REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Lapkričio 23 d. 16:56

D. Grybauskaitė apie Vaiko teisių apsaugą: reformos pradėtos, bet įgyvendinimo procesas vyksta nevykusiai

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


61686

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad vaiko teisių apsaugos reformos buvo pradėtos, bet pasiruošimas jų vykdymui, pats įgyvendinimo procesas daugelyje sričių vyksta nevykusiai.

„Iš tiesų daug reformų, kurios yra būtinos buvo pradėtos daryti ir jos pačios nėra blogos. Bet pasiruošimas jų vykdymui, įgyvendinimo procesas, iš tiesų daugelyje sričių vyksta nevykusiai“, - sakė D. Grybauskaitė.

,,Labai konkretus pavyzdys yra vaikų apsaugojimo nuo smurto reforma. Praktiškai matome, kad reforma buvo atlikta po Matuko tragedijos ir ji yra suformuluota tvarkingai, gerai. Bet nebuvo skirta pakankamai lėšų, nebuvo pasiruošta socialinių darbuotojų ir jų kvalifikacijos investicija nebuvo atlikta pakankamai ir visas valdymas reformos yra keliantis priešpriešą, diskusijas. Manyčiau, kad problema ne pačioje reformoje, o administracijos gebėjimuose ir pasiruošimo procese“, - teigė prezidentė.

Penktadienį sulaukę visuomenės kritikos, Seimo nariai įregistravo Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisas, siekiant patobulinti šiuo metu galiojančią vaiko teisių apsaugą užtikrinančių priemonių sistemą.

Seime įvairias frakcijas atstovaujantys parlamentarai užregistravo bendrą įstatymo projektą, kuriuo remiantis vaiko teisių apsaugoje būtų taikomi papildomi saugikliai, neleisiantys tarnyboms be objektyvių priežasčių iš tėvų atimti vaikų.

Aiškinamajame rašte teigiama, jog Vaiko teisių apsaugos įstatymas iššaukė neigiamą visuomenės reakciją ir vaiko bei šeimų interesus atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų kritiką. Tarnyboms pradėjus taikyti šio įstatymo nuostatas, paaiškėjo, kad tokio įstatymo pritaikymas realiose situacijose yra problemiškas. Seime registruojami nauji saugikliai vaiko teisių apsaugos įstatyme neleis be objektyvių priežasčių atimti vaikus iš tėvų.

Pabrėžiama, kad vaiko paėmimas iš tėvų yra kraštutinė (ultima ratio) vaiko teisių apsaugos priemonė ir įvedamas Europos Žmogaus teisių konvencijoje įtvirtintas ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikoje taikomas proporcingumo principas, pagal kurį intervencija į šeimos privatų gyvenimą yra galima tik būtinojo reikalingumo atvejais, kai egzistuoja reali grėsmė, jog vaikui būnant šeimoje jis patirs didelę žalą.

60-dešimt Seimo narių siūlo atsisakyti grėsmės vaikui lygio nustatymo koncepcijos ir ragina pereiti prie pagalbos vaikui ir šeimai poreikio vertinimo.

Vaiko teisių apsaugos įstatymo projektą pasirašė Seimo nariai iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Socialdemokratų darbo, Tvarkos ir teisingumo, Liberalų sąjūdžio frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA