PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 2 d. 10:01

K. Harris ir D. Trumpas surėmė ietis dėl retorikos

Pasaulis

Donaldas Trumpas ir Kamala Harris. Scanpix nuotr.

BNSŠaltinis: BNS


327111

JAV viceprezidentė Kamala Harris ir jos varžovas prezidento rinkimuose Donaldas Trumpas penktadienį rinkimams svarbiose valstijose kritikavo vienas kitą, o paskui surengė kiekvienas savo mitingus didžiausiame Viskonsino mieste.

Iki JAV prezidento rinkimų lapkričio 5-ąją likus vos kelioms dienoms politinis karštis yra pasiekęs virimo tašką.

D. Trumpas sulaukė kritikos dėl provokuojamos retorikos prieš garsią respublikonę, šiuose rinkimuose remiančią K. Harris. Ši taip pat dėl to kritikavo eksprezidentą.

Prieš rinkimų dieną ateinantį antradienį daugiau kaip 70 mln. amerikiečių jau yra atidavę savo balsus. Tai prilygsta 45 proc. 2020 metų rinkimuose atiduotų balsų.

Apklausos rodo, kad D. Trumpo ir K. Harris pozicijos yra apylygės ir kad pergalė priklausys nuo to, kam pavyks laimėti septyniose „svyruojančiose“ valstijose.

Abu kandidatai penktadienį dalyvavo įvairiuose kampanijos renginiuose: K. Harris Viskonsine, o D. Trumpas – kaimyniniame Mičigane.

„Viskas, už ką kovojome pastaruosius ketverius metus, priklauso nuo ateinančių keturių dienų“, – Vorene Mičigane šalininkams pasakė D. Trumpas.

Vėliau penktadienį abu varžovai surengė mitingus Viskonsino mieste Milvokyje, kur D. Trumpas pareiškė: „Nenoriu jūsų pinigų, noriu jūsų prakeikto balso!“

Buvęs prezidentas kalbėjo toje pačioje vietoje, kur vasarą užsitikrino Respublikonų partijos nominaciją ir triumfuodamas pasakė sutikimo tapti partijos kandidatu kalbą. Keliomis dienomis anksčiau D. Trumpas Pensilvanijoje išgyveno bandymą jį nužudyti.

Viceprezidentę K. Harris, kuri į rinkimų kovą stojo liepą, prezidentui Joe Bidenui atšaukus savo kandidatūrą, scenoje palaikė repo žvaigždė Cardi B.

Kalbėdama apie demokratų kandidatę, kuri gali tapti pirmąja moterimi JAV prezidento poste, Cardi B paklausė minios: „Ar mes pasirengę rašyti istoriją?“

Kiek anksčiau K. Harris priekaištavo D. Trumpui dėl retorikos garsios jo kritikės Respublikonų partijoje atžvilgiu.

D. Trumpas „pasiūlė, kad reiktų šautuvais taikytis į buvusią Atstovų Rūmų narę Liz Cheney", Madisone Viskonsine reporteriams sakė K. Harris.

„Tai turi diskvalifikuoti. Bet kas, (...) vartojantis tokią smurtinę retoriką, aiškiai neturi teisės ir netinka būti prezidentu“, – pareiškė ji.

„Tikra patriotė“

D. Trumpas dar labiau akcentavo labiausiai provokuojančius savo pareiškimus, stengdamasis išjudinti savo rinkėjus ir priversti juos eiti balsuoti.

Drauge su Pensilvanija, svarbiausia „svyruojančia“ valstija, Mičiganas ir Viskonsinas priklauso demokratų Vidurio Vakarų „mėlynajai sienai“. Tačiau vis dar neaišku, kaip šis regionas balsuos antradienį. Nuo jo apsisprendimo gali priklausyti ir visų rinkimų rezultatas.

Kitas kelias į pergalę galėtų vesti per „svyruojančias“ pietrytines ir pietvakarines valstijas. Šiame regione D. Trumpas ir K. Harris agitavo ketvirtadienį.

Arizonoje D. Trumpas ketvirtadienį nepateikdamas įrodymų pareiškė, kad rezultatai klastojami Pensilvanijoje. Tai dar kartą patvirtina, kad jis pralaimėjimo atveju gali atsisakyti sutikti su rinkimų rezultatais, kaip ir po rinkimų 2020 metais.

Tačiau didžiausią kontroversiją sukėlė jo komentarai apie L. Cheney.

Kalbėdamas apie jos „vanagišką“ poziciją užsienio politikos klausimais, D. Trumpas nupiešė paveikslą, kaip į L. Cheney – buvusio respublikonų viceprezidento Dicko Cheney (Diko Čeinio) dukrą – šaunama.

„Ji yra radikali karo kurstytoja“, – pareiškė jis ir paragino nukreipti į ją „devynis vamzdžius“.

„Pažiūrėkime, kaip ji dėl to jausis, žinot, kai ginklai nukreipti jai į veidą“, – pridūrė D. Trumpas.

L. Cheney atkirto: „Štai kaip diktatoriai naikina laisvas šalis. Tiems, kas kalba prieš juos, jie grasina mirtimi.“

K. Harris pavadino L. Cheney tikra patriote ir apkaltino D. Trumpą „nuolatos pasirengus keršyti“.

Tačiau D. Trumpas nenusileido ir pareiškė, kad L. Cheney „neturi drąsos kovoti“.

Įtampą didina ir tai, kad socialiniuose tinkluose pilna dezinformacijos, kurią, valdžios teigimu, kuria rusų agentai ir platina žinomi dešiniojo sparno balsai, įskaitant D. Trumpo sąjungininką Eloną Muską.

Turtingiausias pasaulio žmogus ir socialinio tinklo „X“ savininkas E. Muskas deda daug pastangų propaguodamas melus apie pilietybės neturinčių imigrantų balsavimą.

„Netikras mokslas“

D. Trumpas penktadienį agitavo Dirborne Mičigane, kur gyvena didžiausia JAV arabų bendruomenė ir kur daug musulmonų, pasipiktinusių Izraelio karu Gazos Ruože, nusigręžė nuo Demokratų partijos.

Po susitikimo su šalininkais viename halaliniame restorane D. Trumpas reporteriams patvirtino, kad jei jis taps prezidentu, svarbų vaidmenį sveikatos apsaugos srityje vaidins skiepus skeptiškai vertinantis Robertas F. Kennedy jaunesnysis.

K. Harris R. F. Kennedy jaunesnįjį pavadino „netikro mokslo ir beprotiškų sąmokslo teorijų“ propaguotoju.

Mičigane D. Trumpo kalbos trumpai priminė tradicines įkvepiančias kalbas, sakomas paskutinėmis rinkimų kampanijų dienomis.

„Prašau jūsų vėl svajoti drąsiai“, – Vorene pareiškė jis.

Tačiau po kelių minučių D. Trumpas vėl prašneko apie imigracijos esą keliamą grėsmę, o ekonomiką vadovaujant J. Bidenui ir K. Harris klaidingai pavadino visiška katastrofa.

Ekonomistai sako, kad JAV ekonomikos būklė iš tikrųjų yra gera, kad nedarbas yra mažas, o augimas – didelis.

#JAV#KAMALA HARRIS#DONALDAS TRUMPAS#RINKIMAI#RETORIKA