PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Birželio 30 d. 14:08

Buvusio Tauragės politiko V. Liorančo „čekiukų“ byla įstrigo teisme

Tauragė

Vilmantas Liorančas. VRK / Šiaulių apygardos prokuratūros nuotr.

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


307191

Buvusio Tauragės politiko Vilmanto Liorančo civilinė byla dėl beveik 29 tūkst. eurų, išleistų automobilio nuomai ir apmokėtų iš savivaldybės lėšų, beviltiškai įstrigo Tauragės teisme – praėjus beveik aštuoniems mėnesiams po jos perdavimo teismui, ji taip ir liko nepradėta nagrinėti.

Pernai, lapkričio pradžioje, prokuratūra pranešė, kad Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorė kreipėsi į Tauragės apylinkės teismo Tauragės miesto rūmus, prašydama pripažinti negaliojančia sutartį, pagal kurią buvęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys V. Liorančas neteisėtai panaudojo tarybos nario veiklai skirtas lėšas. Iš tarybos nario prašoma Tauragės rajono savivaldybei priteisti beveik 29 tūkst. eurų.

Įtarus, jog nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas naudoja neteisėtai, Klaipėdos apygardos prokuratūra atliko tyrimą dėl tokių išmokų panaudojimo Tauragės rajono savivaldybėje teisėtumo.

Per tyrimą buvo nustatyta, kad buvęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys V. Liorančas sudarė su jo paties valdoma bendrove automobilių nuomos sutartį, pagal kurią nuo 2017 metų iki 2023 metų jis nuomojosi automobilius. Nustatyta, kad šios sutarties pagrindu V. Liorančas savivaldybei teikė sąskaitas ir išlaidų ataskaitas, kaip tarybos nario veiklos išlaidas pagrindžiančius dokumentus. Pagal juos savivaldybė buvusio tarybos nario veiklai apmokėti per 6,5 metų automobilių nuomos mokesčiui skyrė 28 848 eurų.

Prokuratūros ieškinyje atkreiptas dėmesys į tai, jog karantino metu (2020 m. lapkričio mėn. iki 2021 m. balandžio mėn.), kai tarybos ir komitetų posėdžiai vyko nuotoliniu būdu ir bendravimas buvo apribotas, V. Liorančas savivaldybei teikė dokumentus dėl maksimalaus dydžio išlaidų už automobilio nuomą. Turimais duomenimis, karantino metu V. Liorančui iš viso buvo pervesta 2 580 eurų.

Ieškinyje taip pat pažymima, jog V. Liorančo teiktose sąskaitose-faktūrose automobilio nuomos suma buvo nurodoma artima arba lygiai tokia pati kaip Tauragės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente tarybos nariui numatyta galima maksimali išmokos suma. Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad dalis minėtos sutarties pagrindu teiktų sąskaitų buvo išrašomos didesniu nuomos įkainiu, nei jis buvo numatytas sutartyje, taip pat dalyje sąskaitų buvo nurodomos maksimalios automobilių nuomos sumos, nors faktiškai transporto priemonės buvo panaudojamos tik kartą per mėnesį.

„Darytina išvada, jog automobilio nuomos sutartis yra sudaryta neketinant sukurti realių civilinių teisinių santykių, laikytina tariamu sandoriu, bei prieštarauja civilinių santykių dalyvių elgesio principams ir, tokiu būdu, pažeidžia viešosios tvarkos ir geros moralės nuostatas. Konstatavus, jog buvęs tarybos narys sudarė niekinius ir negaliojančius sandorius, laikytina, kad jis nepagrindė savo kaip tarybos nario veikloje patirtų išlaidų, t. y. nepagrįstai praturtėjo“, – teigė prokuratūra.

Tauragės rajono apylinkės teismas mėgino nagrinėti šią bylą, skirdavo posėdžius, tačiau byla taip ir liko neatversta.

„Pirmąjį kartą posėdis buvo atidėtas, nes neatvyko trečiojo asmens atstovas, antrą kartą buvo gautas šalių prašymas atidėti bylos nagrinėjimą, nes šalys ketina tartis taikiai, trečiąjį kartą – dėl teisėjos teisėto nebuvimo darbe, o ketvirtąjį – neatvyko atsakovas ir jo atstovas“, – Eltą informavo teismo atstovas Mindaugas Radvila.

Dabar bylos posėdis paskirtas rugpjūčio 28 dienai.

Laukia ir baudžiamoji byla

Buvusiam Tauragės rajono tarybos nariui V. Liorančui yra pradėta ir baudžiamoji byla, jam pareikšti įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, praeitą savaitę pranešė prokuratūra.

Turimais prokuratūros duomenimis, V. Liorančas, užimdamas Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, galimai apgaulingai tvarkė savo vadovaujamos įmonės buhalterinę apskaitą. Įtariama, kad jis į įmonės apskaitos dokumentus įrašė melagingus duomenis apie jo, kaip tarybos nario, veiklai naudotą, iš jo įmonės nuomotą automobilį.

„Turimų duomenų visuma leidžia įtarti, kad V. Liorančas šių galimai suklastotų dokumentų pagrindu dalį iš Tauragės rajono savivaldybės gautų lėšų, kurios buvo skirtos jo kaip tarybos nario veiklai, panaudojo nesąžiningai, ne tarybos nariui skirtai veiklai“, – teigia prokuratūra.

Anot teisėsaugos, atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, buvo gauta duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, jog buvęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys V. Liorančas galimai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, disponavo suklastotais dokumentais bei apgaulingai tvarkė savo valdomos įmonės finansinę apskaitą.

Prokuratūra primena, kad įtarus, jog nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas naudoja neteisėtai, prokuratūra atlieka viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo šalies savivaldybėse. Šių tyrimo metu siekiama įvertinti, ar savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas.

Taip pat šalyje yra pradėti ir ikiteisminiai tyrimai dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.

„Atliekant ikiteisminį tyrimą buvo gauta duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, jog buvęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Vilmantas Liorančas galimai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, disponavo suklastotais dokumentais bei apgaulingai tvarkė savo valdomos įmonės finansinę apskaitą. Derėtų pabrėžti, kad civilinis procesas, kuris inicijuotas viešojo intereso gynimo prokurorų, sprendžia žalos atlyginimo savivaldybei klausimą, o baudžiamasis persekiojimas, kurį atlieka ikiteisminio tyrimo institucija, vadovaujama prokuratūros, tiria nusikalstamos veikos padarymo faktą. Tuomet asmenims reiškiami įtarimai ir dėl jų kaltės klausimo pasisako teismas“, – rašoma prokuratūros atstovės Viktorijos Jonuitės atsakyme Eltai.

Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 49 civilinius ieškinius bendrai 604 693 eurų sumai. Šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 713 919 eurus į savivaldybių biudžetus.

Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.

ELTA primena, kad visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių.

#LIORANČAS#TEISMAS#TAURAGĖ#BYLA#IŠLAIDOS