PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 22 d. 07:30

Bulvaro rekonstrukcija užstrigo nė neprasidėjusi

Šiauliai

Dešimt skirtumų. Kovą ir birželį įamžinti bulvaro vaizdai ne itin skiriasi. Savivaldybė teigia, kad įmonė, šiuo metu atliekanti darbus Vilniaus g. (nuo Tilžės g. iki Draugystės pr.), juos planuoja pabaigti iki rugpjūčio 31 d.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


42476

Bulvare dirbantys verslininkai apsiginklavo kantrybe. Remonto darbus ir juos lydinčias dulkes jie kenčia tyliai – palaiko viltis, kad vėliau bus gražu. Tiesa, to grožio gali tekti gerokai palaukti. Architektas Rokas Mazuronis sako, kad bulvaro dalies rekonstrukcijos projektą nuo pat pradžių lydi ydingi veiksmai, kurių Savivaldybė nepastebi arba nenori pastebėti. Bulvaro dalies projektavimo procesą ir projektuotojų elgesį birželio 28 d. nagrinės Lietuvos architektų rūmai.

Dulkės ir gandai – Savivaldybės link

10 valanda ryto. Su vietiniu Šiaulių verslininku žygiuojame per bulvarą, kuriame veikia jo biuras. Kertame remontuojamas Varpo, Tilžės ir Vasario
16-osios gatvių atkarpas – statybininkai pluša iš peties.

Taip pat skaitykite: Šiaulių miesto centrą tvarkančiai bendrovei grūmota pirštu (vaizdo įrašas)

O štai pačiame bulvare ramu – tik krūvomis sustatytos plytelių pilaitės ir išrausti takeliai. „Dabar darbo diena, rytas – kur darbininkai? Jų niekada čia nėra. Kaip išrausė viską praėjusių metų rudenį, taip ir paliko. Viena ausimi esu girdėjęs, kad bulvaro rekonstrukcijos projektas užstrigo ir dabar jį reikia derinti iš naujo“, – sako greta einantis verslininkas.

Povilo Višinskio aikštėje aptinkame braškių pardavėjų – teiraujamės, ar neapdulka uogos, ar nesiskundžia klientai. „Jeigu dulkėtų, mes čia nestovėtume. Vėjas dulkes kažkaip Savivaldybės link neša. Dabar, kai Vasario 16-osios gatvę padengė asfaltu, jų iš viso mažiau. Bet vis tiek galėtų dažniau laistyti. Vieną kartą tematėme, kad mašina važiuotų ir laistytų. O vakar iš viso: atvažiavo mašina su vandeniu, pastovėjo ir išvažiavo, taip nieko ir nepalaisčiusi“, – atsako šios.

Paklaustos, ar netrukdo prekybai nepatraukli bulvaro aplinka, moterys purto galvą: „Tik, sakome, kodėl tų akmenų nepašluoja? Juk valytojai nuo ankstaus ryto dirba. Dabar eina žmonės, kliūva. Ypač vyresnio amžiaus. Be remonto nepadarysi nieko gero, bet reiktų labiau aplinką žiūrėti.“

img-2594.jpg

Klientai skundžiasi, verslininkai supranta

Bulvare įsikūrusio restorano „Morganas“ vadovė teigia, kad remonto darbai klientų kol kas neatbaidė. „Labai dėl to džiaugiamės, nes galvojome, kad bus blogiau. Aišku, tos sąlygos, tos dulkės piktina, bet nieko nepadarysi. Stengiamės į viską žiūrėti teigiamai, nes žinome, kad kitaip nebus. Turime suremontuoti gatves, bulvarą, jog ateityje būtų gražu“, – sako ji.

Panašios pozicijos laikosi kavinės-baro „Varpas“ atstovė. „Kai būna triukšmo ir kyla labai daug dulkių, žmonės aplenkia kavinę. Tai verslui kažkiek pakenkia, bet didelių nuostolių nejaučiame. Darbininkų darbo valandos baigiasi, žmonės sugrįžta. Iš tikrųjų nėra ko piktintis: jeigu neremontuosime, netvarkysime, niekada nebus gražu. Todėl nepriekaištaujame, tik tikimės, kad greitu metu viskas baigsis – girdėjome, kad tai įvyks netgi anksčiau, negu planuota“, – viliasi ji.

Bulvare esančio restorano „Lėja“ darbuotoja nedaugžodžiauja. „Skundžiasi klientai. Bet yra, kaip yra, nieko negalime pakeisti“, – sako ji.

img-2473.jpg

Iš Savivaldybės – priekaištai dėl darbų organizavimo

Šiaulių miesto savivaldybės Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento specialistai teigia, kad skundų dėl remontuojamų Varpo, Tilžės ir Vasario 16-osios gatvių atkarpų sulaukia nuolat. Tačiau tai esą normalu – juk atliekami statybos darbai.

Skundų turi ir pati Savivaldybė. Kaip teigia Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas Vitalis Lebedis, Savivaldybė yra išsakiusi pastabų dėl darbų organizavimo AB „Panevėžio statybos trestas“. Būtent ši įmonė vykdo darbus minėtose gatvėse, yra atsakinga už jų laistymą.

Numatoma, kad AB „Panevėžio statybos trestas“ Tilžės g. atkarpoje nuo Vytauto g. iki Aušros al. darbus vykdys iki liepos 20 d. (visiškai uždaryta gatvės atkarpa). Nuo liepos 21 d. iki rugsėjo 20 d. darbus perims UAB „Šiaulių plentas“ (visiškai uždaryta gatvės atkarpa).

