Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Koronavirusui užkariaujant planetą, kartu su juo žaibo greičiu plinta dezinformacija bei mitai apie efektyvius gydymo ir prevencijos būdus. Tarp jų – česnakai, alkoholis ir karšta vonia prevencijai užtikrinti. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) atsako į kiekvieno iš mūsų klausimus ir laužo visų ne kartą girdėtus mitus.
1. Ar COVID-19 virusas bijo karšto ir drėgno klimato, todėl neplinta Afrikoje ir kituose šiltuosiuose kraštuose?
MITAS. Remiantis iki šiol turimais įrodymais, COVID-19 gali plisti visose srityse, įskaitant teritorijas, kuriose oras yra karštas ir drėgnas. PSO ragina imtis apsaugos priemonių, nepriklausomai nuo klimato sąlygų. Geriausias būdas apsisaugoti nuo COVID-19 yra dažnai plauti rankas. Tokiu būdu pašalinsite virusus, kurie gali būti ant jūsų rankų, ir išvengsite infekcijos, kuri gali atsirasti liečiant akis, burną ir nosį.
2. Ar sniegas ir atšiaurus klimatas žudo koronavirusą?
MITAS. Ne, nėra pagrindo manyti, kad šaltas oras gali užmušti koronavirusą ar kitas ligas. Įprasta žmogaus kūno temperatūra išlieka maždaug nuo 36,5 iki 37 °C, nepriklausomai nuo išorės temperatūros ar oro sąlygų.
3. Ar maudantis karštoje vonioje galima išsigydyti ar apsisaugoti nuo koronaviruso?
NE. Karšta vonia ar dušas neužkerta kelio užsikrėtimui. Gydytojai primena, kad kūno temperatūra išlieka pastovi, o praustis labai karštu vandeniu yra nesveika.
4. Ar koronavirusas negali būti perduodamas per uodų įkandimus?
TAIP. Iki šiol nebuvo jokios informacijos ir įrodymų, kad koronavirusą galėtų perduoti uodai. COVID-19 yra kvėpavimo takų virusas, kuris plinta lašeliniu būdu per orą. Venkite artimo kontakto su visais, kurie kosėja ir čiaudėja.
5. Ar rankų džiovintuvai yra veiksmingi naikinant naująjį koronavirusą?
NE. Norėdami apsisaugoti nuo naujojo koronaviruso, turėtumėte dažnai plauti rankas muilu ir vandeniu, jas gerai išdžiovinti popieriniais rankšluosčiais arba šilto oro džiovintuvu.
6. Ar ultravioletinių spindulių dezinfekavimo lempa gali panaikinti koronavirusą?
Ultravioletinių spindulių lempos neturėtų būti naudojamos rankų ar kitų odos sričių sterilizavimui, nes ultravioletiniai spinduliai gali sudirginti odą. Ši įranga kartais naudojama ligoninių palatoms dezinfekuoti.
7. Ar terminiai skeneriai yra efektyvūs siekiant nustatyti užsikrėtimą koronavirusu?
IR TAIP, IR NE. Šiluminiai skeneriai yra veiksmingi nustatant žmones, kuriems dėl užsikrėtimo koronavirusu pakilo temperatūra.
BET jie negali aptikti užsikrėtusių, bet dar nekarščiuojančių žmonių. Taip yra todėl, kad užsikrėtusieji suserga ir pradeda karščiuoti vidutiniškai po 2–10 dienų.
8. Ar purškiant alkoholį ar chlorą ant kūno galima apsisaugoti nuo koronaviruso?
NE. Purškiant alkoholį ar chlorą ant kūno, virusai, kurie jau pateko į organizmą, nebus sunaikinti. Tokių medžiagų purškimas gali pakenkti jūsų drabužiams ir gleivinėms (akims, burnai). Atsiminkite, kad tiek alkoholis, tiek chloras gali būti naudingi paviršiams dezinfekuoti, tačiau juos reikia naudoti laikantis atitinkamų rekomendacijų.
9. Ar reguliarus nosies skalavimas druskos tirpalu gali padėti užkirsti kelią naujojo koronaviruso infekcijai?
NE. Nėra įrodymų, kad reguliariai skalaudamas nosį druskos tirpalu bent vienas žmogus apsisaugojo nuo užsikrėtimo naujuoju koronavirusu.
Yra įrodymų, kad reguliariai skalaudami nosį druskos tirpalu žmonės gali greičiau atsigauti po peršalimo. Tačiau nebuvo įrodyta, kad reguliariai skalaujant nosį galima apsisaugoti nuo kvėpavimo takų infekcijų.
10. Ar česnakų valgymas gali padėti išvengti užsikrėtimo naujuoju koronavirusu?
Česnakai yra sveikas maistas, jie gali turėti tam tikrų antimikrobinių savybių. Tačiau nėra duomenų, kad česnakų valgymas apsaugojo žmones nuo koronaviruso.
11. Ar naujasis koronavirusas pavojingas tik senjorams, ar jaunesni žmonės taip pat yra jautrūs ligai?
Bet kokio amžiaus žmonės gali užsikrėsti naujuoju koronavirusu. Vyresni ir jau turintys sveikatos sutrikimų (pvz., sergantys astma, diabetu, širdies ligomis) yra labiau pažeidžiami, serga sunkiau.
PSO pataria bet kokio amžiaus žmonėms saugotis viruso, laikantis geros rankų higienos. Jauniems žmonėms patartina vengti kontakto su vyresnio amžiaus asmenimis, siekiant juos apsaugoti.
12. Ar yra kokių nors specialių vaistų, padedančių išvengti koronaviruso ar jį gydyti?
Iki šiol nėra konkretaus vaisto, rekomenduojamo siekiant užkirsti kelią koronavirusui ar jį gydyti.
Tačiau infekuoti asmenys turėtų būti tinkamai prižiūrimi, kad simptomai būtų palengvinti, o sunkiai sergantys žmonės turėtų gauti optimalią pagalbą. Kai kurie specifiniai gydymo būdai tiriami atliekant klinikinius tyrimus.
alfalt-logo-skaidrus.png