PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Gruodžio 19 d. 11:24

Bus paskelbtas ir apdovanotas Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas

Kėdainiai

Etaplius.ltŠaltinis: Kėdainių raj. savivaldybės inf.


254352

Gruodžio 21 dieną Kėdainių miesto rotušėje bus paskelbtas ir apdovanotas jau trisdešimt penktasis Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas. Premija įsteigta 1991 m. ir buvo finansuota šviesios atminties gydytojos, Kėdainių krašto garbės pilietės Teklės Bružaitės. Tai bene pirmasis Nepriklausomoje Lietuvoje pradėtas teikti apdovanojimas nusipelniusiems Kėdainių krašto žmonėms.

2022 m. Kėdainių krašto kultūros premijos laureatu pretenduoja tapti šešios pretendentės:

Asta Bartkuvienė - Kėdainių kultūros centro režisierė
Pretendentę pristatė Kėdainių kultūros centras

Asta Bartkuvienė 37-erius metus dirba Kėdainių kultūros centro renginių režisiere, organizuoja, režisuoja ir veda valstybinių švenčių ir atmintinų dienų minėjimus, profesinių švenčių, etninės kultūros, sociokultūrinius renginius, taip pat renginius, skirtus vaikams ir jaunimui.

Įvairūs A. Bartkuvienės organizuojami renginiai, šventės, festivaliai yra profesionalūs, kupini patriotizmo. Asta sėkmingai diferencijuoja kultūros vartotoją ir kiekvienam renginiui dėmesingai parenka koncertines programas bei atlikėjus. Ji ir daugelio Kėdainių miesto švenčių režisierė. Kasmet Kėdainių miesto švenčių programos dalis jungia viena idėja, kuri sėkmingai plėtojama visos šventės metu. Ypač tai buvo juntama jubiliejinėje 650-ojoje Kėdainių miesto šventėje, jungiant Kėdainių krašto istoriją, tradicijas, amatus ir menus, panaudojant naujas kūrybines formas (projekcija ant vandens). Pretendentės pasiūlytas miesto šventės šūkis ,,Laikas į Kėdainius“ plačiai ir garsiai skambėjo visoje Lietuvoje. Pretendentė yra Kalėdų eglės įžiebimo švenčių režisierė – 2020 m. kėdainiečiai džiaugėsi lietuviškais ženklais papuošta egle ir jos įžiebimo ceremonija „Saulė sugrįžta“, 2021 m. – Kalėdų egle, papuošta žibintais, kuriuos atnešė namų jaukumą įkūnijantys Nykštukai.

Asta Bartkuvienė yra viena iš rengėjų vykdant Kėdainių kultūros centro projektus: „Gyvenimo spalvos“, „Meninio vyksmo festivalis „Formos' 22“ ir „Renginių ciklas „(At)rask meną“.

Kėdainių krašto kultūros premijai Asta Bartkuvienė siūloma už kryptingą kultūrinę ir meninę veiklą, aktyvų ir profesionalų kultūrinių renginių organizavimą, gerąsias iniciatyvas Kėdainių miestui, patriotizmo skatinimą, istorinės atminties puoselėjimą, už Kėdainių vardo garsinimą.

Jurgita Grigarienė - keramikė

Pretendentę pristatė Kėdainių moterų LIONS klubas

„Menininku gali tapti kiekvienas“ – ne kartą yra sakiusi keramikė Jurgita Grigarienė. Įkūrusi savo studiją, ji lipdo įvairių formų vazas, lėkštes, angelus, žmogeliukus bei gyvūnus. Visi darbai pozityvūs, smulkmeniški, kruopščiai padaryti, o žmonės ir gyvūnai lipdomi užmerktomis akimis, nes, pasak keramikės, jie svajoja.

