PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Birželio 26 d. 16:53

Centralizuota Alytaus biudžetinių įstaigų buhalterija – mažiau darbuotojų, daugiau skaidrumo

Alytus

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


7853

Alytaus švietimo įstaigų buhalteriją siūloma tvarkyti centralizuotai. Mokyklose ir darželiuose atskirų buhalterių nebeliktų, įstaigoms apskaitos paslaugas teiktų Alytaus miesto paslaugų centras, kuriame dirbs perpus mažiau buhalterių nei dabar švietimo įstaigose.

Miesto tarybai pakartotinai teikiamas svarstymui klausimas, kuriam ruošiamasi jau daugiau kaip metus ir kuriuo siūloma centralizuoti apskaitos tvarkymą nuo šių metų lapkričio 1 dienos. Tai nuoseklus žingsnis, siekiant efektyvesnio Alytaus miesto savivaldybės įstaigų buhalterinės apskaitos tvarkymo bei jų vidinių resursų optimizavimo.

Reikalingas efektyvesnis finansų valdymas ir finansų kontrolė

Vienas iš dabartinės sistemos, kai apskaita vykdoma kiekvienoje savivaldybės biudžetinėje įstaigoje atskirai, trūkumų yra tas, kad nėra galimybės kokybiškai sisteminti informaciją, ji pateikiama skirtingai. Centralizavus apskaitą finansinė analizė taptų efektyvesnė, atsirastų galimybės ūkinių išlaidų optimizavimui.
Pasak Alytaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos vyriausiosios patarėjos Inetos Sakavickienės, "keturių akių" principas, kuris dabar įstaigoje esant tik vienam buhalteriui yra neįmanomas, centralizavimo atveju padėtų sumažinti ar išvengti apskaitos klaidų, užtikrintų efektyvesnę finansų kontrolę.

Finansinis savarankiškumas neprarandamas

Alytaus miesto švietimo įstaigų vadovų asociacijos teiginys, kad centralizuojant buhalteriją, įstaiga atskiriama nuo finansų ir tiesioginio jų valdymo, nėra pagrįstas. Kiekvienos įstaigos vadovas, iš centralizuotos apskaitos buhalterių gavęs kokybišką ir savalaikę informaciją išliks savarankiškas sprendimams priimti.
Alytaus miesto savivaldybės administracijoje dirbantys apskaitos darbuotojai visuomet veda keleto subjektų buhalterinę apskaitą - Alytaus miesto savivaldybės administracijos, Alytaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ir pan., o iki 2016 metų pradžios buvo vedama dar ir Alytaus miesto savivaldybės privatizavimo fondo apskaita. Visiems šiems išvardintiems subjektams rengiami ir atskiri finansinių ataskaitų rinkiniai. Alytaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba yra biudžetinė įstaiga, įsikūrusi ne tame pačiame pastate kaip jos apskaitą vedantys buhalterijos darbuotojai, o šios įstaigos vadovas yra toks pats asignavimų valdytojas, kaip ir visų kitų biudžetinių įstaigų vadovai. Jau ne vienerius metus šios įstaigos apskaita vedama kitoje miesto vietoje sunkumų komunikavime bei dokumentų judėjime nesudaro ir minėtos įstaigos finansinis savarankiškumas neprarandamas.

Pažymos ir atsiskaitymai patogiau ir greičiau elektroniniu būdu

Vienas iš naudojamų argumentų prieš centralizuotą švietimo įstaigų apskaitą – nepatogumas tėvams ir darbuotojams prireikus pažymų ar kitų dokumentų. Jau senokai Alytaus miesto mokyklos naudojasi elektroniniu dienynu – vaikai nebeturi popierinių pažymių knygelių. Visas pažymas apie darbo užmokestį, mokesčius už darželį ir kitus reikalingus dokumentus galima gauti elektroniniu būdu, nevažiuojant į pačią įstaigą, o prireikus popierinių dokumentų tėvams nėra didelio skirtumo į kurią įstaigą važiuoti.
Auga ir kitų savivaldybės teikiamų e-paslaugų naudojimas, dokumentų ir pažymų teikimas. E-paslaugomis daugiausiai naudojasi būtent švietimo įstaigų klientai – jaunesni žmonės, tad toks sprendimas dar labiau paskatintų organizuoti paslaugas patogiau tėveliams bei švietimo įstaigų darbuotojams.

Kitose savivaldybėse – taip pat centralizuotos buhalterijos

Jonavos savivaldybės administracijoje 42 įstaigų apskaitą tvarko atskiras skyrius, kuriame dirba 22 darbuotojai. Įstaigose apskaitos darbuotojų nėra, o išankstinę kontrolę vykdo centralizuota buhalterija, dokumentų judėjimo problemų nėra.
Telšiuose nuo 2007 metų atskiras 27 darbuotojų skyrius savivaldybės administracijoje tvarko 50 įstaigų apskaitą. Centralizuota buhalterija vykdo ir išankstinę, ir einamąją kontrolę. Dėl dažno audito labai pagerėjo apskaitos kokybė ir tai panaikino buvusią išankstinę neigiamą biudžetinių įstaigų vadovų nuostatą.
25 Varėnos biudžetinių įstaigų apskaitą 12 žmonių skyrius savivaldybės administracijoje tvarko taip pat centralizuotai.

Kvalifikuotų specialistų poreikis – išsprendžiamas

Tam, kad būtų vykdoma efektyvi centralizuota apskaita ir finansų kontrolė, reikalingi kvalifikuoti specialistai, kurie bus atrinkti konkurso būdu, kuriame galės dalyvauti visi dabartiniai įstaigų buhalteriai.
Centralizuota apskaitos sistema Lietuvoje ir pasaulyje taikoma jau daugelį metų, taip pat ir kaimyninėse savivaldybėse – Alytaus rajono, Varėnos ir kt. todėl argumentavimas, kad toks sprendimas neatitinka teisės aktų, nėra teisingas, o sutaupytos ir efektyviai naudojamos lėšos leis daugiau investuoti į švietimo infrastruktūrą.