PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2024 m. Rugsėjo 14 d. 08:08

J. Bidenas ir K. Starmeris atidėjo sprendimą dėl Ukrainos raketų

Pasaulis

Bidenas ir Starmeris atidėjo sprendimą dėl Ukrainos raketų. EPA-ELTA nuotr.

Stasys GimbutisŠaltinis: ELTA.LT


318512

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris ir JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį atidėjo sprendimą leisti Ukrainai smogti Rusijos teritorijai Vakarų tiekiamomis tolimojo nuotolio raketomis, šis planas sulaukė Maskvos grasinimų, kad dėl to gali kilti karas su NATO.

Starmeris žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė, kad jis su Bidenu „plačiai aptarė strategiją“, tačiau tai „nėra susitikimas dėl konkretaus pajėgumo“.

Prieš susitikimą pareigūnai teigė, jog Starmeris spaus Bideną paremti savo planą nusiųsti britų raketų „Storm Shadow“ Ukrainai, kad ji galėtų smogti į Rusijos teritorijos gilumą, sąjungininkams vis labiau nerimaujant dėl padėties mūšio lauke.

Tačiau leiboristų lyderis pažymėjo, kad jis ir Bidenas dabar aptars šį planą JT Generalinėje Asamblėjoje Niujorke kitą savaitę „su platesne asmenų grupe“.

Kai jie susitiko su savo komandomis prie ilgo stalo Baltuosiuose rūmuose, Bidenas atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino įspėjimą, jog leidimas Ukrainai naudoti Vakarų ginklus reikš, kad jie „kariauja“ su Rusija.

„Aš daug negalvoju apie Vladimirą Putiną“, – sakė žurnalistams Bidenas, paprašytas komentarų.

Nors Bidenas pareiškė, jog „aišku, kad Putinas šiame kare nenugalės“, akivaizdu, kad jis nenori patenkinti atkaklaus Ukrainos reikalavimo turėti galimybę panaudoti JAV pagamintas tolimojo nuotolio raketas ATACMS prieš Rusijos teritoriją.

JAV pareigūnai mano, kad šios raketos turėtų tik ribotą poveikį Ukrainos kampanijai, ir taip pat nori užtikrinti, kad Vašingtono ginkluotės atsargos nebūtų išeikvotos.

Abu lyderiai taip pat aptarė karą Gazoje. Didžioji Britanija neseniai sustabdė ginklų tiekimą Izraeliui, nerimaudama dėl to, kad jie gali būti panaudoti pažeidžiant tarptautinę humanitarinę teisę.

JAV, pagrindinė Izraelio karinė ir diplomatinė rėmėja, susilaikė nuo tokio žingsnio.

Bidenas ir Starmeris patvirtino savo „tvirtą įsipareigojimą“ Izraeliui, bet pabrėžė „skubią būtinybę“ sudaryti paliaubų susitarimą ir „labiau apsaugoti civilius“ Gazos ruože, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.