PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 8 d. 08:56

Cvirka ar Greimas: lentelių ant pastatų gyventojai keisti neskubėjo

Šiauliai

Etaplius montažas ir nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


258543

Nors oficialiai P. Cvirkos gatvė Šiauliuose buvo pervadinta į Algirdo Juliaus Greimo beveik prieš dvejus metus, tačiau vis dar yra namų, kurie lentelių su pavadinimais nepasikeitė. Lentelių gamybos išlaidas iš dalies kompensuoja savivaldybė, tačiau ne visų namų savininkai ar pirmininkai tuo pasinaudojo. Aiškėja, kad kai kuriems gaila ne pinigų, bet istorinės atminties.

Etaplius.lt portalo redakciją pasiekė Algirdo Juliaus Greimo gatvėje daugiabutyje gyvenančių šiauliečių pasakojimas. Žmonės pasakoja, kad neseniai turėjo susirinkimą su daugiabučio namo pirmininku, kėlė klausimą, kodėl iki šiol ant namo lentelė su nauju gatvės pavadinimu nėra pakeista. Pirmininko pasisakymai gyventojus suglumino.

„Aplink kitų namų bendrijos lenteles pakeitė iš karto, juk kiek tai kainavo, savivaldybė beveik visą sumą ir kompensavo. Tačiau praėjo dveji metai, mūsų namas vis dar Cvirkos gatvėje. Klausiam pirmininko, kas vyksta, jis iš pradžių ėmė aiškinti, kad savivaldybė nieko nekompensuoja, kad brangu pakeisti. Po to paaiškėjo, kad pirmininkui komunistas Cvirka arčiau dūšios nei kažkoks Greimas. Tai dar betrūksta, kad kurį kartą socialistinę okupantų vėliavą pakabins. Nepriklausoma Lietuva, vadinasi, dėl vieno istorinę atmintį saugančio pirmininko visas namas atrodomo kaip idiotai“, – piktinosi gyventojai.

Istorinė atmintis

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimas, kuriuo nuspręsta pakeisti P. Cvirkos gatvės pavadinimą į Algirdo Juliaus Greimo, įsigaliojo 2021 m. kovo 1 d. Priimant šį sprendimą buvo keičiami kelių gatvių pavadinimai, kurie buvo siejami su okupacinės valdžios – sovietų sąjungos palikimu. Rašytojas Petras Cvirka buvo vienas iš tų, kurie su delegacija važiavo į Maskvą ir prašėsi priimami į socialistinių tarybų sąjungą.

Po šio reveranso Lietuvoje buvo įvesta okupacinė valdžia, šalis atsidūrė ilgus dešimtmečius trukusioje priespaudoje, tūkstančiai žmonių ištremti į lagerius ar patyrė okupantų terorą. Tuo tarpu P. Cvirka tapo pripažintu tarybų Lietuvos rašytoju, jo vardu vadintos gatvės, buvo statomi paminklai.

Gatvių pavadinimų keitimo iniciatorius, Šiaulių miesto tarybos narys, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas, istorikas Malik Agamalijev portalui Etaplius.lt teigė, kad su daugiabučių bendrijų pirmininkais būna problematiška, kai nemažai jų dirba iš idėjos. Tačiau, pašnekovo nuomone, nedidelė suma yra tik pasiteisinimas ir vykdyti savivaldybės sprendimą privaloma.

„Kalbėti apie keliolika ar keliasdešimt eurų tikrai nėra prasmės. Tai tik pasiteisinimas, nes butų savininkams susimokėti po eurą tikrai nesudėtinga, nes jie kaupia savo reikmėms tikrai didesnes sumas. Jei tai ideologinis reikalas ir Cvirka pirmininkui artimesnis nei Greimas... Čia jau padėti sunkiau, nes tai gali būti neištaisoma išprusimo, kultūrinio suvokimo ir pasaulėžiūros klaida.

Bet ir čia galima būtų žiūrėti atlaidžiai, nes svarbiausia čia turi būti teisė. Gatvės pavadinimas pakeistas, todėl reikia pasikeisti ir lenteles. Senąją pirmininkas tikrai gali pasiimti kaip relikviją ir Cvirką garbinti asmeniškai“, – komentavo pašnekovas.

Keitė ne visi

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyrius informavo portalą Etaplius.lt, kad gyventojams buvo kompensuojama po 30 eurų už namo numerio lentelės gamybos išlaidas. Naujausiais duomenimis, iki šiol 5 namai dar nebuvo pasikeitę lentelių su gatvės pavadinimu.

„Dviejų namų atstovai žada lenteles pakeisti per šią savaitę. Administracinė atsakomybė nesuskubusiems pasikeisti kol kas nebuvo taikoma“, – teigė savivaldybės atstovai.

Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad valstybės pareigūnų ar kolegialių institucijų sprendimų (nutarimų) nevykdymas ar netinkamas vykdymas užtraukia baudą asmenims nuo aštuoniasdešimt iki septynių šimtų aštuoniasdešimt eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo trijų šimtų devyniasdešimt iki vieno tūkstančio devynių šimtų penkiasdešimt eurų.

Minėtų daugiabučių lentelės, panašu, šią savaitę jau buvo pakeistos arba pradėtos keisti. Su daugiabučių namų bendrijos pirmininku susisiekti nepavyko – pirmininko telefonas buvo išjungtas.

Pakeista lentelė. Etaplius.lt nuotr.

Nuimta senoji lentelė. Etaplius.lt