PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 12 d. 15:41

Būsimųjų globėjų ir įtėvių mokymai

Utena

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


41294

Norint tapti globėjais ar įtėviais neužtenka gerų norų, dar būtina dalyvauti 30 val. trukmės mokymuose. Šiuos mokymus organizuoja globėjų ir įtėvių mokymų ir konsultavimo specialistai (sutrumpintai – GIMK). Būtent dėl specializuotų mokymų pasirengiama globėjo ar įtėvio vaidmeniui.

Juose mokoma, kaip užtikrinti stabilumą vaiko gyvenime, kaip atvirai kalbėti su vaiku apie jo laikinai ar visam laikui prarastus biologinius tėvus, apie jo globą ar įvaikinimą. Tokiuose mokymuose supažindinama, kaip užmegzti saugų prieraišumą su į šeimą gyventi atvykusiu vaiku. Taip pat kalbama apie netektis, kurias tiems vaikams yra tekę išgyventi, palikus savo biologinius tėvus, nes kiekvienas vaikas ateina su savo neigiama patirtimi (jie atskiriami nuo savo šeimų, praranda dalį draugų, giminaičių…).

Mokymuose kalbama ir apie savivertės kūrimą, ir šeimos ryšių stiprinimą, tinkamą vaikų auklėjimą. Labai svarbu, kad laukianti šeima tinkamai pasiruoštų pokyčiams. Vaiko atėjimas į šeimą atneša daug permainų, todėl reikia ir tinkamai pasirengti svarbių sprendimų priėmimui. Per tą laiką, kol sutuoktiniai (arba vienas asmuo) lanko kursus, jie ne tik įgyja žinių, bet ir supratę, kokie laukia tolimesniame gyvenime pokyčiai, galutinai apsisprendžia tokiam pasirinkimui.

Nėščia moteris laukia vaiko devynis mėnesius, o globėjai ar įtėviai ruošiasi vaiko atėjimui šiek tiek trumpiau: nuo to laiko, kai jie pateikia prašymą ir dokumentus savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriuje iki mokymų pabaigos. Per tą laiką šeima pasitikrina ir savo gebėjimus, ir motyvaciją. Po mokymų ir individualių pokalbių su GIMK specialistais gaunama išvada – rekomendacija. Mokymai svarbūs ir dėl to, kad globa ar įvaikinimas nėra tas pats, kas savo pagimdyto vaiko auginimas – tai sudėtingesnė užduotis. Juk įvaikinami ar patenkantys į globą vaikai jau būna atstumti, palikti anksčiau, dažnai patyrę įvairių rūšių smurtą. Ir juos auginti yra sudėtingiau nei savo vaiką. Be to dažnai yra vaiko biologiniai tėvai, su kuriais globėjai turi pareigą užtikrinti vaiko ryšius, jeigu tai nekenkia vaiko interesams. Tad globoti ar įsivaikinti nusprendusieji turi gebėti mylėti svetimą vaiką. O tai geba ne visi…

Labai svarbu, kad būsimieji įtėviai ir globėjai suvoktų, jog vaiko elgesys gali būti ne toks puikus, kokio jie tikisi. Psichologiškai traumuotas vaikas paprastai nepasitiki suaugusiais žmonėmis. Todėl vaikui adaptacijos naujoje šeimoje laikotarpis būna sudėtingas: jam reikia priprasti prie naujos aplinkos, o šeimai priimant naują narį, prie jo prisitaikyti. Jei šeimoje yra biologinių vaikų, keisis ir jų gyvenimas: reikės su naujuoju šeimos nariu daug kuo dalytis, net ir tėvų meile. Žmonės, įsileidžiantys į savo šeimą vaiką, patiria daug sudėtingų emocijų, kurių nesitikėjo. Dažnai sunkumų kyla ir dėl vaiko elgesio, nes šis, nepasitikėdamas nauja aplinka, dažnai elgiasi provokuojamai, būna ir pykčio protrūkių. Tokius vaikus drausminti kartais būna rimtas iššūkis, ypač jei patenka iš smurtaujančios šeimos. Reikia kantrybės ir nemažai pastangų, kad vaiko elgesys pasikeistų į gerąją pusę. Svarbu mokėti teisingai įvertinti jo elgesio priežastis ir tokius vaikus suprasti. Šeima turi išmokti skirti pakankamai dėmesio ne tik globojamam, bet ir savo biologiniams vaikams, kad pastarieji nejaustų dėmesio stygiaus.

Pastebėta, kad šeimos, kurios įveikia globos ar įvaikinimo sunkumus, stipriai patobulėja. Tokie žmonės paauga kaip asmenybės. Juk vaikas ne tik atima – jis ir labai daug duoda. Ir jei šeima teisingai su juo elgiasi, stengiasi suprasti tokio vaiko elgesio priežastis ir jam padėti, sukuriamas labai geras, artimas ir šiltas ryšys tarp vaiko ir globėjų ar įtėvių. Tada šeima jaučiasi ypatingai laiminga. Tos šeimos gauna stiprų emocinį atsaką iš vaiko…

Tad visus, galvojančius įsivaikinti ar globoti vaiką, ar padirbėti socialiniais globėjais, o gal net įkurti šeimyną, kviečiame kreiptis į Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistus, adresu Parko g. 14, Visagine, 20 –208 kab. arba skambinti tel. (8 386) 61 212. Papildomos informacijos galite gauti ir iš Globėjų ir įtėvių mokymų ir konsultavimo specialistų, paskambinę tel.: 8 618 38 669 arba 8 682 52 685.