Vasario 16-osios g. dalinis uždarymas turėtų tęstis iki birželio mėnesio UAB „Šiaulių plentas“ Vasario 16-osios g. darbus planuoja atlikti 2019 m. nuo rugsėjo vidurio iki spalio vidurio. Varpo g. darbus planuojama baigti spalio mėnesio.

Minėtoji AB „Panevėžio statybos trestas“ šiuo metu taip pat atlieka darbus bulvare. „Statybos darbų metu nepatogumai yra neišvengiami. Pagal AB „Panevėžio statybos trestas“ pateiktą darbų grafiką, darbai Vilniaus g. (nuo Tilžės g. iki Draugystės pr.) baigiami 2018 08 31“, – teigia V. Lebedis.

Bulvaro dalies rekonstrukcijos terminai ne tokie konkretūs. Specialistas aiškina, kad projektas buvo tikslintas, atsižvelgiant į visuomenės pageidavimus. Šiuo metu jis yra derinamas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Kada prasidės ir bus užbaigta bulvaro dalies rekonstrukcija, anot V. Lebedžio, paaiškės, tik įvykdžius rangos pirkimo procedūras.

img-2452.jpg

Koją pakišo atestatai

Architektas Rokas Mazuronis abejoja, kad bulvaro dalies rekonstrukcija apskritai įvyks. Buvęs šiaulietis sako, kad rekonstrukcijos projektą nuo pat pradžių lydi ydingi veiksmai.

„Labai maža tikimybė, kad projektavimo paslaugos pirkimas pasibaigs kokiu nors rezultatu. Visų pirma, paslaugos pirkimo metu projektuotojui buvo nurodyti kvalifikaciniai reikalavimai, kurie nesutapo su realiais Statybos įstatyme apibrėžtais reikalavimais. Projektavimo konkursą laimėjo kelininkų įmonė (UAB „SRP projektas“, – aut. past.), kuri užsiima kelių projektavimu. Tačiau projektavimo darbų apimtyje buvo numatyta ne tik Vilniaus g., bet ir amfiteatras, o kelininkai neturi teisės jo projektuoti. Maža to, Vilniaus g. yra du kultūros paveldo objektai: Šiaulių senojo miesto vieta ir Povilo Višinskio paminklas. Pirkimo metu į tai nebuvo atsižvelgta, nebuvo kelta jokių paveldosauginių kvalifikacinių reikalavimų, procese nedalyvavo nė vienas asmuo, turintis kultūros paveldo atestatą“, – aiškina R. Mazuronis.

Ylai išlindus iš maišo, projektuotojai ėmė taisyti padėtį. „Kadangi projekto vadovas Nerijus Jakulis neturėjo teisės projektuoti amfiteatro, į pagalbą pasikvietė architektę iš Kauno Astą Kiaunienę. Bet problemos tai neišsprendė – ir toliau nebuvo kultūros paveldo atestatų. Įdomu tai, kad viso proceso metu projekto rengėjai tikino turintys reikiamus atestatus ir „intensyviai“ ruošė projektą. Suruošė jį po dvejų metų, nors Šiaulių architektai ne kartą tvirtino, kad projekto procedūrinė ir turinio prasmės yra abejotinos vertės. Tuomet projektuotojai įkėlė projektą derinti į „Infostatybą“ ir Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyrius surašė atmetimą, nes nebuvo pateiktas atestatas projektuoti kultūros paveldo teritorijoje“, – pasakoja R. Mazuronis.

Jis asmeniškai kreipėsi į Kultūros ministeriją ir Lietuvos architektų rūmus. „Paklausiau, ar projektuotojai turi reikiamus atestatus. Kultūros ministerija atrašė, kad tikrai ne. Ką projektuotojai darė tuomet?
N. Jakulis po dvejų metų projektavimo išsilaikė atestatą. Kalbant apie projekto architektę A. Kiaunienę, ji ir toliau visiems tvirtina, kad atestatą turi“, – sako architektas.

Iš bulvaro rekonstrukcijos beliks gatvės remontas?

Dėl galimai ydingo ir neetiško Vilniaus g. projektavimo proceso ir projektuotojų elgesio R. Mazuronis kreipėsi į Lietuvos architektų rūmus. Jo kreipimasis bus nagrinėjamas birželio 28 d.

„Visą šį procesą lydėjo techninės, juridinės klaidos, kultūringumo, bendruomeniškumo stoka. Pavyzdžiui, projektavimo metu buvo ignoruojami ankstesni Vilniaus g. autoriai. Jie nebuvo informuoti, nors projektuotojai tai padaryti privalėjo“, – savo motyvus aiškina R. Mazuronis.

Stebina jį ne tik projektų rengėjų, bet ir Savivaldybės pozicija.

„Per dvejus metus Šiaulių miesto savivaldybė nei rado, kas galėtų tvarkingai pagal įstatymus tą projektą išleisti, nei sugalvojo, ką projektuotojai turėtų suprojektuoti. Kaip jie planuoja visą šį procesą užbaigti, nė nežinau... Aš Savivaldybės atveju dabar matau vienintelę išeitį: daryti ne bulvaro rekonstrukciją, o Vilniaus g. remontą“, – teigia R. Mazuronis.