PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Kovo 20 d. 15:25

Chaimo Frenkelio viloje – vieša paskaita apie masonus, kūrusius ir puoselėjusius Lietuvos valstybę

Šiauliai

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


76611

2019 m. kovo 22 d., penktadienį, 16 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks Kovo 11-osios akto signataro, knygos „Masonai: laisvieji mūrininkai, kūrę ir stiprinę Lietuvą“ autoriaus Vytauto Plečkaičio ir prof. dr. Arvydo Pacevičiaus vieša paskaita „Masonai – laisvieji mūrininkai pasaulyje, Lietuvoje ir Šiauliuose. Jų įtaka ir veikla kuriant ir puoselėjant Lietuvos valstybę“. Renginys nemokamas.

Masonai įsikūrė 1717 m. Londono smuklėje „Žąsis ir keptuvė“. Anglijoje susikūrė ir pirmoji pasaulyje Didžioji ložė. Vėliau iš Britanijos masonai paplito po Prancūziją ir Ameriką. O į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę 1776 m. masonybės idėjos atėjo iš Vakarų Europos per Lenkiją, į tuometinės Prūsijos teritoriją, Klaipėdą, vėliau Vilnių, Kauną, Šiaulius.

Kaip teigia knygos „Masonai. Laisvieji mūrininkai, kūrę ir stiprinę Lietuvą“ autorius V. Plečkaitis, didžioji dalis Lietuvos masonų neatsiejami nuo atkurtos Lietuvos valstybės politikos, mokslo ir kultūros elito. Vien tik tarp dvidešimties Nepriklausomybės Akto signatarų net penki, t. y. 25 proc., visų Tarybos narių ilgiau ar trumpiau buvo Lietuvos laisvieji mūrininkai (nuo anglų kalbos žodžio „mason“ – mūrininkas). Garsiausi Lietuvos masonai – Mykolas Romeris, Laurynas Stuoka-Gucevičius, Andrius Bulota, trys broliai Biržiškos, Jurgis Šaulys ir Valdas Adamkus.

Pasak V. Plečkaičio, „Masonų ložė yra organizacija, kuriai nelabai rūpi viešieji ryšiai, todėl ir atsiranda jos mistifikavimas. Pagal laisvųjų mūrininkų regulą nė vienas masonas pirštu nerodys, kuris asmuo yra jo brolis masonas. Jis gali tai pasakyti tik apie save. Arba nepasakyti...“

Masonai laikosi keleto pagrindinių principų: broliška meilė, tolerancija, pagarba, geranoriškumas (ypač brolijos nariams), filantropija. Jie taip pat propaguoja humanistines nuostatas – žmonių laisvę ir lygybę, asmenybės tobulėjimą, tautų brolystę, religinę toleranciją. Sakoma, kad masonai priima gerus žmones ir padaro juos dar geresnius.

Daugiau įdomių faktų ir istorijų apie masonų – laisvųjų mūrininkų – įtaką ir veiklą puoselėjant Lietuvos valstybę ir Šiaulius – kovo 22 d. 16 val. Chaimo Frenkelio viloje atskleis Kovo 11-osios akto signataras, knygos „Masonai: laisvieji mūrininkai, kūrę ir stiprinę Lietuvą“ autorius Vytautas Plečkaitis ir prof. dr. Arvydas Pacevičius.