Jurgitos Grigarienės lipdomos gėlės puošia didžiąją dalį jos kūrybos. Būtent gėlės tapo ir labdara užsiimančio Kėdainių moterų klubo LIONS simboliu. Veiklios kėdainietės, įkvėptos keramikės, pačios lipdo keramikines gėlytes, kurias pardavusios remia sergančius ar pagalbos prašančius Kėdainių krašto žmones.

Pretendentė savo žiniomis aktyviai dalinasi ir su kitais – yra žinoma įvairių kūrybinių, švietėjiškų projektų dalyvė. Jos dėka daug turtingesnės tampa vaikų ir jaunimo stovyklos, edukaciniai užsiėmimai, bendruomenių susibūrimai.

Kėdainių krašto kultūros premijai Jurgita Grigarienė siūloma už aktyvią kūrybinę veiklą, originalių kūrybos formų įgyvendinimą.

Jūratė Gudliauskienė – Krakių kultūros centro folkloro ansamblio „Žiedupė“, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Smilgelė“ vadovė

Pretendentę pristatė Krakių kultūros centras

Jūratė Gudliauskienė yra aktyvi lietuvių liaudies etnografinių tradicijų, saugant Kėdainių krašto etninį kultūrinį paveldą, puoselėtoja, vadovauja Krakių kultūros centro folkloro ansambliui „Žiedupė“ ir vaikų ir jaunimo folkloro ansambliui „Smilgelė“. Ansamblis „Žiedupė“, šiemet atšventęs 15-kos metų veiklos jubiliejų, ir ansamblis „Smilgelė“, kuriame išugdyta ne viena karta vaikų, neabejingų folklorui, yra respublikinių ir tarptautinių festivalių, rajoninių ir respublikinių dainų švenčių dalyviai.

Jūratė Gudliauskienė jau dešimtą kartą Krakių kultūros centre organizuojamo respublikinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio „Ant Smilgelės krantelio“, kuris sukviečia vaikų ir jaunimo folkloro ansamblius iš visų Lietuvos regionų, įkvėpėja ir organizatorė, kasmet rengia ir įgyvendina Akademijos kultūros centro projektą „Sekminės Paberžėje“.

2020–2022 m. Jūratė Gudliauskienė aktyviai dalyvavo įvairiuose festivaliuose, edukaciniuose renginiuose, jos vadovaujami kolektyvai garsino Kėdainių kraštą visoje Lietuvoje. Su folkloro kolektyvais

„Smilgelė“ ir „Žiedupė“ vedė tradicinių šokių edukacinius užsiėmimus ES programos ERASMUS dalyviams, dalyvavo vaikų ir jaunimo folkloro šventėse Jonavoje, Griškabūdyje, folkloro festivaliuose „Žilvitis žaliuoja“ Kaišiadoryse, „Kleketynė“ Kėdainiuose, tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Atataria lamzdžiai“ ir „Baltų raštai“, rengė dalyvius Lietuvos etninės kultūros olimpiadai, organizavo etnokultūrinę stovyklą vaikams, kartu su Kaišiadorių kultūros centro folkloro ansambliu „Žilvita“ sukūrė Užgavėnių filmuką „Užgavėnių sąšauka nuo Krakių iki Kaišiadorių“, folkloro kolektyvai

„Smilgelė ir „Žiedupė“ garsino Kėdainių kraštą LRT televizijos laidoje „Duokim garo“.

Jūratės Gudliauskienės kolektyvų dalyviai – konkursų nugalėtojai: 2021 m. vaikų folkloro ansamblio „Smilgelė“ narė Nomeda Gudliauskaitė tapo Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“ nacionalinio turo diplomante, 2022 m. vaikų folkloro ansamblio „Smilgelė“ nariai Gerda Nomeikaitė ir Aleksas Račas – respublikinių moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė 2022“ diplomantais, 2022 m. Ugnė Šeškauskaitė ir Augustinas Berlėta – Lietuvos etninės kultūros olimpiados rajoninio turo I ir II vietos laimėtojais.

