REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Spalio 23 d. 08:25

Dainavos krašto V. Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija įteikta rašytojui Donaldui Kajokui

Varėna

Etaplius.LTŠaltinis: Varėnos rajono savivaldybė


281467

Kai ima kristi ryškiai geltoni, raudoni ir margi medžių lapai, žinome – atėjo ruduo, o su kartu su juo ir garsaus mūsų krašto rašytojo V. Krėvės-Mickevičiaus gimimo metinės. „Daugel mūsų tėvynėje yra puikių ir gražių vietų, daugel yra šalių, kurios pagarsėjo senų tėvelių darbais, bet tarpu jų visų gražiausia ir geriausia buvo Dainavos šalis“ – rašė V. Krėvė.

Tad, spalio 19-ąją, minint V. Krėvės-Mickevičiaus 141-ąsias gimimo metines, jo gimtojoje sodyboje Subartonyse veikiančiame memorialiniame muziejuje rašytojui Donaldui Kajokui buvo įteikta antroji Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija.

V. Krėvės gimimo metinių minėjimas pažymėtas ir kitomis svarbiomis datomis: 2023 metais sukanka 770 metų nuo Dainavos vardo pirmojo paminėjimo, todėl šiuos metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Dzūkijos (Dainavos) metais, o spalio 19-ąją minime Tautosakos dieną.

Pirmoje dienos pusėje Merkinėje vyko konferencija, skirta Dainavai bei lietuvių ir lenkų kultūros ryšiams Dainavos krašte. Visus susirinkusius pasveikino Merkinės krašto muziejaus direktorius Žygimantas Buržinskas.

Pranešėjas Vykintas Vaitkevičius aktualizavo Dainavos krašto reikšmę ir kalbėjo apie kraštą ir žmones, o VDU docentė Šviesė Čepliauskaitė – apie Mečislovą Karlovičių – žymų lenkų kompozitorių ir Jono Karlovičiaus, kalbininko iš Subartonių, sūnų. Pranešimai buvo įdomūs, liudijantys Dainavos krašto atminties išsaugojimo ypatumus.

Rudenišką popietę, krintant auksiniams medžių lapams, gausus būrys svečių sugužėjo į V. Krėvės gimtuosius Subartonis, kur prozininkui, poetui, eseistui Donaldui Kajokui už prozos kūrinių trilogiją: „Kazašas“, „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“ ir „Skudurėlių šventė“ buvo įteikta 5 tūkst. eur premija ir simbolinė, pagal V. Krėvės apsakymą „Skerdžius“ pagaminta skulptūrėlė – skerdžiaus Lapino ragas, kviečiantis susiburti.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasveikino visus susirinkusius ir džiaugėsi, kad ši premija įprasmina ir kasmet aktualizuoja V. Krėvės asmenybės bei kūrybinio palikimo reikšmę Lietuvos istorijoje ir literatūroje. „Tai po truputį jau tampa gražia tradicija. Noriu padėkoti kitų savivaldybių kolegoms, t. y. visai mūsų Alytaus regioninės plėtros tarybai. Ši premija yra įsteigta Alytaus miesto, Druskininkų, Alytaus rajono, Lazdijų ir Varėnos rajono savivaldybių ir ačiū visiems, kad palaikote. Tikiuosi, kad ši premija gyvuos dar ilgai, ir skatins visus prisiminti mūsų didįjį rašytoją V. Krėvę-Mickevičių“, – renginio metu sakė Varėnos meras.

Sveikindamas premijos laureatą – rašytoją Donaldą Kajoką – Varėnos r. meras A. Kašėta pažymėjo, kad nors D. Kajokas visiems geriau žinomas kaip poezijos meistras, tačiau ryžtingai pasukęs prozinio pasakojimo keliu – taip pat nepaliko abejingų, o ši premija nuo šiol bus to įrodymas.

„Donaldo Kajoko trilogija pasižymi aukšta menine verte, estetine išraiška, kūrinio idėjos ir įgyvendinimo originalumu, o svarbiausia – autoriui rūpinti tematika labai artima krėviškai. D. Kajokui, kaip anuomet ir V. Krėvei, svarbios žmogaus vidinio pasaulio temos, gamtiškasis pasaulis ir žmogaus santykis su juo, mitinės universalijos. Rašytojus sieja kiekvienam žmogui aktuali ir svarbi tematika“, – apie D. Kajoko kūrinius kalbėjo meras.

Atsiimdamas premiją, rašytojas Donaldas Kajokas sakė, kad šis įvertinimas jam ypatingai svarbus.

