PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugsėjo 21 d. 15:44

Dabartinis gyvenimo būdas.... yra kancerogeninis

Lietuva

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


146597

Rugsėjo 17 d. viešbučio „Šiauliai“ konferencijų salėje vyko Šiaulių miesto moterų krūties patologijos asociacijos „Salvia“ vykdomo projekto „Sveikata mūsų pačių rankose“, dalinai finansuojamo Šiaulių m. savivaldybės, paskaita „Mitybos reikšmė ŠKL ir CD ligų atsiradimui ir prevencijai. Sveikatai palankaus maisto pasirinkimas“. Paskaitą vedė „Gydanti lėkštė“ vadovė Ingrida Kuprevičiūtė.

„Dabartinis gyvenimo būdas... yra kancerogeninis“. Taip paskaitą pradėjo gydomosios mitybos specialistė Ingrida Kuprevičiūtė. „Slopinama/silpninama imuninė sistema, DNR pažeidimai, „iššluoja“ žarnyno mikroflorą, kelia uždegiminius procesus ir oksidacinį stresą. Visi šie veiksniai sudaro palankias sąlygas ligų atsiradimui“ - teigia specialistė.

Dar visai neseniai į maistą žiūrėjome tik kaip į savotišką kurą, suteikiantį mums energijos. Tačiau šiuolaikinė medicina, tirdama maistą iki smulkiausių jo sudedamųjų dalių, atskleidė, kaip skirtingos maistinės medžiagos veikia organizmo sistemas, kokią įtaką maistinių medžiagų trūkumas turi ligų atsiradimui, bei įrodė, jog maistas, kurį valgome, turi tiesioginę įtaką mūsų savijautai bei sveikatai' – pastebi lektorė.

Gydomosios mitybos specialistė įvardijo keletą svarbių sričių, atkuriančių balansą organizme ir optimizuojančių sveikatą. Tai visų pirma „cukraus kiekio mažinimas, žarnyno mikrofloros atkūrimas, imuninės sistemos maksimizavimas, uždegiminių procesų ir oksidacinio streso mažinimas, hormonų subalansavimas, streso kiekio mažinimasir bioritmų atkūrimas bei psichinės ir emocinės būklės gerinimas“.

Taip pat pateikė ir patarimų kaip tą pasiekti: įtraukti į savo mitybą pakankamą kiekį kokybiškų baltymų, užtikrinti kad netrūktų vitamino D, B grupės vitaminų ir kitų maistinių medžiagų, sutvarkyti žarnyno veiklą, paleisti negatyvias emocijas, atleisti, išmokti pasakyti „NE“, patikrinti skydliaukės veiklą, nepamiršti judėti, būtina užtikrinti kokybišką miegą. Nueiti miegoti iki vidurnakčio. Geriausiai iki 22 val.

„Imuninę sistemą silpnina labai dideli neigiami mitybos pokyčiai per sąlyginai trumpą laikotarpį, didelis kiekis pridėtinio cukraus, didžiulis stresas, žarnyno mikrofloros įvairovės sumažėjimas, didžiulis maistinių medžiagų trūkumas. Nusilpusi imuninė sistema sukuria palankias sąlygas infekcijų plitimui, lėtinių ligų atsiradimui, atsiranda palanki aplinka onkologinių ligų vystymuisi. Imuninės sistemos trikdytojai Nr. 1 – maisto alergenai ir padidėjęs žarnyno pralaidumas. Nr. 2 – maistinių medžiagų bei seleno ir cinko trūkumas. Pagrindiniai mikroelementai palaikyti stipriai imuninei sistemai yra vitaminai A, C, D ir mineralai selenas bei cinkas. Taip pat kritiškai svarbūs yra visaverčiai baltymai“ - sako Ingrida.

Be to, anot lektorės reikia išsitirti vitamino D kiekį ir užtikrinti, kad organizme jo būtų pakankamai, nes vitaminas D yra labai svarbus imuniniams procesams. Taip pat esant skydliaukės problemoms, svarbu, jog netrūktų seleno, cinko, kurie reikalingi aktyviai skydliaukės veiklai. Labai svarbu, jog nebūtų vidurių užkietėjimo ir būtų tuštinamasi kiekvieną dieną, nors esant sutrikusiai skydliaukei, tai nėra lengva. Todėl maiste turėtų būti daug skaidulų, reikia gerti pakankamai vandens ir užtikrinti, kad organizmui netrūktų magnio, nes tai skatina vidurių užkietėjimą. Esant nesveikai skydliaukei, I. Kuprevičiūtė pataria iš mitybos raciono išbraukti šiuos labiausiai uždegiminius procesus sukeliančius produktus: cukrų, miltinius, pieno produktus, taip pat turinčius glitimo (kviečiai, rugiai, miežiai – juos geriau keisti grikiais, bolivine balanda, daržovėmis, sojų produktais).

Skydliaukės veiklai labai svarbūs antinksčiai. Tai organas, kuris reaguoja į stresą. Šiam organui labai reikalingas vitaminas C, magnis ir B grupės vitaminai. Taip pat patartina susirasti sau tinkamus streso mažinimo būdus: tai gali būti pasivaikščiojimas, meditacija, kvėpavimas.

Remiamas turinys