PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Sausio 24 d. 10:36

Chaimo Frenkelio viloje – popietė „Simonui Daukantui – 225“

Šiauliai

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


27154

2018 m. sausio 30 d., antradienį, 16 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks popietė „Simonui Daukantui – 225“. Programa: susitikimas su Vida Girininkiene, virtualios parodos ir kalendoriaus-knygos „Simonui Daukantui 225“ pristatymas, diskusijos apie gimtinę, laiką ir asmenybę. Įėjimas nemokamas.

LR Seimas 2018-uosius metus paskelbė XIX a. istoriko, literato, švietėjo, tautinio atgimimo žadintojo Simono Daukanto (1773-10-28 Kalviai, Skuodo r.–1864-12-6 Papilė, Akmenės r.) metais. Spalio 28 d. bus minimos 225-osios S. Daukanto gimimo metinės. Sprendimą Seimas priėmė, siekdamas paskatinti Lietuvos visuomenę, ypač jaunimą, domėtis S. Daukanto palikimu, parodyti, kaip jo palikimas įtakoja šių dienų žmogų ir valstybę. Taip įvertintas S. Daukanto indėlis į tautinės savimonės formavimą, jo raštuose skatinamą lietuvių tautinės savivertės pojūtį ir tikėjimą tautos ateitimi.

Vilnietė istorikė Vida Girininkienė parengė ir išleido kalendorių-knygą ir sukūrė virtualią parodą „Simonui Daukantui 225“, kuriuos ir pristatys kartu su „Aušros“ muziejumi rengiamoje popietėje. Tokie renginiai organizuojami visoje Lietuvoje: S. Daukanto gyventose vietovėse, mokyklose, pavadintose jo vardu. „Aušros“ muziejus pasirinktas taip pat neatsitiktinai: muziejaus rinkiniuose saugoma keletas, manoma, asmeninių S. Daukanto daiktų (kėdė, kelioninė skrynelė), knygų, ekslibrisų konkurso „Ex libris. Simonui Daukantui 200 metų. Šiauliai“, vykusio 1993 m., minint S. Daukanto 200 metų jubiliejų, 453 darbai, šiauliečio dailininko Bonaventūro Šalčio ta pačia proga nutapytas S. Daukanto portretas. Popietėje V. Girininkienė dalysis įžvalgomis apie S. Daukantą – pirmosios Lietuvos istorijos lietuvių kalba autorių, didaktinių, publicistinių ūkinių patarimų knygelių, žodynų, vadovėlių sudarytoją, rengėją ir leidėją, organizuoto tautosakos rinkimo pradininką. Istorikė primins S. Daukanto gyvenimo vietas Lietuvoje, Latvijoje ir Rusijoje. Aptars ir kitus S. Daukanto – asmenybės, dėjusios pamatus, kuriais rėmėsi moderni lietuvių tauta kelyje į Lietuvos valstybės atkūrimą, – darbus, pirmą kartą atveriančius laisvos lietuvių tautos galimybes ir ateities savoje valstybėje perspektyvas.

Renginyje bus galima pamatyti „Aušros“ muziejaus rinkiniuose saugomas S. Daukanto knygas, jo portretą, įsigyti kalendorių-knygą „Simonui Daukantui 225“.