Kėdainių krašto kultūros premijai Jūratė Gudliauskienė pasiūlyta už etninės kultūros puoselėjimą ir propagavimą, aktyvią kultūrinę meninę veiklą ir Kėdainių krašto garsinimą.

Danguolė Špokienė – Akademijos kultūros centro Dotnuvos skyriaus vadovė ir režisierė

Pretendentę pristatė Akademijos kultūros centras

Danguolė Špokienė yra aktyvi vietos tradicijų puoselėtoja, valstybinių švenčių ir atmintinų dienų minėjimų, parodų, sociokultūrinių, vaikų ir jaunimo renginių organizatorė, režisierė.

Danguolės Špokienės vadovaujami kolektyvai – Akademijos kultūros centro Dotnuvos skyriaus suaugusių ir vaikų teatro grupės dalyvauja daugelyje skaitovų konkursų, šalies kaimo teatrų šventėse „Pastogė“, „Melpomenės šventė“ Kauno rajone, Baisogalos kultūros centro mėgėjų teatrų festivalyje „Vaidina kaimynai“, mėgėjiškų teatrų dienose, skirtose Tarptautinei teatro dienai Surviliškyje, Truskavoje, Krakėse, Miegėnuose ir Labūnavoje. Ji pati kuria personažus vaikų lėlių teatrui, kuria aktorių vedamas, šešėlių teatrui skirtas medines lėles, kurios naudojamos Kėdainių rajono bei kituose Lietuvos lėlių teatrų „Molinuko teatras“ konkurso turuose.

Danguolė Špokienė rengia ir vykdo jaunimo ir vaikų vasaros stovyklų projektus, į kuriuos įtraukiami kūrybiškai atostogų praleisti norintys aplinkinių kaimų vaikai. Danguolės iniciatyva nuo 2015 m. organizuojami mėgėjų teatrų festivaliai „Sveiki gyvi“ ir vaikų teatro grupių šventės „Sveiki gyvi, vaikai“ Akademijos kultūros centre, jau 12 m. organizuoja Žolinės šventę Dotnuvoje.
2020–2022 m. Danguolė Špokienė dalyvavo Baisogalos kultūros centro organizuotame mėgėjų teatrų festivalyje „Vaidina kaimynai“, organizavo regioninę vaikų teatro grupių šventę „Sveiki gyvi, vaikai“, Panevėžio bendruomenių rūmuose pristatė teatralizuotą meninę programą „Gaspadinių kiemas“.

Svarbiausias 2022 m. pasiekimas – XXIV Lietuvos lėlių teatrų šventės „Molinuko teatras“ Dotnuvos vaikų teatro grupei (vadovė Danguolė Špokienė) įteiktas laureato diplomas.

Kėdainių krašto kultūros premijai Danguolė Špokienė siūloma už kultūrinį švietėjišką darbą su jaunimu bei aktyvią kūrybinę veiklą rajone.

Erika Usevičiūtė – teatro režisierė, renginių organizatorė

Pretendentę pristatė Krakių kultūros centras ir Kėdainių krašto muziejus

Erika Usevičiūtė yra viena žinomiausių teatro režisierių mūsų rajone. Būdama kūrybinga ir talentinga, ji ne tik režisuoja spektaklius, bet ir pati kuria scenarijus. Režisierė subūrė vaikų ir jaunimo bei suaugusiųjų teatro studijas Krakėse, suaugusiųjų teatro grupę Akademijoje, rengė teatro stovyklas vaikams Krakėse, yra daugelio kultūrinių renginių Krakėse ir Pernaravoje režisierė bei scenarijų kūrėja.

Ypatingai sėkmingas projektas – gatvės lėlių spektaklis „Krakės 600-uoju laiko ratu“, sulaukęs pripažinimo ne tik Kėdainių rajone, bet ir išgarsinęs Krakes Lietuvoje. Kuriant šį spektaklį ir gatvės lėles, Erika sugebėjo įtraukti į kūrybinį procesą daugybę Krakių bendruomenės narių nuo vaikų iki senjorų. Spektaklis sulaukė labai gero įvertinimo, sukurtos gatvės lėlės – miestelio simboliai – ir toliau dalyvauja įvairiuose miestelio renginiuose.

