PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Liepos 29 d. 08:00

„Būnant su šiais žmonėmis, tau nebereikės gerti“

Šiauliai

Pagalba. Uždari AA grupės „Ramybės skliautas“ susitikimai vyksta kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį 19 val. bei šeštadieniais ir sekmadieniais 16 val. Šv. Ignaco bažnyčioje (Vilniaus g. 247B). Kontaktinis tel. +370 622 53 539. Anonimiškumas garantuojamas!

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


46668

Praėjusį šeštadienį Šiaulių miesto anoniminių alkoholikų (AA) grupei „Ramybės skliautas“ sukako 20 metų. Šia proga AA nariai, jų artimieji ir draugai bei prijaučiantieji buvo kviečiami kartu paminėti sukaktį Šiaulių Šv. Ignaco bažnyčios Židinio salėje, kur vyko atviras AA susirinkimas.

„Koks aš alkoholikas?!“

Pavadinimą „Ramybės skliautui“ pasufleravo grupės susirinkimų vieta. „Su dideliu entuziazmu rinkome grupės pavadinimą. Pamenu ilgą sąrašą su pasiūlytais grupės vardais. Iš daugybės sparnuotų ir žemiškų žodžių viršun pirmiausia išniro paprastas mūsų buvimo erdvę atspindintis žodis „skliautas“. Mums pasirodė per paprastas, o štai junginys su „ramybe“ tiko. „Ramybės skliautas“ buvo kolektyvinės minties vaisius“, – mena viena iš grupės pradininkių.

Susirinkime savo priklausomybės ir gijimo istoriją papasakojęs anoniminis alkoholikas Algis (vardas pakeistas, – aut. past.) prisimena, jog pirmą kartą su AA veikla susipažino, po eilinio užgėrimo atsidūręs ligoninėje. Ten vienos AA grupės narys jį pakvietė apsilankyti anoniminių alkoholikų susirinkime.

„Bet juk aš negeriu, jau tris dienas, būdamas ligoninėje, negeriu, tad koks aš alkoholikas?!“ – tada vyrui toks pasiūlymas tesukėlė juoką. Tiesa, pašnekovo būta gudraus. „Jei neisi su manimi, tai nueik su Anzelmu“, – kartu pasiimti palatos kaimyną pasiūlė jis. Štai taip paprastai prasidėjęs kelias į blaivybę virto viso gyvenimo kelione.

Kelias į išgijimą

img-4985.jpg

Tačiau apie viską nuo pradžių. Kaip nutiko, kad vaikas iš geros šeimos, stropus mokinys, mokyklą baigęs su medaliu, atsidūrė visuomenės paraštėse?

„Pradėjau gerti devyniolikos metų. Iki to laiko buvau labai šaunus vyrukas ir geras vaikas. Kai pradėjau studijuoti, likau vienas ir pirmą kartą visas gyvenimo problemas pradėjau spręsti savo galva. Kažkodėl aš nuėjau kartu ne su tais, kurie ko nors siekė, bet su tais, kurie studentavo, o ne studijavo. Po sesijos, gerai išlaikius egzaminus, su draugu pabandžiau išgerti. Ir man smagu buvo! Tik vėliau, daug metų gerdamas, prisidariau didelių problemų“, – prisimena jau daugiau nei 20 metų AA lankantis vyras.

„Pradėjau dirbti mokslinį darbą ir po truputuką vieną savo gyvenimo dalį, sąmoningo vyro dalį, pradėjau apleisti. Tiek šeimoje, tiek darbe prasidėjo pastabos iš žmonos, iš darbdavio… Pabandžiau negerti ir, pasirodo, nelabai galiu. Tai buvo dar didesnis smūgis – kad aš, atsiprašant, su tokiu nieku negaliu susitvarkyti. Toks vyras ir negaliu! Labai nepastebimai atėjo momentas, kai tu ne nori gerti, bet turi gerti, nes blaiviam būti yra kančia. Fizinę kančią dar galima iškęsti, bet dvasinę… Sėdi vienas, „šnapsas“ pasibaigė, žmona paliko – tai yra tokia dvasinė kančia, kad negėrus sunku su tuo sugyventi“, – pasakoja vyras.

Šiandien Algis apie tai gali kalbėti atvirai, tačiau taip buvo toli gražu ne visada. Ilgus metus jis pats sau neigė turintis problemą. Nenuostabu: retai alkoholikas ima pats suvokti, jog serga liga, kurią būtina gydyti. Juk alkoholizmas ir neigimas – viena nuo kitos praktiškai neatskiriamos sąvokos.

Pasak vyro, jam nutiko taip pat kaip ir daugeliui: gyvenimas būna gražus tol, kol neprisigeri iki ligos. Tada viskas susigadina.

„Smarkiai užgėręs buvau gal du kartus, bet abu kartus iki ligoninės. Geri geri ir galvoji: po velnių, sustosiu. Ir staiga tave į Naująją Vilnią nuveža (Respublikinė Vilniaus psichiatrinė ligoninė, – aut. past.). Stovi devintame aukšte, rūkai ir girdi balsą: „Iš tavęs nieko nebus, varyk pro langą ir bus tvarka...“ Ir tokia trauka buvo tą padaryti, kad aš atsiklaupiau į kampą ir verkiau. Ir va tada mane išvežė į Naująją Vilnią“, – pasakoja jis.

Šiandien priklausomybę įveikęs vyras džiaugiasi, kad būtent toje vietoje susipažino su AA draugijos veikla. Tai jam padėjo išsaugoti šeimą, sveikatą ir galbūt net gyvybę.

„Ligoninėje taip jau būna – jei guli ne ten, kur kojas gydo ir plaukus ataugina, tai kartais pas tave ateina anoniminių alkoholikų. Ir man pasisekė, kad atėjo. Nuėjau į susirinkimą, neturėdamas vilties, bet su didžiule motyvacija negerti, – prisimena jis. – Tikrų alkoholikų pasisakymai, kad mes negeriame ir mums tai patinka, man suteikė didžiulę viltį, kad ir man taip bus. Grįžau namo, nedegiau šviesos ir, tamsoje stovėdamas prie lango, sau pasakiau: „Algi, tau nereikės gerti. Būnant su šiais žmonėmis, tau nebereikės gerti.“ Aš supratau, kad pats būsiu atsakingas už savo sveikimą, niekas kitas.“

Apie anoniminius alkoholikus

Anoniminių alkoholikų draugija buvo įkurta Jungtinėse Amerikos Valstijose 1935 metais, turint tikslą padėti geriantiems alkoholikams išsikapstyti iš alkoholizmo liūno. Pirmieji draugijos nariai, jau pakankamai ilgai išbuvę blaivūs, nusprendė prabilti apie savo patirtį viešai ir 1939 metais buvo išleista knyga „Anoniminiai alkoholikai“.

Po Antrojo pasaulinio karo draugija pamažu paplito visame pasaulyje. 2010 metais 180 šalių jau buvo daugiau nei 115 tūkst. anoniminių alkoholikų grupių, vienijančių daugiau nei 2 mln. narių.

Lietuvoje pirmoji AA grupė įsikūrė 1988 m. birželio 30 d. Šiuo metu mūsų šalyje veikia apie 120 AA grupių, Šiaulių regione – apie 16, o pačiuose Šiauliuose – keturios.

Svarbu pažymėti, kad alkoholizmas nėra tik fizinė priklausomybė – tai ir psichologinė būsena. Priklausomu nuo alkoholio tapęs žmogus ima tapatinti save su šia liga, jis nebemoka būti blaivus, neišgėręs „velnio lašų“ negali jaustis savimi. Kaip pramoga ir laisvalaikio praleidimo būdas prasidėjęs alkoholio vartojimas ilgainiui virsta žmogaus demonu, jo naująja tapatybe. Nors visuomenėje neretai įsivaizduojama, kad alkoholikais tampa tik asocialūs asmenys, tai toli gražu nėra tiesa – AA grupėse galima sutikti tiek jaunų, tiek senų, tiek vyrų, tiek moterų, užimančių aukštas pareigas. Nuo priklausomybės nėra apsaugotas nė vienas.

Prie AA prisijungti gali kiekvienas. Vienintelė sąlyga būti draugijos nariu – noras mesti gerti. AA nemoka nei stojamojo, nei nario mokesčio, jie išsilaiko iš savo pačių įnašų. Ši draugija nėra susijusi su jokiomis sektomis, tikybomis, politika, organizacijomis ar įstaigomis. Pagrindinis narių tikslas – būti blaiviems ir padėti kitiems alkoholikams pasiekti blaivybę.

Atviri susirinkimai vyksta kiekvieno mėnesio pirmą pirmadienį nuo 17:30 val. Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biure, adresu Varpo g. 9 (III aukštas). Jie skirti visiems norintiems išsamiau susipažinti su sveikimo nuo alkoholizmo AA 12 žingsnių programos keliu.