PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Spalio 26 d. 16:10

Bloga žinia rūkaliams: Šiaulių mieste plečiamos nerūkymo zonos

Šiauliai

Freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


192249

Jau netrukus kai kuriose Šiaulių miesto viešosiose erdvėse, kuriose iki šiol buvo galima drąsiai pešti dūmą, atsiras rūkyti draudžiantys ženklai. Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdyje pristatytas parengtas projektas dėl nerūkymo zonų išplėtimo. Jei projektą palaimins Taryba, vietų, kuriose draudžiama rūkyti sąrašas pasipildys devyniomis naujomis erdvėmis.

 

Apribojimai rūkaliams griežtėja

Šiaulių miesto taryba rūkymą viešose vietose apribojo jau daugiau kaip prieš dešimtmetį – 2010-aisiais priimtu sprendimu „Dėl draudimo rūkyti Šiaulių miesto viešose vietose“. Sprendimas buvo pakeistas tik šių metų liepą, uždraudžiant rūkyti iš viso 32-ose Šiaulių miesto viešosiose erdvėse.

Po to projektas buvo dar kartą persvarstytas, atsižvelgiant į tai, kad mieste vasarą buvo renovuota bei sutvarkyta nemažai erdvių, kuriose žmonės pageidautų nesėdėti ant vieno suolelio su rūkaliais. Būten galutinis patvirtintas projektas dabar ir teikiamas svarstyti lapkričio 4-ąją posėdžiausiančiai miesto tarybai. Jei ši jį patvirtins, prie jau esamų 32 nerūkymo zonų prisidės dar 9.

Šiaulių miesto savivaldybės Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė sako, kad po Tarybos patvirtimo rūkymas bus draudžiamas praktiškai visuose miesto parkuose ir skveruose.

„Į sąrašą naujai planuojama įtraukti naująjį parką prie Moters ir vaiko klinikos, Gytarių parką tarp K. Korsako, Gytarių ir Kviečių gatvių, pėsčiųjų ir dviračių taką nuo Geležinės lapės iki Talkšos ežero maudyklos, taką nuo „Lyros“ prekybos centro iki Architektų gatvės, P. Višinskio gatvę, skverą prie Šiaulių katedros, Varpo gatvės atkarpą nuo Vytauto gatvės iki Aušros alėjos, Vasario 16-osios gatvę, Aušros alėją“, – vardija R. Tijūnaitienė.

Tiesa, bus atsižvelgta ir rūkančiųjų poreikius. Šiose erdvėse atsiras specialios zonos rūkaliams. Tai reiškia, kad patraukti dūmelį bus galima, bet ne visur, kur širdis geidžia, o tik tam tikrose pažymėtose zonose.

Bando išvaikyti rūkančius ir iš balkonų

R. Tijūnaitienė pastebi, kad šiauliečiai vis dažniau naudojasi galimybe drausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir terasose, kai tam prieštarauja nors vienas namo gyventojas. Vyriausybės sprendimu, tokia tvarka įsigaliojo nuo šių metų sausio pirmosios. Per tą laiką registruoti 96 prašymai, patenkinti – 93. Tai reiškia, kad beveik 100 Šiaulių daugiabučių traukti dūmą balkone draudžiama. Tiesa, šio draudimo paiso toli gražu ne visi. Dar iki įsigaliojant naujajai tvarkai tiek tarp politikų, tiek tarp visuomenės buvo daug diskusijų, jog nuostata lyg ir teisinga, tačiau užtikrinti jos laikymasi bus problematiška. Galima sakyti, kad taip ir nutiko. Gyventojai, kurie pastebi, jog jų kaimynai ir toliau rūko balkone, nors tai daryti uždrausta, turėtų fiksuoti įrodymus ir su jais kreiptis į savivaldybę. Už tai pažeidėjui iš pradžių numatytas įspėjimas, jei pažeidimas kartojasi – piniginė bauda.

Bėda ta, kad praktiškai pateikti tą įrodymą labai sudėtinga. Vaizdo medžiagoje turi būti aiškiai užfiksuotas rūkymo faktas, tai privalo matytis nuotraukoje ar vaizdo įraše. Be to, pateikdamas skundą kaimynas privalo nurodyti savo ir pažeidėjų tapatybes ar bent jau buto, kuriame jie gyvena numerį.

Gauti tokių vaizdinių įrodymų pakankamai sudėtinga. Rūkaliai įsigudrina balkone atsitūpti, eina rūkyti sutemus, todėl užfiksuoti juos tampa sunkiai įmanoma. Kitus žmones nuo skundo atbaido baimė būti identifikuotiems ir užsitraukti rūkančių kaimynų nemalonę.

Teisės aktuose numatyta, kad šis pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų, už pakartotinį nusižengimą gresia bauda nuo 50 iki 90 eurų.