Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Rugpjūtį prie Šiaulių r. savivaldybės būrelis gyventojų, susibūrusių į inciatyvinę grupę „Už švarų orą“, plakatais pasitiko biodegalų gamyklos Bijūnėlių kaime statytojus. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Netoli Kuršėnų, Bijūnėlių kaime, planuojama biodegalų gamyklos statyba stringa, panašu, dėl procedūrinių pažeidimų. Šiaulių r. gyventojų iniciatyvinė grupė „Už švarų orą“, kovojanti už tai, kad šalia poilsio vietų neatsirastų pramonės zona ir neišaugtų taršaus transporto srautas per Kuršėnus, šią savaitę gavo Generalinės prokuratūros atsakymą: žemės paskirtį leidęs pakeisti Šiaulių r. administracijos direktoriaus įsakymas pažeidžia teritorijų planavimo procedūras.
Nors šiuo metu trūkstami dokumentai jau yra, kitą savaitę šaukiamas tarybos posėdis. Jame bus sprendžiama, ar panaikinti leidimą ir pradėti visas procedūras iš naujo.
Pažeidimų yra, bet esą jau tapo formalūs
Gyventojų iniciatyvinė grupė „Už švarų“ orą, kovojanti prieš bendrovės „Pažangi energija“ ketinimą Kuršėnų pašonėje, Bijūnėliuose, įrengti biodegalų gamyklą, kurioje pagrindinė dujų gamybos žaliava būtų mėšlas, surinko 5,3 tūkst. parašų ir kreipėsi į prokuratūrą dėl viešojo intereso pažeidimo. Prokuratūra nerado pagrindo dėl to pradėti tyrimo, nes sprendiniai dar svarstymo stadijoje. Gautas atsakymas ir nuliūdino, ir nudžiugino gyventojus: Generalinė prokuratūra pripažino pažeidžiančiu teritorijų planavimo procedūras birželio 9 d. Šiaulių rajono administracijos direktoriaus G. Karklelio įsakymą, kuriuo leista žemės paskirtį pakeisti į pramonės ir sandėliavimo.
Priežastis – rangovas nebuvo gavęs ir pateikęs šalia esančių sklypų valdytojų, magistralinio dujotiekio ir geležinkelių infrastruktūros, sutikimų. Nors esą prašyme keisti paskirtį ir buvo nurodyta, kad dokumentai pridedami.
„Prie prašymų tie sutikimai nebuvo pridėti. Susidaro tokia aplinkybė, kad (rangovas „Pažangi energija“, – aut. past.) melagingai surašė prašymus. Ir administracija tą melagingą prašymą palaikė faktu, bet netikrino jokių dokumentų ir automatiškai pakeitė žemės paskirtį. Mes džiaugiamės, kad prokuratūra užfiksavo pažeidimo faktą. Tai mūsų didelė pergalė“, – sako Giedrė Kažukolovienė, grupės „Už švarų orą“ pirmininkė.
Situacija pradėjus domėtis prokuratūrai, rangovas „suskubo“ tuos sutikimus gauti po 4 mėnesių – spalį. Tad, prokuratūros išaiškinimu, pažeidimas yra padarytas, bet, sutikimus gavus, dabar jis jau formalus.
Ieškomi pažeidėjai ir kaltininkai
Iki šiol neigusi bet kokius pažeidimus, jau ir pati Šiaulių r. savivaldybė susigriebė aiškintis, ar būta pažeidimų, ir ieškoti kaltų. Žemės paskirties keitimo įsakymą pasirašęs administracijos direktorius
G. Karklelis sako, kad smulkių pažeidimų tikriausiai būta, bet jie neesminiai.
„Dabar vyksta administracijos viduje tokia procedūra, išsiaiškinsime, ar padaryti pažeidimai. Mūsų Teisės ir personalo skyriaus vedėja kitą savaitę žada pateikti galutinę išvadą. Kol išvados nėra, tikrai nenorėčiau sakyti, ar mūsų darbuotojai padarė pažeidimą, ar ne. Išsiaiškins mūsų teisininkai“, – sako G. Karklelis.
Jis sako, kad šią savaitę pats pareikalavo rangovų atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Nors iš tiesų tokia nuostata jau buvo išsakyta statytojams dar rugpjūčio pabaigoje per viešą pristatymą. Beje, savivaldybės architektė yra nepritarusi gamyklos sprendiniams, nes turėjo pastabų. Dabar esą viskas ir daroma.
„Tam tikrų klausimų kyla ir administracijai, ir iniciatyvinei grupei. Nėra ten viskas taip gražu. Yra klausimų, kurie mums irgi kyla. Ir administracija yra kai kam nepritarusi ir yra paprašiusi, kad būtų paskirtas poveikio aplinkai vertinimas“, – susirūpinęs į juos gauti atsakymus iki tarybos posėdžio, sako G. Karklelis.
Šaukiamas neeilinis tarybos posėdis
Po gyventojų skundų ir protestų, radus neatitikimų teritorijų planavimo tvarkai, dešimt tarybos narių inicijavo, kad būtų sušauktas neeilinis tarybos posėdis ir atšauktas žemės paskirtį keičiantis direktoriaus G. Karklelio įsakymas. Posėdis numatytas lapkričio 3 d.
