairios Europos Sąjungos (ES) institucijos.

„Per mažo moterų dalyvavimo politikoje problema yra itin ryški, tad suprantama, jog lyčių balansas formuojant Vyriausybę bus mūsų siekiamybė. Dėsiu visas pastangas, kad atsakingos ir kompetentingos moterys dirbtų mūsų ministrų kabinete“, – komentare raštu Eltai teigė V. Blinkevičiūtė, primindama, kad socialdemokratų įstatuose yra įtvirtintos lyčių kvotos.

„Lyčių lygybės principas įtvirtintas ir mūsų Seimo rinkimų Vienybės programoje: mes įsipareigojame palaikyti laikinąsias skatinimo priemones visose sprendimų priėmimo srityse, tarp jų – lyčių kvotas, kandidatų išdėstymą sąrašuose „užtrauktuko“ principu“, – pridūrė europarlamentarė.

„Nemuno aušros“ pirmininkas: mano kabinetas bus formuojamas pagal žinias

Tuo metu vis daugiau populiarumo įgyjančios partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis kategoriškas – jokių kvotų ar įsipareigojimų turėti tam tikrą skaičių moterų ministrių negali būti. Anot jo, tokiais sprendimais moterys yra žeminamos.

„Kadangi labai gerbiu savo amžinąjį atilsį mama, žmoną, uošvienę, tai niekada nežeminau moterų ir manau, kad jokių lygybių ar kvotų moterims neturėtų būti. Jeigu norime, kad toliau Lietuvoje būtų žeminama moteris ir būtų sakoma, kad ji kažkokia neįgali, protiškai netinkama vadovauti vienoms ar kitoms pozicijoms, tada mes įsivedame kvotas ir turime paskirti bet kokią, kad ji galėtų bent jau atitikti (išsikeltą lygybės tikslą – ELTA)“, – Eltai aiškino R. Žemaitaitis.

„Mano Vyriausybės kabinetas bus formuojamas pagal žinias, pagal patirtį, pagal suvokimą – nesvarbu, ar tai moteris, ar vyras. Nėra nieko baisiau, kai pradedame įvesti kvotas“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad pirmasis Seimo rinkimų turas Lietuvoje vyks jau šį sekmadienį, spalio 13 dieną. Tautos atstovų mandatų siekia 14 partijų ir viena koalicija. Tai – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Laisvės partija, Liberalų sąjūdis, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos liaudies partija, Lietuvos regionų partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos -žaliųjų partija, Nacionalinis susivienijimas, partija „Laisvė ir teisingumas“, politinė partija „Nemuno Aušra“, Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai bei Taikos koalicija, kurią sudaro Darbo partijos, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos ir Žemaičių partijų atstovai.

#SEIMAS#VYRIAUSYBĖ#RINKIMAI#LYČIŲ#LYGYBĖ
#MINISTRŲ#KABINETAS#ŠIMONYTĖ#SKVERNELIS#ŽEMAITAITIS
#VERYGA#ČMILYTĖ#NIELSEN#BLINKEVIČIŪTĖ