PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Lapkričio 11 d. 09:38

COVID-19 vakcina: savanoriai papasakojo, kokio šalutinio poveikio tikėtis

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


153753

Koronaviruso pandemija galimai artėja prie pabaigos dėka vakcinos, kurią šiuo metu kuria farmacijos kompanijos „Pfizer“ ir „Biontech“.

Naujoji vakcina turi 90 proc. veiksmingumą apsaugant žmones nuo užsikrėtimo virusu, šią savaitę remiantis klinikiniais tyrimais paskelbė jos kūrėjai. Jeigu ji praeis visas saugumo patikras, ši vakcina taps itin svarbia viruso suvaldymo priemone.

Tiesa, kol kas lieka neatsakyti keli labai svarbūs klausimai, įskaitant dėl vakcinos suteikiamo imuniteto ilgalaikiškumo.

Pirmieji savanoriai, paskiepyti naująja vakcina, jau papasakojo apie šalutinius jos poveikius. „Biontech“ ir „Pfizer“ kuriama vakcina nuo liepos bandoma vadinamojoje trečiojoje fazėje. Šiuose bandymuose dalyvauja 43 500 žmonių iš viso pasaulio.

Jų teigimu, pojūčiai pasiskiepyjus panašūs kaip po gripo vakcinos, įskaitant galvos skausmą ir raumenų maudimą. Sunkių šalutinių poveikių nepastebėta.

Vienas iš savanorių, 44-erių Glennas Deshieldsas iš Teksaso, sakė, kad jautėsi panašiai kaip po „gero vakarėlio“, tačiau šie simptomai greitai pranyko. Vyras teigė, kad toks imuninės sistemos atsakas sustiprino jo viltis, kad vakcina veikia.

Jis sakė: „Vienas pirmųjų mano senelio atsiminimų buvo varpų skambėjimas, kai baigėsi I-asis pasaulinis karas. Tai buvo siaubingas karas ir žmonėms nutiko baisių dalykų, todėl visi džiaugėsi, kai jis baigėsi. Tam tikra prasme aš dabar jaučiuosi panašiai. Ačiū Dievui, tai kažkada baigsis.“

Kita savanorė, 45-erių Carrie iš Misūrio, teigė po pirmos vakcinos rugsėjį jautusi galvos skausmą, karščiavimą ir raumenų skausmus. Šie šalutiniai poveikiai sustiprėjo po antros vakcinos praėjusį mėnesį, sakė ji.

Vakcinos kūrėjų teigimu, apsauga nuo koronaviruso įgyjama praėjus savaitei po antrosios injekcijos. Svarbu pastebėti, kad vakcinos kūrėjai vykdo dvigubai aklus tyrimus, t.y., savanoriai nežino, ar jie gaus vakciną, ar placebą.

Europos Sąjunga pirmadienį pranešė jau svarstanti sutartį su JAV farmacijos milžine „Pfizer“ ir Vokietijos bendrove „Biontech“ dėl 300 mln. dozių naujosios vakcinos nuo koronaviruso.

Europos vaistų agentūra (EMA) nurodė dar negavusi klinikinių tyrimų duomenų iš „Pfizer“, kad galėtų patvirtinti vakciną, kurios veiksmingumas, anot gamintojų, siekia 90 procentų. Tačiau Briuselis jau numatė skirti lėšų dešimčių milijonų vakcinų dozių rezervavimui keliose bendrovėse ir savo išankstinį susitarimą su „Pfizer“ ir „Biontech“ ketina pertvarkyti į kontraktą.

Ekspertų teigimu, vakcinos tikėtis anksčiau nei po kelių mėnesių nereikėtų, todėl labai svarbu ir toliau laikytis visų prieinamų apsaugos priemonių.

Parengta pagal Express.co.uk, BNS ir ELTOS informaciją