PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gegužės 16 d. 16:33

Busturiečių mitingas: pagrindinis reikalavimas – vieno žmogaus atleidimas (vaizdo reportažas)

Šiauliai

Jolitos Tolytės nuotr.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


38037

Kad ir kaip Šiaulių miesto savivaldybės atstovai ieškojo kompromiso ir bandė tartis su „Busturo“ darbuotojais, kad šie nemitinguotų, o taikiai sėstų prie derybų stalo, panašu, kad prie jo pirmadienį nesusikalbėta. Šiandien planuotas mitingas prie savivaldybės įvyko.


Foto galerija:

img-5327.jpg
img-5331.jpg
img-5332.jpg
img-5335.jpg
img-5338.jpg
img-5339.jpg
img-5346.jpg
img-5360.jpg
img-5370.jpg
img-5374.jpg
img-5378.jpg
img-5379.jpg
img-5388.jpg
img-5390.jpg
img-5426.jpg
img-5442.jpg
img-5456.jpg
img-5462.jpg

Taip pat skaitykite: „Busturo“ darbuotojai kilo į kovą prieš vadovybę: savivaldybė kalbėsis, o vadovai pasigenda konstruktyvumo

„Busturo“ valdžios ir darbuotojų konfliktas: „Būtinybė „perkrauti“ santykius“

„Gėda atimti paskutines darbuotojų garantijas“, „Vairuotojams, kasininkėms už darbą reikalaujame tinkamo atlygio“, „Darbuotojai ne Tijūnaitienės, Seiracko vergai“, „Mums diriguoti nereikia“, „Iškovojome nepriklausomybę! Iškovosime orias darbo ir cocialines garantijas“, „Be senos busturiečio patirties nesukursite naujos ateities“, „Keiskite senus autobusus, o ne patyrusius darbuotojus“, „Mes ne robotai, mes žmonės!”, - tai tik dalis skambių plakatų, šiandien užpildžiusių Prisikėlimo aikštę.

Panašu, kad darbuotojai turi galybę nuoskaudų ir pastabų savo valdžiai. Taikiai kalbėtis jie jau nebenori. Šiandieninis mitingas – akivaizdus to įrodymas.

img-5329.JPG

Puošė kaukės užklijuotomis lūpomis

Į mitingą susirinko kaip reikiant pasiruošę darbuotojai. Jų veidus puošė kaukės su užklijuotomis lūpomis. Ir ne todėl, kad darbuotojai nedrįstų rodyti savo veido.

„Kodėl mes dabar nekalbame? Todėl, kad valdžia nenori mūsų nei girdėti, nei matyti. Nėra socialinio dialogo, problemų sprendimo. Dėl to mes šiandiena nutarėme penkias minutes taip pat patylėti. Valdžia negirdi, kalbėti negalime todėl, kad jei kalbėsime – būsime priversti išeiti iš darbo, bus psichologinis spaudimas“, - mitingą pradėjo UAB „Busturas“ profesinės sąjungos „Solidarumas“ vadovė Alma Steponavičienė ir pacitavo atvirą busturiečių laišką valdžiai.

img-5333.JPG

Įtampa prasidėjo nuo R. Tijūnaitienės atėjimo

Alma Steponavičienė sako, kad įtampa „Busture“ prasidėjo nuo Rigitos Tijūnaitienės atėjimo.

„Kiekvienas darbuotojas šitą labai gerai jaučia. Bandėme kalbėtis su savivaldybės atstovais, bet buvome nepriimti. Rašėme raštus, žinutes, kad priimtų mus meras. Meras pasakė, kad nėra laiko ir nukreipė pas vicemerą Domą Griškevičių. Direktorius pervežimo srityje patirties neturi, tai būtų malonu, kad jis tartųsi su senais darbuotojais, o nesakytų, kaip sakė Tijūnaitienė, kad mes esam sovietmečio atmatos“, - nuoskaudą liejo „Solidarumo“ atstovė.

Darbuotojai laiko nuoskaudą dėl vadovų atsako į atvirą laišką, neva senieji darbuotojai neprisitaiko prie naujovių. A. Steponavičienė tikina, kad kokių bebuvo naujovių, prie visų kolektyvas prisitaikė, mokėsi ir gali patarti bei padėti išspręsti problemas.

„Gal dabar atkreips dėmesį vadovas, gal išvadas padarys. Bet kol kas mes nieko nematom, nes socialinis dialogas tikrai nevyksta“, - savo pasisakymą baigė profsąjungos atstovė.

img-5350.JPG

Pasisakyti panoro ne tik dirbantys „Busture“

Palaikyti darbuotojų atvyko ir mikrorajonų bendruomenės, ir net keleiviai, kurie patvirtino, kad autobusų parkas tikrai prastos būklės.

„Aš važiuoju dažnai ir tikrai remonto bazė autobusų parke yra labai prasta. Jeigu reikia su autobusu važiuoti į vieną galą, kelis sustojimus reikia persėsti, tai žinokit į Kuršėnus greičiau nuvažiuoti, negu Šiauliuose patekt į savo tikslą. Vienu žodžiu, „Busture“ valdžia neturi nei kondicionierių, senus autobusus ištraukia ir laimingi paleido, o naujieji stovi garaže“, - sakė šiaulietė, besinaudojanti viešuoju transportu.

