Bus minima Neringos švietimo 280-oji sukaktis

181912566_4434169286647793_8364622185540370170_n
Neringa
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Neringos savivaldybės inf.

Neringa šiomis dienomis švenčia savo 586-ąjį gimtadienį, tačiau šioje šventėje glūdi gilesnė prasmė – ji taip pat sietina su prasminga Kuršių nerijos švietimo istorija.

Kaip supažindina Neringos muziejai, XVI a. Kuršių nerijoje pasirodo pirmosios mokyklos, apie kurias žinome labai mažai. Palyginti su jomis, žymiai gausesnės žinios yra apie Nidos ir Juodkrantės mokyklų įkūrimą ir jų istoriją. Neringos švietimo istorijos pradžia laikytinas 1743 m. lapkričio mėnesio Prūsijos valdžios sprendimas įkurti švietimo židinius Juodkrantės ir Nidos žvejų kaimuose. Fiksuojant šio krašto mokyklų istoriją, ypač pasisekė Nidai, kur prieš šimtą metų pradėta rašyti Nidos mokyklos kronika. Šią kroniką, surašytą Nidos mokytojo Henry Fuchso, pavyko išsaugoti iki šių dienų. Ji pilna ne tik įdomių faktų apie mokyklą, bet ir paslaptingų Nidos istorijos smulkmenų. Vokiškai rašytą Nidos mokyklos kronikos rankraštį „Bassenge“ aukcione, Vokietijoje, įsigijo Prezidentas dr. Gitanas Nausėda. 2013-aisiais Vilniuje išleista šio šaltinio vokiška publikacija, o 2016 metais – antroji lietuviška ir papildyta trijų mokyklos kronikos rankraščių, kuriuos rašė mokyklos mokytojai nuo 1894 m. iki 1944 m., publikacijos dalis.

Šiandien minime ne tik mokyklų jubiliejų, bet ir šimtmečio sukaktį nuo Nidos mokyklos kronikos surašymo – svarbaus šaltinio, kuris atveria duris į Kuršių nerijos praeitį.

Renginiai, skirti Neringos švietimo 280-ajai sukakčiai paminėti vyks Nidoje ir Juodkrantėje lapkričio 23 bei 24 dienomis.

Lapkričio 23 d., ketvirtadienį, Neringos gimnazijos aktų salėje vyks renginys „Mažoj širdutėj – mano mokykla“ (pradžia – 11.30 val.). Šią dieną Juodkrantėje bus minima pirmosios šios gyvenvietės mokyklos 280 metų sukaktis.  Liudviko Rėzos kultūros centre į istorijas gelmes pažvelgti kvies doc. dr. Nijolės Strakauskaitės (KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas) paskaita „Du įspūdingi jubiliejai: Juodkrantės mokyklos rūmui – 120 metų, mokyklos istorijai – 280“, po kurios Vilniaus A. Vienuolio progimnazija Neringos bendruomenei dovanos muzikinį spektaklį „Legenda apie Vilnių“ (pagal J. Ožeraitytės eiliuotą poemą) (pradžia – 17.30 val.).

Lapkričio 24 d., penktadienį, Vilniaus A. Vienuolio progimnazijos spektaklį bus galima išvysti Neringos gimnazijos aktų salėje (pradžia 12.30 val.). Šios dienos vakare Neringos švietimo sukaktis bus minima Kuršių nerijos istorijos muziejuje, kur paskaitą tema „Nidos ir Juodkrantės mokykloms 280 m. ir „Nidos mokyklos kronikai“ 100:  ištakos ir kultūrinės refleksijos“ skaitys doc. dr. Nijolė Strakauskaitė (pradžia – 17 val.).

Daugiau šventinių renginių čia.