Erikos Usevičiūtės suburta ir vadovaujama kėdainiečių menininkų kūrybinė grupė 2022 m. festivaliui „Radviliada“ pirmą kartą subūrė unikalų ir ypatingą spektaklį „Ko nesusapnavo Radvilos.

Sugrįžimo ratas“, skirtą miesto šventei „Kėdainiams 650“. Festivalio metu spektaklis buvo pristatytas tris kartus ir tapo išskirtiniu įvykiu Kėdainių kultūriniame gyvenime. Jo pastatyme dalyvavo daugiau nei 50 skirtingo amžiaus kėdainiečių.

Pretendentės sukurti ir režisuoti spektakliai sulaukia pripažinimo ir garsina Kėdainių kraštą visoje Lietuvoje. 2020–2022 m. Erikos Usevičiūtės režisuoti spektakliai: Krakių kultūros centro jaunimo teatro studijos spektaklis „Spektaklio pabaiga“, videožurnalas „Advento laike“, kuriame meninėmis priemonėmis perteikiamas Mikalojaus Katkaus knygoje „Balanos gadynė“ aprašomas advento laikas, gatvės lėlių projektas ir spektaklis „Krakės 600-uoju laiko ratu“, skirtas Krakių miestelio jubiliejui, Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos teatro grupės spektaklis „Vestuvininkai atvyko“ pagal M.

Katkaus „Balanos gadynė“, muzikinis objektų ir judesio spektaklis „Ko nesusapnavo Radvilos“, Akademijos kultūros centro teatro grupės spektaklis „Mlečkos rožynai“, Krakių kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro studijos spektaklis „Laumių burtai“. 2022 m. vasarą surengta vasaros stovykla vaikams ir jaunimui „Kuriu teatrą“.

Kėdainių krašto kultūros premijai Erika Usevičiūtė siūloma už naujų originalių kūrybos formų įgyvendinimą ir aktyvią kūrybinę veiklą bei Kėdainių krašto garsinimą.

Laima Žilytė, Kėdainių rajono literatų klubo „Varsna“ narė, renginių organizatorė

Pretendentę pristatė Kėdainių rajono literatų klubas „Varsna“

Laima Žilytė – aktyvi ir iniciatyvi renginių ir projektų organizatorė, Kėdainių miesto kultūrinei bendruomenei organizuojanti parodas, naujų knygų pristatymus, susitikimus su rašytojais, menininkais, politikais ir t. t.

Ryškus ir reikšmingas Laimos Žilytės indėlis organizuojant dainuojamosios poezijos festivalius „Ant Nevėžio kranto“, kurie tapo tęstiniu projektu ir susilaukė plataus ne tik kėdainiečių, bet ir miesto svečių dėmesio. Liepos mėnuo Kėdainiuose jau neįsivaizduojamas be šio festivalio. Pažymėtina, kad šis originalus projektas startavo pačios L. Žilytės iniciatyva. Šio festivalio dalyviais L. Žilytė įtraukė ne tik dainuojamosios poezijos atlikėjus, bet ir rajono poetus, literatus. Į festivalio veiklas įtraukiamas ir vietos kūrybingas jaunimas. Festivalio programoje klausytojai gali išgirsti įvairius atlikėjus: ir plačiai žinomus profesionalus, ir pradedančiuosius. Festivalio kulminacija – naktiniai poezijos skaitymai prie laužo. Čia nuolat dalyvauja ir rajono literatai, tarp jų ir „Varsnos“ literatų klubo nariai, atvyksta poetai iš įvairių Lietuvos miestų bei rajonų.

Kėdainių krašto kultūros premijai Laima Žilytė siūloma už aktyvią kultūrinę veiklą.