„Busturo“ darbuotoja, dirbanti įmonėje jau trisdešimt metų, sakė, jog šiauliečiai keleiviai ir jų saugumas rūpi tik paprastiems įmonės darbuotojams ir užkūrė skanduotę „Gėda“.

„Mes norime labai aiškiai pasakyti, kad atėjome į šią aikštę atkreipti Šiaulių miesto savivaldybės ir įmonės vadovybės, kuri čia šiandien su mumis, dėmesį. Aš jus kviečiu rimtai, nenusileiskime, eisime iki galo. Jeigu reikės, pereisime prie neterminuotų mitingų, jei reikės, ruošimės ir streikui, kuris, manau, bus pirmas Šiaulių mieste“, - kalbėjo audringais šūksniais palydėtas įmonės darbuotojas.

360 darbuotojų kenčia dėl vieno?

Nuo 1963 metų autobusų parke dirbantis vyriškis sakėsi matęs dešimt skirtingų direktorių, tačiau tokių dar nematęs, o R. Tijūnaitienę pasiūlė išsiųsti į kosmosą.

„O tokių direktorių, ir direktoriaus tos mergaitės, kaip ji ten vadina senolius… Naftalinu. Eina pro šalį, vietoj „labą rytą“ sako kokiu čia naftalinu kvepia, tarybinių laikų atmatos. Iš kur tokių pririnko ta savivaldybė, tai aš niekaip nesuprantu. Buvo streikų tarybiniais laikais, nei vienas autobusas neišvažiavo, ministrą atsiuntė. Bet tas ministras labai konduktores mylėjo, tai ilgai nepabuvo. O tą mergaitę (R. Tijūnaitienę, aut. past) nuo šiandien siųskit į kosmosą, ji labai protinga, labai mokyta, kad kosmose ji vadovautų, ne Šiaulių parkui“, - prajuokino mitinguotojus ilgametis „Busturo“ darbuotojas.

Jam paantrino ir Alma Steponavičienė, sakydama, kad visi kenčia dėl vienos darbuotojos, tad direktorius turėtų priimti sprendimą.

„Mūsų reikalavimas ir yra, jei įtampoje 360 darbuotojų ir daroma dėl vieno žmogaus, direktorius privalo priimti radikalius sprendimus. Ši darbuotoja neturi mūsų kolektyve daugiau dirbti. Arba abu su direktorium susikibkit ir išeikit iš įmonės garbingai pasielgę, arba ją dabar turi atleisti iš darbo. Per vieną žmogų negali kentėti visa įmonė“, - sąlygas išdėstė profesinės sąjungos vadovė.

img-5438.JPG

Politikai buvo „aplaidyti“ replikomis

Darbuotojų mitinge Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis nedalyvavo. Aikštėje pasirodė vicemeras Justinas Sartauskas bei tarybos narys Gedeminas Vyšniauskas.

„Iš savivaldybei pavaldžių didžiausių įmonių, sunkiausią situaciją turime „Busture“, nes ši įmonė negali pretenduoti į europinius pinigus“, - tiek tespėjo pasakyti J. Sartauskas.

Vicemero kalbą nutraukė įpykę darbuotojai, kurie replikavo, kad „penkias kadencijas iš eilės stovi su tuo pačiu kostiumu ir tą patį pliurpi ir pliurpi, laikas imtis priemonių, o ne pliurpti“. J. Sartauskui dėl tokių replikų buvo sunku pasisakyti.

„Jei atėjau, reiškia išdrįsau ir matau, kad yra problemų. Kviečiu dialogui. Dialogo nebuvimas, kiek suprantu, užstrigo administracijoje. Kraštutinis dialogas yra mitingas, dar didesnis kraštutinumas – streikas. Aš manau, kad iki streiko mes tikrai neisime, jo nereikės. Jeigu žmonės išėjo į mitingą, reiškia problema yra“, - sakė J. Sartauskas, šiandien į savivaldybę dar kartą pakvietęs keletą atstovų pasikalbėti.

Belieka priimti sprendimus

Prieš įsiaudrinusią darbuotojų minią stojo kalbėti ir „Busturo“ generalinis direktorius Vaidas Seirackas. Akivaizdu, kad ne pačioje jaukiausioje situacijoje atsidūręs vadovas tegalėjo pažadėti priimti tinkamus sprendimus.

„Laba diena visi „Busturo“ darbuotojai. Nesu pasiruošęs mitinguoti, ieškoti kažkokių priekaištų. Gerbiu visus, gerbiu jūsų nuomonę, atėjau čia tam, kad jus išklausyčiau. Išgirdau, ką pasakėt, dabar belieka gerai viską išanalizuoti ir priiminėti sprendimus. Ačiū“, - sakė vos kelių aplodismentų sulaukęs V. Seirackas, o tuo metu jo pašonėje darbuotojai skandavo „Rigitai ne“.