„Kodėl man tokia svarbi ši premija? Tai ir todėl, kad įprastai esu labiau poetas, ir kai mano proza pastebima, man labai įdomu ir gera pasidaro“, – šypsojosi premijos laureatas.

„Bandžiau atrasti sąsajas tarp savęs ir V. Krėvės, ir labai nesunkiai jas atradau. Juk jis vienas iš nedaugelio rašytojų, kuris domėjosi Rytų filosofija ir religijomis, man irgi buvo toks domėjimosi tarpsnis, net iki dabar yra.“ – kalbėjo D. Kajokas.

Rašytojas pastebėjo, kad V. Krėvė labai domėjosi Biblija ir labai ilgai – visą savo gyvenimą – rašė savo kūrinį „Dangaus ir žemės sūnūs: „Kiek žinau, tai tik antras žmogus lietuvių literatūroje šitai darė, kad Kristaus gyvenimą imtų aprašyti nuo pat pradžios iki kiek įstengė, kiek laikas leido“.

„Man sunkiai suvokiami tokie užmojai, kad gali žmogus tai daryti. Na, aš savo trilogiją rašiau kokius dvidešimt metų – tai ne viso gyvenimo, bet pagal žmogaus mastelius irgi šioks toks laikas jau yra. Na, ir dar aišku reikia prisiminti jo visus apsakymus ir dramas.

Padėkos žodį, D. Kajokas baigė eilėraščiu „Ganytojas“, kuris, kaip jis pats sakė, turi gugiškos dvasios.

Ganytojas
nedidelė mano tėvynė
nedidelis mano namukas
į antpirštį tilptų avytė
aš pats nedidukas
ganau ją, ji skabo lapus
prie stikso mirkstančio saulėj
taip gera, pasauli, kad net nesvarbus
tas tavo pasaulis

Naujausias D. Kajoko kūrinys „Skudurėlių šventė“ – filosofinis romanas, kuriame vaizduojami žmogaus vidaus ir jo slėpiningų galių tyrinėjimai, šviesos siekis. Knygoje susipina judaizmas ir graikų mitai, kuriuos papildo teologinė tematika ir įvairių kultūrų patirtys. Išskirtinė romane yra pagrindinio veikėjo Gabrieliaus Aušauto istorija. Išsamiai ir motyvuotai atskleidžiami jo vidiniai pokyčiai, santykis su išoriniu pasauliu, vaizduojamas ypatingas santykis su gamta ir savimi. Autorius kūrinyje nevengia ir magiškojo realizmo, atveria sapnų pasaulio slėpinius.

Laureatą pasveikino ir Lazdijų rajono savivaldybės vicemeras Dalius Mockevičius, Varėnos r. sav. vicemeras Tomas Šimukonis, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė, merkiniškis, visuomenės veikėjas, šaulys Mindaugas Lapelė, Lietuvos rašytojų sąjungos atstovai: Indrė Valantinaitė, Erika Drungytė ir kt.

Šventinę popietę papildė moksleivių piešinių konkurso „Antanuko rytas“ apdovanojimai.

Dainomis svečiams širdis sušildė Kauno Vytauto Didžiojo šaulių II-osios rinktinės ansamblis.

Kasmetiniam Alytaus regiono plėtros tarybos įsteigtos premijos konkursui, be D. Kajoko, buvo pateikti dar keturių autorių kūriniai: Laimono Inio „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ (Naujasis lankas, 2022), Loretos Jastramskienės „Visada, Tėve, bus Amerika“ (Homo liber, 2022), Lauryno Katkaus „Nakvynė Berlyne“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022) ir Jurgos Vilės „Nukritę iš Mėnulio. Sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius“ (Aukso žuvys, 2022).

Pirmoji Dainavos krašto V. Krėvės premija 2022 m. buvo įteikta rašytojui Bernardui Gailiui už romaną „Kraujo kvapas“.

Už dalyvavimą Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinės premijos kūrinių vertinimo komisijos veikloje 6 komisijos nariams buvo įteiktos Alytaus regiono plėtros tarybos Kolegijos pirmininko Nerijaus Cesiulio padėkos.

Dainavos krašto Vinco Krėvės Mickevičiaus literatūrinę premiją 2022 m. įsteigė Alytaus regiono plėtros taryba, siekdama įamžinti V. Krėvės-Mickevičiaus atmintį Dzūkijos krašte, skatinti literatūrinės raiškos sklaidą bei kūrybą. Premijos dydis – 5 000 Eur.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA