PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 2 d. 10:28

Biržų rajono savivaldybė informuoja dėl Sąjungos ir Tarybų gatvių pavadinimų

Biržai

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Biržų rajono savivaldybės informacija


241954

Į Biržų rajono savivaldybės administraciją kreipėsi Biržų miesto gyventojai, klausdami, kodėl naikinant sovietinius simbolius ir tų laikų gatvių pavadinimus, nesiimama iniciatyvos pakeisti Sąjungos ir Tarybų gatvių pavadinimus.

Sąjungos gatvei - beveik 100 metų

Su Biržų krašto muziejaus „Sėla“ muziejininkės Snieguolės Kubiliūtės pagalba pavarčius istorinius šaltinius, nustatyta, kad Sąjungos gatvei pavadinimas suteiktas prieš beveik 100 metų – 1925 m.

Biržų miesto taryba 1925 m. birželio 5 suteikė vardus naujoms gatvėms: Birutės, S. Daukanto, Gedimino, Gimnazijos, Laisvės, Pasvalio, Pelkių, D. Poškos, Respublikos, Šimberko (dabar Skaistkalnės), Žaliosios, Saločių ir Sąjungos.

Keisti nuo Rusijos caro laikų išlikusius Biržų miesto gatvių pavadinimus imtasi praėjus vos metams po Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo. „Biržų miesto valdyboje 1919 m. spalio 23 d., išrinktoji komisija, pirmininkaujant kun. P. Jakubėnui, nutarė pakeisti gatvių pavadinimus. Dirvono – į Vytauto, Pilies – į Radvilos, Jurzdiko – į Pilies, Bažnyčios ir grafo – į Kanauninkų (dabar Rotušės g.), Pakrantinė – į Apaščios, Budrevičiaus – į Rinkos, Školos – į J. Dagilio, Pilies (2 - oji) – į Širvėnos, Karaimų – į Žemoji, Slabados – į Aukštoji, Prievilniaus – į Dvareckienės, Skratiškių – į Vėjo, Aukštoji už upės – į Pakalnės, Kelmynėje nuo upės – į Januševičių, o iki upės – į Pakalnės, pagal kiemą St. Krasausko – į Purvo, toliau eina Kelmynės ir Jungiamoji.

Pavadinimai nepakito šių gatvių: Vilniaus, Pasvalio, Aptiekos aikštė, Karaimų 1-oji, Kilučių, Malūno, Latvygalos, Skratiškių .

Tiltas ant Agluonos upės pavadintas Agluonos tiltu, ant Apaščios upės - Apaščios tiltu.

Pakeičiant pavadinimus padaryti teks pagaminti 81 lentelę (su gatvės pavadinimu). Kainuoja 320 rub.“. ( LCVA F. 1600.A. p. 3. B. 2, 1920 01 15 Protokolas Nr. 1, 1lap.)

Miesto tarybos nutarimu nauji Biržų gatvių pavadinimai nustatyti ir patvirtinti Vidaus reikalų ministro 1933 03 02 raštu Nr. 2726.

  1. Pasvalio g. nuo Vytauto g. iki Murovankos - Kęstučio g.
  2. Aptiekos g. - J.Bielinio g.
  3. Aptiekos aikštė - Dagilio aikštė.
  4. Bažnyčios aikštė - Nepriklausomybės aikštė.
  5. Bielinio g. - Birutės alėja.
  6. Birutės g. - Aušros g.
  7. Gimnazijos g. - Maironio g.
  8. Jungiamoji g. - Kelmynės g.
  9. Kapų g. - kar.Nastopkos g.
  10. Lauko g. - Dr.Kudirkos g.
  11. Muravankos g. - Žalgirio g.
  12. Pakluonės g. - Plento g.
  13. Pramonės g. - J.Yčo g.
  14. Prekių g. - Parodos g.
  15. Purvo g. - Šaltinio g.
  16. Šenbergo g. - Skaistkalnės g.
  17. Tilto g. - Basanavičiaus g.
  18. Zalagos g. - Sodų g.
  19. Žemoji g. - Rabino Lintupo g.
  20. Naujai pravedama gatvė į Cirulio sodybą - Lieptų g.
  21. Gatvė nuo Ligoninės gatvės pagal katalikų bažnyčios šventorių iki klebonijos - kanauninko Rinkevičiaus.
  22. Gatvė nuo Širvėnos gatvės ir Dagilio aikštės kerčių (kampų) į Ev.reformatų bažnyčią - Reformatų g..

Pasirašo: Biržų burmistras K. Vagneris.

(LCVA F. 1600. Ap. 1. B. 267 L. 33 Biržų miesto savivaldybė. Miesto tarybos posėdžių protokolai ir nutarimai miesto tvarkymo klausimu; miesto gatvių sąrašas ir kt.).

Dėl Tarybų gatvės pavadinimo

Tarybų gatvės pavadinimas istoriniuose šaltiniuose iki XX a. vidurio neminimas.

Petras Biržys, Akiro slapyvardžiu, 1932 m. išleidęs akademinį veikalą - istorinių apybraižų ir monografijų seriją „Lietuvos miestai ir miesteliai“ knygoje „Biržų apskritis“ pateikia 1932 m buvusių Biržų miesto gatvių sąrašą, nurodydamas jų ilgį ir būklę. Sąraše minima Sąjungos gatvė, bet Tarybos gatvės pavadinimo nėra.

Šviesaus atminimo Biržų Garbės pilietis Borisas Januševičius, iki smulkmenų nagrinėjęs Tarpukario laikų Biržų miesto istoriją, rašė, kad 1941 m. “bolševikams išbėgus, Biržų miesto Vykdomajame komitete rastas gatvių pavadinimų pakeitimų sąrašas, kuriame randame tokių pakeitimų: esamoji Gedimino gatvė ketinta pavadinti Kapsuko, Martyno Yčo- Keturių Komunarų, , J.Yčo- Kirovo, Vytauto pr.- Stalino pr., Reformatų- Komjaunimo, Krautuvių eil.- Internacionalo, Rinkos aikštė - Lenino aikšte, o Karininko Nastopkos - Tarybų gatve.

1941 m. prasidėjęs karas ir Vokietijos okupacija šių planų įgyvendinti neleido, tačiau po karo vėl buvo grįžta prie idėjos „sovietinti“ gatves, ir matyt, būtent pokariu buvusioji Prekių gatvė pervardinta į Tarybos gatvę.