Vienas iš šio posėdžio iniciatorių – konservatorius Jonas Novogreckis sako, kad nesiekiama visiškai sustabdyti biodegalų jėgainės atsiradimo Šiaulių r. Tik norima, kad visos procedūros būtų atliktos tinkamai ir išaiškintas poveikis aplinkai, gyventojams, galbūt ir parinkta tinkamesnė vieta. Dabartinė pasirinkta vieta yra vos už 500 metrų nuo gyventojų pamėgtų poilsio vietų, tvenkinių ir rekreacijos zonų, kurių vystymui jau paskirtas finansavimas. Be to, į šiuos sklypus galimas patekimas – vieninteliu keliu per Kuršėnų miestą.
„Daugiau nei penki tūkstančiai Šiaulių r. gyventojų pasakė „ne“ biodegalų gamyklos atsiradimui šalia Kuršėnų. Tai suprastintų kuršėniškių laisvalaikio praleidimo galimybes prie Pakumulšių tvenkinio, vienintelės poilsio zonos prie Kuršėnų. Ji kenktų ir Kuršėnų miesto, ir aplinkinių kaimų infrastruktūrai, keliams, terštų aplinką, kad ir minimaliai, nepageidaujamais kvapais. Turime atsižvelgti į gyventojų prašymą, stabdyti objekto atsiradimą, tuo labiau, kad pirminiai sprendimai priimti pažeidžiant valstybės įstatymais nustatytas procedūras“, – apie tai, kad jai svarbiausias viešasis interesas, sako ir darbietė Ingrida Venciuvienė.
Neatitikimų, kurie galimai gali būti ir pažeidimai, šiose situacijose rasta ir daugiau: terminai, įgaliojimų ir kitų dokumentų trūkumai, veiklos pristatymas visuomenei tik viename sklype, kai ji planuojama dviejuose, ir kiti.
„Prašyme keisti paskirtį nurodomi du sklypai, o kai prasidėjo viešinimai, tai jie rodė, kad tik viename sklype statys kažką. Mes galvojame, kad, įsigiję du sklypus, jie nori padaryti galingą pramonės zoną, bet dėl to, kad reikalavimai ypatingi, dirbtinai skaido į dvi dalis“, – sako G. Kažukolovienė.
„Notaras patvirtina įgaliojimą 2021 m. gegužės 7 d. Laimonui Cvirkai (UAB „Pažangi energija“ vadovui, – aut. past.), bet dokumentus notaras įsega balandžio 7 d. Tai klausimas – kaip galima patvirtinti mėnesiu vėliau, o įsegti mėnesiu anksčiau? Ir yra antspaudai“, – kaip galėjo nutikti, kad net įgaliojimų administracija nepatikrino ir jie galimai gauti vėliau, stebisi J. Novogreckis.
biodegalu-gamykla.jpg
Skubėta dėl įstatymo
„Etaplius“ rugpjūtį rašė net dvi publikacijas, kad labiausiai gyventojams nerimą kelia galima smarvė ir galima tarša bei krovininio transporto srautas per miestą. Taip pat apie tai, kad jie prieš biodegalų gamyklos atsiradimą protestavo ir viešuose pristatymuose.
Tuomet jau ir Šiaulių r. savivaldybės administracija turėjo pastabų rangovams. Papildomai pareikalauta aplinkos vertinimo, kuris esą dar tebevyksta, atsakymo kol kas nėra.
Gyventojai spėja, kad tokia situacija su tiek pažeidimų susidarė dėl skubos. Jie mano, kad buvo skubama iki liepos 1 d., kol neįsigaliojusi nauja Teritorijų planavimo įstatymo redakcija, numatanti daug derinimo mechanizmų su visuomene.
„Tada būtų buvę taip, kad jie turėtų apklausą daryti. Jau į žemės paskirties pakeitimo procesą būtų įsijungusi visuomenė. Jau prieš pakeičiant, žmonės galėtų teikti pasiūlymų, komentarų, prašymų. O dabar išeina, kad viskas padaryta automatiškai“, – sako iniciatyvinės grupės „Už švarų orą“ pirmininkė.
Anot J. Novogreckio, kai pridaryta tiek klaidų, kyla įtarimų, ar tokie grandioziniai projektai su galimai dideliu poveikiu aplinkai nėra slepiami nuo visuomenės.
Jei smirdės – tai garuos pinigai
Projektinius gamyklos sprendinius Šiaulių r. savivaldybei, gyventojams ir verslui prieš du mėnesius pristatęs Donatas Daunys, UAB „Pažangi technologija“ inovacijų ir plėtros vadovas, sakė, kad dvi pagrindinės gyventojų baimės – smarvė ir transporto srautas – yra nepagrįstos. Esą tokie objektai nesukuria kvapų, o atvirkščiai – jie juos naikina, paversdami organines atliekas produktais: dujomis ir biologinėmis trąšomis. Esą gamyba vyks beoriu būdu ir jei smirdės – tai reikš, kad garuoja dujos, tai yra garuoja į orą pinigai.
O dėl to, kad keliais būtų atgabenama perdirbti 56 tūkst. tonų mėšlo, įmonės skaičiavimu, sunkiojo transporto apkrovos padidėtų iki 1 proc., o viename kelyje bendro transporto kiekis 8 proc..
Iš mėšlo per metus planuojama pagaminti maždaug 3 mln. kubinių metrų pažangiųjų biodegalų – iki gamtinių dujų lygio išgrynintų biodujų, kurios vėliau būtų transportuojamos šalia einančia magistraline dujų trasa. Tai, anot rangovų, būtų pirmasis tokio tipo žiedinės ekonomikos pavyzdys Lietuvoje: biometano jėgainių, kurios bus prijungtos prie gamtinių dujų tinklų, dar nėra.