Bibliotekoje – virtualus poilsio portalas senjorams

Bibliotekoje – virtualus poilsio portalas senjorams
Šiauliai
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Sėsti į minkštą krėslą bibliotekoje ir atsidurti virtualioje poilsio oazėje su šviesomis, garsais ir spalvomis – nuo šiol tai įmanoma. Šiaulių m. savivaldybės viešosios bibliotekos „Aido“ filiale įrengta multisensorinė erdvė, kurioje visos naujausios technologijos skirtos lankytojams, o ypač senjorams.

Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, adresu Aido g. 27, įrengta unikali poilsio erdvė lankytojams. Nuo šiol jie gali čia užsukti ne tik dėl knygų.

Multisensorinėje erdvėje yra du minkštasuoliai, į kuriuos įsėdus galima pasinerti į poeziją, filmų peržiūrą, skaityti knygą ar tiesiog nieko neveikti. Yra šviečiantys staliukai, ant kurių stiklinių paviršių galima piešti smėliu. Įrengta burbuliuojančio vandens kolona ir žvaigždėto dangaus projektorius. Tai toks šviesų, spalvų, muzikos ir kitų garsų pasaulis, skirtas atsipalaiduoti nuo įtampos bei neigiamos emocinės būsenos, atitrūkti nuo išorinio pasaulio problemų. Žodžiu, iš bibliotekos kėdės nukeliauti kur tik norisi.

„Turėjome 16 kvadratinių metų balkoną. Vis sprendėme, kaip jį išnaudoti: galvojome – gal galeriją, gal ką. Turime Senjorų klubą, kuris prasidėjo nuo rankdarbių, keramikos užsiėmimų. Ir mes vis galvojome apie senjorų užimtumą, kad jie nepajustų vienišumo, atskirties. Tas klubas jau gyvuoja 10 metų, vėl prireikė kažko naujo ir inovacijos mums pasiūlė multisensorinės erdvės idėją“, – sako idėjos autorė Rima Giržadienė, daugiausia galvojanti apie tai, kuo užimti ir ką įdomaus pasiūlyti senjorams.

„Inovatyviomis priemonėmis sukurtoje erdvėje lankytojai gali realizuoti savo individualius poreikius: atsipalaiduoti, susikaupti, susikurti sau norimą aplinką, stimuliuoti ar nuraminti pojūčius, žadinti ar nuraminti emocijas bei mintis. Tai lytėjimo, garsinė ir vaizdinė stimuliacija, biblioterapijos veiklos, kur žmonės galės atsipalaiduoti ir maloniai praleisti laiką“, – sako Jurgita Januševičiūtė-Taralė, Šiaulių m. savivaldybės viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė ryšiams su visuomene.

Ypač aktuali ši idėja pasirodė pandeminiu laikotarpiu, kai judėjimo, kontaktų, veiklų, jau nekalbant apie keliones, galimybės tapo itin ribotos. Aktualumo tai neprarado ir dabar – ypač vyresniems vienišiems asmenims, o ir netoliese vykstantis karas žmonėms kelia papildomo nerimo.

„Įrenginėdami mes galvojome, ar mūsų neišjuoks, nepasakys, kad tai vaikiška, bet žmonės sako: „Kaip man čia gera“, „Kaip aš čia apsiraminau vos per pusvalandį“, „Koks įspūdis, lyg būtum kur toli“, – įspūdžiais su Rima pasidalijo multisensorinę erdvę išbandę Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai.

Ateiti pasinerti ir pasimėgauti multisensorine erdve bibliotekoje gali bet kas: ir senjorai, ir mama su vaikais, ir moksleiviai. Ir ta paslauga lankytojams yra nemokama.

 

Valdžia suprato poreikį

Šio multisensorinės erdvės „Minčių SPA: kūrybiškumo ir inovacijų sąveika bibliotekoje“ projekto vertė – daugiau nei 20 tūkst. Eur. Į šią sumą įėjo ir erdvės įrengimas, ir baldai, ir įranga, ir įvairios edukacinės veiklos bei susitikimai su menininkais, rašytojais ir pan. Bibliotekos darbuotojai atkakliai siekė šios idėjos įgyvendinimo – tol, kol buvo skirta pinigų iš biudžeto.

„Pirmais metais mums nepasisekė gauti pinigų, bet dabar esame labai dėkingi, kad Lietuvos kultūros taryba suprato tą mūsų tikslą. Dar prisidėjo ir Šiaulių miesto savivaldybė“, – atkakli buvo idėjos autorė, Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja Rima Giržadienė.

Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka, adresu Aido g. 27, įsirengusi šią erdvę ir aktyviai plėtojanti įvairias veiklas, ieško suinteresuotų partnerių. Laukiamos įvairios organizacijos ar klubai, kurie su savo nariais ateitų ir įsijungtų į veiklas, taip išnaudodami visas erdvės ir technologijų bei specialistų teikiamas galimybes bibliotekoje.