PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Spalio 19 d. 14:40

Bus ieškoma būdų užkirsti kelią kvaišalų ar svaigalų vartojimui mokyklose

Ukmergė

Freepik.com nuotr.

Daiva ZimblienėŠaltinis: Ukmergės raj. savivaldybės inf.


281182

Ukmergės rajono savivaldybė tikina darysianti viską, kad užkirstų kelią kvaišalų ar svaigalų vartojimui mokyklose. Jau artimiausiu metu Savivaldybės mero potvarkiu bus sudaryta darbo grupė, kuri atsakingai išnagrinės esamą ir didelį nerimą keliančią situaciją, aptars galimus ir labiausiai tinkamus jos sprendimo algoritmus, sudarys prevencijos priemonių planą, taip pat ženkliai sustiprins tarpinstitucinį bendradarbiavimą sprendžiant šią problemą.

Tai nuspręsta spalio 18 dieną įvykusiame jungtiniame dviejų Ukmergės rajono savivaldybės Tarybos komitetų: Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų bei Sveikatos ir socialinių reikalų posėdyje.

Pagrindinį pranešimą pristačiusi Savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Edita Balžekienė bei ją papildęs Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato (RPK) Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Tomas Zimblys konstatavo, kad moksleivių svaiginimosi mastas kelia didelį nerimą, o pedagogai jaučiasi bejėgiai bandydami užkirsti kelią žalingiems ir rimtą pavojų sveikatai keliantiems nepilnamečių įpročiams.

„Reikia ilgalaikių ir tęstinių prevencijos priemonių, kurios išties būtų naudingos. Iki šiol rajone vykdomos tik momentinės prevencijos priemonės, deja, neduoda rezultato“, - teigė E. Balžekienė ir T. Zimblys.

Pasak E. Balžekienės, cigaretės ir alkoholis nepilnamečiams nebeįdomu. Šiuo metu jaunimo tarpe populiariausios „naujosios kartos“ psichoaktyvios medžiagos: sintetiniai kanabinoidai, katinonai ir opiodai, triptaminai, fenetylaminai, butiratai ir kt. Dažnu atveju jaunuoliai net nežino, ką vartoja. O labiausiai paplitęs vartojimo būdas yra per elektronines cigaretes.

Jei 2020 metais Ukmergės ligoninės Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriuje po medicininės apžiūros apsvaigimas nuo psichoaktyvių medžiagų buvo nustatytas 4-iems, tai 2021 m. – jau 8-iems, o 2022 m. – net 22-iems nepilnamečiams. Vien šiais metais, iki rugsėjo 1-osios, tokių atvejų jau nustatyta 13.

Tarp jaunimo plintančius kvaišalus fiksuoja ir policijos pareigūnai. Laikotarpyje nuo 2022 m. rugsėjo iki 2023 m. rugsėjo pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 492 straipsnį (tabako gaminiai, psichotropinės medžiagos) buvo sulaikyta 14 pažeidėjų, iš kurių 8 buvo asmenys iki 16 metų amžiaus, o pagal ANK 71 straipsnį (narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo) – 11 pažeidėjų.

Š. m. sausį rajono ugdymo įstaigose vyko prevencinė akcija, kurios metu per savaitę buvo konfiskuota 15 vadinamų „veipinimo“ aparatų (skirti rūkymo skysčio kaitinimui), rugsėjį policijos pareigūnai organizavo ne vieną viešą patruliavimą prie mokyklų. Nustatytos 4 psichoaktyvias medžiagas vartojusios moksleivės.

E. Balžekienė nurodė ir galimas prevencijos priemones kvaišalų ar svaigalų vartojimui mokyklose. Kalbėta apie būtinybę turėti paauglių priklausomybių konsultantą, specialistų pagalbą, savitarpio grupes, taip pat ankstyvosios intervencijos programą, edukacinius ir švietėjiškus renginius, informacinius leidinius, mokymus, seminarus, kursus, rūkymo zonų „ženklinimą“ ir t.t.

Vėliau vyko diskusija. Jos metu išsakytos nuomonės apie tai, kad priklausomybės kvaišalams ar svaigalams vystosi greičiau nei alkoholiui, jog reikia kaskart viešinti atvejus, kuomet susiduriama su moksleivių įjunkimu į šias priklausomybes, pasigęsta ir kvalifikuotų bei rimtų mokymų pedagogams kaip atpažinti psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo įrangą bei pačius vartotojus, kalbėta ir apie didesnį tėvų, socialinių pedagogų įsitraukimą kovojant su šia problema ir kt.

„Mes, kaip visuomenė, dar nepasiruošę suvokti grėsmę. Senųjų medžiagų vartojimą gebame įtarti, o naujųjų – niekaip. Turime kuo skubiau gelbėti savo vaikus. Pagalvokime apie įtaigią socialinę reklamą, „rėkiančius“ ir šokiruojančius plakatus“, - kalbėjo posėdžio dalyviai.

Antroje posėdžio dalyje pristatytas Ukmergės kraštotyros muziejaus renginių planas ateinantiems 2024 metams, kurio šūkis – „Namai, kuriuose gyvena praeitis“. Muziejaus planus pristačiusi Ukmergės kraštotyros muziejaus direktorė Violeta Reipaitė pabrėžė, kad ateinantys metai bus jubiliejiniai – bus švenčiamas 150-asis pirmojo šalies Prezidento Antano Smetonos gimtadienis, o pats muziejus minės savo veiklos 80-metį.

„Ateinantys metai bus svarbūs ne tik muziejaus renginiais. Šalyje vyks net treji: Prezidento, Europos parlamento ir Seimo rinkimai. Kadangi muziejuje dirba viena iš rajono rinkiminių apylinkių, mes rimtai sunerimome dėl savo renginių – kaip ir ar išvis jie vyks. Nes rinkimai numatyti gegužės, birželio ir spalio mėnesiais, kuomet muziejus sulaukia didžiausių turistų srautų“, - kalbėjo V. Reipaitė.

Išklausę muziejaus direktorės pranešimą ir jos komentarus, posėdžio dalyviai pažadėjo apsvarstyti rinkiminės apylinkės perkėlimą iš muziejaus į kitą pastatą.

Posėdyje dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės meras Darius Varnas, vicemeras Eugenijus Kuodelis, Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų pirmininkė Indrė Kižienė, jos pavaduotojas Arvydas Pėšina, nariai: Audronė Augustėnienė, Liucija Dzigienė ir Danutė Užkurėlytė, Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Justas Šakalys (per nuotolį), jo pirmininkė Irma Vaitaitienė, nariai: Arūnas Civilka, Jūratė Martinkutė ir Romas Pivoras, taip pat Tarybos aptarnavimo poskyrio vedėja Monika Raškevičienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas, šios skyriaus vyr. specialistė Rasa Ragelytė- Kraucevičienė, Jaunimo reikalų koordinatorius Deividas Mickus, Ukmergės visuomenės sveikatos biuro direktorė Vaida Puodžiūnienė.