PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Rugpjūčio 19 d. 16:00

Dailidystė – iš kartos į kartą perduodamas amatas – atgimsta Žaliūkių malūnininko sodyboje

Šiauliai

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


243367

Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje, atstatant atgabentą šimtametį svirną, pluša tikri dailidės, senųjų amatų meistrai. Šiaulių „Aušros“ muziejus, saugantis ne tik eksponatus, bet ir puoselėjantis istorinius amatus, mielai kviečia smalsuolius pamatyti ir patį procesą kūrybinėse dirbtuvėse.

Šį penktadienį ir šeštadienį, rugpjūčio 19–20 d., 10–16 val. kalvystės amatą lankytojams demonstruos žinomas liaudies meistras, medžio drožėjas ir kalvis Albertas Martinaitis.

„Be kalvio darbo svirno nepastatysi – juk ir durų vyriai bei užraktai, vinys kaltinės, sujungimai ir kabliai visokiausi reikalingi“, – apie kalvystės svarbą sako Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus muziejininkas-rinkinio saugotojas Julius Vainorius.

Atvykusieji į sodybą penktadienį, rugpjūčio 19 d., nuo 15 val. turės išskirtinę progą išgirsti paskaitą „Dailidės amatas senajame kaime“. Senųjų dailidystės ir stalystės amatų meistras Romualdas Valantis pristatys, kokie įrankiai buvo naudojami senajame kaime, kaip buvo statoma.

Tai puiki ir, beje, nemokama proga šiuolaikiniams staliams, besimokantiems šios profesijos ar atstatantiems senąsias sodybas, susipažinti su dailidystės amatu, kuris, įsigalėjus plytinių namų statybai, primirštas. Jie čia gali pamatyti procesą, išbandyti senovinius įrankius, pakalbinti meistrus.

Šio savaitgalio renginiai – dalis medžio meistrų plenero „Tradicinės lietuvių sodybos trobesių statyba“ veiklų. Atliekant svirno perkėlimo ir statymo darbus medžio meistrų plenero metu, statant svirną, numatoma įrengti akmeninius pamatus, atkurti rąstines sienas ir medines konstrukcijas, pastatyti gegnes, užkalti grebėstus ir uždengti skardinį stogą.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Reklama