PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Spalio 12 d. 14:15

COVID-19 situacija Marijampolėje: akcinavimo tempai sulėtėję, užsikrėtimų skaičius auga

Marijampolė

Asociatyvi Eltos nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


190822

Marijampolės savivaldybė, kaip ir visa Lietuva, panirusi į juodąją zoną –  vakcinavimo tempai sulėtėję, užsikrėtimų skaičius auga. Apie vakcinavimo procesus, situaciją ugdymo įstaigose, kylančius iššūkius ir laukiančius pokyčius kalba vakcinavimo koordinatorė, Marijampolės savivaldybės mero patarėja Agnė Pavelčikienė.

Ko gera, svarbiausias marijampoliečius dominantis klausimas išlieka toks pats – kaip atrodo Marijampolės vakcinavimo statistikalyginant su šalies vidurkiu?

Vakcinavimo mastai Marijampolėje, lyginant su šalies vidurkiu, yra labai panašūs. Lyginant su atskiromis savivaldybėmis, mes esame šiek tiek žemiau nei Lietuvos vidurkis. Ryškiausias minusinis skirtumas yra vakcinavimo asmenų grupių nuo 12 iki 24 metų ir nuo 35 iki 54 metų amžiaus. Sunku spręsti, kokios to priežastys – mažiausiems, ko gera, įtakos turi tėvų baimės, tačiau vidutinio amžiaus grupės žemesnis rodiklis išties stebina. Ypatingai džiaugiamės, kad turime itin aukštą procentą vakcinuotų senjorų, kurie yra šios ligos pažeidžiamiausia grupė, tam įtakos turėjo ne viena mūsų inicijuota akcija ir nuo pat pradžių aktyvus skatinimas šiai grupei vakcinuotis pirmiausia.

Ar yra kokių pakeitimų organizuojant Vakcinavimo centro darbą?

Centre nuolat turime visų keturių rūšių vakcinos. Populiariausios išlieka „Pfizer“ ir „Janssen“ vakcinos.  Trečiąja, sustiprinančiąja, doze Marijampolės savivaldybės gyventojai vakcinuojasi pakankamai aktyviai, per keturias savaites tokių paskiepyta beveik 700. Kadangi naujai ateinančiųjų skiepytis vis mažėja (per dieną apie 20 asmenų), centro darbo laikas yra trumpesnis, pirmadieniais–trečiadieniais dirbama 9–13 val., ketvirtadienį 9–17 val., o penktadieniais laiką pailginome iki 16 val., nes atsiranda moksleivių tėvų pageidavimas skiepytis būtent penktadienį po pietų, po visų pamokų. Išlieka mobilios komandos vykimai į namus pas vienišus žmones, taip pat į įstaigas, organizacijas, mokyklas. Dėl atvykimo kreiptis galima į centrą tel. nr. 8 669 26 586 arba į savo šeimos kliniką.

Kokie artimiausi Vakcinavimo centro planuojami pakeitimai?

Pagal ministerijos nurodymą, nuo kitos savaitės didesnius skiepijimo išteklius perduodame privačioms šeimos klinikoms, o nuo 2022 m. sausio mėnesio planuojama, kad Vakcinavimo centrų Lietuvoje išvis neliks. Vakcinavimas nuo šios ligos vyks visose šeimos klinikose kaip ir nuo kitų ligų, tokių kaip gripo, erkinio encefalito ir pan.

Susirgimų skaičius Marijampolės savivaldybėje netoli 900 atvejų per 14 dienų, juodajame sąraše esame jau kuris laikas. Kokios to priežastys?

Spartus atvejų didėjimas, manau, tiesiogiai siejamas su ugdymu. Jau nuo rugsėjo antros savaitės prasidėjo ženklus atvejų didėjimas. Rugsėjo pradžioje turėję 80 sergančių, šiuo metu turime daugiau nei 400 ir skaičiai kasdien didėja, užsikrėtusiųjų daugiau nei 90 proc. yra nevakcinuoti. Kasdien fiksuojama daugiau nei po 30 naujų atvejų. Šiuo metu Marijampolės savivaldybėje iš fiksuotų 43 šios ligos protrūkių (židinių) net 29 yra ugdymo įstaigose. Serga beveik 90 bendrojo ugdymo įstaigų ugdytinių.

Ar vaikai mokyklose testuojasi? Kaip vyksta šis procesas?

Sutikimus testuotis greitaisiais antigeno testais yra pasirašę beveik 2500 vaikų tėvai. Vaikai testuojasi patys porą kartų per savaitę. Kaskart po testavimo nustatoma iki 15 naujų atvejų. Pasitikrinus mobiliame punkte 95 proc. atvejų pasitvirtina. Nuo praėjusios savaitės, jei po patvirtinto teigiamo atvejo klasėje nusprendžiama testuotis kas dvi dienas, toliau vaikai lieka mokytis kontaktiniu būdu ir išeiti į nuotolį nereikia. Sunku vertinti, bet po pirmos savaitės galima daryti prielaidą, kad šio ministerijos sprendimo įgyvendinimas susirgimų atvejus tik didina.

Ar pasitikrinti mobiliame punkte galima tą pačią dieną?

Deja, bet ne. Mobilaus punkto apkrovimas šiuo metu didžiulis, išnaudojami visi žmogiškieji ištekliai. Dirbama keliomis pamainomis, visas septynias dienas per savaitę, 7.30–17.00 val. Priregistruojama maždaug po 150 PGR ir 150 greitųjų antigeno testų. Deja, poreikis yra dar didesnis, todėl susidaro 2–4 dienų eilės. Didžiulis trukdis yra užsiregistravę, bet neatvykstantys testuotis, tokių kasdien skaičiuojama apie 30. Todėl labai prašome gyventojų, pasikeitus aplinkybėms ir neatvykstant, iš anksto atšaukti savo registraciją, kad laisvu laiku galėtų pasinaudoti asmenys, kuriems to iš tikrųjų reikia.