Būdviečio dvaro ir parko teritorija sudomino projektuotojus: savivaldybėje surengtas pirmasis parko įveiklinimo vizijų aptarimas

Lazdijai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Lazdijų rajono savivaldybė

Lazdijų rajono savivaldybė dalyvauja žurnalo STRUCTUM projekte „Išmanusis miestas 9“.

Projekto metu Lietuvos savivaldybių pasiūlytoms teritorijoms architektūros, inžinerijos, statybos, urbanistikos, kraštovaizdžio architektūros, dizaino ir kitų sričių profesionalų komandos parengs projektinius pasiūlymus.

Savivaldybės vadovai, kultūros, paveldosaugos sritis, strateginį planavimą bei  investicinius projektus kuruojantys administracijos darbuotojai  susitiko su projektinius pasiūlymus rengiančios komandos atstove architekte Sima Balčiūte, kuri pasirinko projektuoti savivaldybės planuojamą tvarkyti objektą –  teritoriją su Būdviečio dvaro sodybos fragmentais.

Būdviečio dvaro teritorija – viena unikaliausių, deja, nepelnytai pamirštų rajono vietų, kuri, deramai ją sutvarkius, galėtų tapti turistų ir rajono gyventojų traukos objektu. Maždaug 13,5 hektaro plote yra medinis dviaukštis svirnas, statytas apie 1803 metus, unikalus statinys, vertingas lietuvių liaudies medinės architektūros pavyzdys. Taip pat kiti Būdviečio dvaro sodybos fragmentai, įtraukti į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą – koplytėlė, tvartas, rūsys.  Planuojamoje tvarkyti teritorijoje yra kažkada rajono gyventojų traukos centru buvęs Būdviečio tvenkinys, taip pat – Būdviečio Jėzaus Nazariečio bažnyčia.

Architektė susitikimo metu pristatė vertingąsias teritorijos savybes, supažindino su Būdviečio dvaro istorijos fragmentais, pateikė apibendrintas vietos gyventojų siūlomas parko įveiklinimo idėjas.  Taip pat supažindino su analogiškų dvarų ir teritorijų pritaikymu Lietuvoje ir Europoje.

Išsaugoti tai, kas yra vertingiausio, o naujoves taikyti labai atsakingai ir skoningai, koncentruojantis į kokybę ir dermę tarp seno ir naujo. Atsižvelgti į vietos gyventojų poreikius, kurie parke nori rengti masinius bendruomenės renginius. Naujam gyvenimui prikelti dvaro tvenkinyje esančią Meilės salą, dvaro svirną pritaikyti edukacijoms, sudaryti sąlygas vietos verslui teikti būsimiems parko lankytojams,  turistams maitinimo ir kitas paslaugas – tokius planuojamo projekto akcentus susitikimo metu išsakė savivaldybės merė Ausma Miškinienė, akcentuodama, kad profesionalų nuomonė čia svarbiausia. Jos nuomone, Būdviečio dvaro teritorija su jame esančiais istoriniais objektais būtų puiki turistinio kelio tąsa keliaujantiems nuo Rudaminos, Aštriosios Kirsnos dvaro bei Akmenų muziejaus Kybartų kaime.

Po susitikimo savivaldybėje projektuojama teritorija apžiūrėta vietoje: architektė S. Balčiūtė su savivaldybės atstovais apžiūrėjo parke esančius vertingus augalus, išlikusius statinius, parką juosiančia medžių linijas bei alėjas, kurios diktuoja parko pritaikymo poilsiui, renginiams, pažinčiai su Lietuvos dvarais vizijas.

 Gruodžio 28 d. vykusiame rajono savivaldybės tarybos posėdyje šiam projektui sprendimu pritarė  tarybos narai.