REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2019 m. Liepos 4 d. 11:06

Biržai – sostinė mano

Panevėžys

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


90118

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį biržiečius, Savivaldybės draugus sukvies tradicinė miesto šventė. Keletą pastarųjų metų šventei naują pavadinimą kasmet siūlydavo biržiečiai. Tačiau daug pasiūlymų, iš kurių būtų galima išrinkti geriausią, šventės organizatoriai nesulaukdavo.

Visi norime šventei tokio vardo, kuris atspindėtų biržietiškų sugrįžimų dvasią, kelių kartų žmonių bendravimo prasmę, meilę savo kraštui ir didžiavimąsi juo. Prisimindami šventės tradicijas ir istoriją, ieškodami įžymių krašto žmonių minčių, tardamiesi su rajono kultūros įstaigų darbuotojais, šventės organizatoriai sugrįžo prie Konstantino Snarskio-Žvaigždulio, iš Biržų kilusio poeto, vertėjo, pedagogo, žodžių, kuriuos jis parašė savo laiške Halinai Korsakienei: „Biržai – sostinė mano“. Šie žodžiai svarbūs ir šiandien: juk daugeliui Biržuose gimusių žmonių, iš jų išėjusių į didžiuosius miestus ar kitas valstybes, Biržai tebėra brangiausias ir svarbiausias pasaulio miestas. Brangus šis posakis ir dabartiniams biržiečiams, norintiems kurti savo miesto ateitį, didžiuotis juo.

Konstantino Snarskio-Žvaigždulio žodžius priminė ir jais 2017 metų Biržų miesto šventę pavadinti pasiūlė vyresniosios kartos biržiečiams gerai pažįstama, mylima ir gerbiama lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Janina Pilėnienė.

Šių metų šventės organizatorių nuomone, toks pavadinimas gali būti nuolatinis mūsų miesto šventės vardas. Taip bent tris dienas per metus visi, buvę ir esami biržiečiai, būsime sostinės žmonėmis.

Apie posakio autorių.

Konstantinas Snarskis-Žvaigždulis gimė 1906 m. Biržuose, miestelėnų šeimoje. 1913 metais pradėjo lankyti Biržų pradinę mokyklą, 1917 metais įstojo į Biržų gimnaziją. Čia pradėjo rašyti eilėraščius, išvertė Bairono poemą „Šiljono kalinys“. Baigęs gimnaziją, K. Snarskis studijavo Kauno universiteto Humanitarinių mokslų fakultete. Rašė eilėraščius, prozos vaizdelius, vertė rusų poetų eilėraščius. 1926 metais išleido originalių eilėraščių bei vertimų rinkinį „Akmenys“. Sugrįžęs į Biržus, K. Snarskis dirbo raštininku mokesčių inspekcijoje, o laisvalaikį skyrė Biržų kultūriniam gyvenimui: režisavo „Mūzos“ dailės draugijos spektaklius ir juose vaidino, dalyvavo literatūriniuose vakaruose ir pats juos rengė. Po Antrojo pasaulinio karo dirbo Biržų rajono laikraščio redakcijoje, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoju, Biržų bibliotekoje. Vertė eilėraščius, rašė straipsnius, buvo aktyvus kraštotyrininkas: rinko Bibliotekos istoriją, medžiagą apie įžymius biržiečius. K. Snarskis mirė 1980 metų birželio 3 dieną.

Parengė Savivaldybės mero patarėja Janina Bagdonienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA