">

">

">

">
PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Lapkričio 12 d. 12:59

Biblioteka pakvietė vaikus į edukaciją su Vaiva Rutkauskaite

Šiauliai

V. Rutkauskaitė vaikams paaiškino, koks svarbus yra žodis „ne“. Bibliotekos nuotr.

Jurgita TaralėŠaltinis: Etaplius.lt


193908

Lapkričio 11 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Šaltinėlio“ filiale (Trakų g. 20A) nuo pat ankstyvo ryto vyko garsinio skaitymo užsiėmimas su rašytoja V. Rutkauskaite ir kūrybinės dirbtuvės „Kaip „Ne“ draugų žodžių karalystėje ieškojo“, kuriose dalyvavo Šiaulių lopšelių-darželių „Ąžuoliukas", „Drugelis", „Berželis" priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai ir jų pedagogai.


Foto galerija:

4.jpg
5.jpg
6.jpg
darzelinukai-ypac-susidomejo-autores-knyga-nepasaka-arba-pasaka-apie-ne-kurioje-galima-skaityti-ir-paveikslelius-bibliotekos-nuotr.jpg

Rašytojos knyga „Nepasaka, arba Pasaka apie NE“ – tai viena iš dvylikos bibliotekos specialistų atrinktų Lietuvos ir pasaulio autorių terapinių knygų, kurias skaito Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamo projekto „Veltinio teatras: biblioterapija vaikams“ dalyviai. Edukacijos metu smalsūs vaikai kartu su autore aiškinosi, ar galima nupiešti žodį „ne“, sužinojo, koks jis svarbus, nes labai greitai jis gali pakeisti žodžio reikšmę iš teigiamos į neigiamą. Kaip vaikams pasakojo V. Rutkauskaitė, knygos „Nepasaka, arba Pasaka apie NE“ iliustratorė žodį „ne“ piešė net pusę metų: „Ir kas įdomiausia, šioje knygelėje jūs galite skaityti ne tik tekstą, bet ir paveiksliukus“, – apie knygos unikalumą pasakojo autorė.

Susitikimo metu netilo vaikų klegesys, vaikai ne tik atidžiais klausėsi, bet ir aktyviai dalyvavo edukacinėje veikloje. Paklausus, kada žodis „ne“ yra reikalingas, vaikai dalijosi savo asmenine patirtimi, kad labiausiai jis praverčia, kai draugai kviečia žaisti, tėveliai liepia valgyti, – štai tada gali atsakyti, „ne, nenoriu“. V. Rutkauskaitė pasiūlė vaikams ne tik kalbėti apie žodžius, bet ir juos nupiešti. Darželinukai gavo užduotį nupiešti mėgstamiausius žodžius, kurių pripiešė pačių įvairiausių: parkas, žaidimas, ledai, širdelė, princesė, vienaragis, šuo ir kt. Pasak V. Rutkauskaitės, mėgstamiausi žodžiai dažniausiai atskleidžia, kuo vaikai gyvena ir apie ką svajoja. Pasibaigus susitikimui autorė pasidžiaugė aktyviais vaikais ir atsisveikindama palinkėjo nepamiršti skaityti įdomių knygų.

Kaip po susitikimo kalbėjo V. Rutkauskaitė, knygas reikia skaityti pirmiausia savo noru, atidžiai palengva ir maloniai, tai neturi būti prievartos dalykas. „Labai svarbu vaikams rodyti suaugusiųjų pavyzdį, tai yra, kad tėvai kartu skaitytų su savo vaikais. Man knygos yra priemonė pradėti pokalbiui, minčių pasidalijimui. Puiku, kai vaikas, perskaitęs knygą, dar gali ją aptarti su tėveliais“, – kalbėjo V. Rutkauskaitė. – „Būtent todėl man ir patinka vaikiškos knygos, kurias perskaičius dar galima su vaiku pasikalbėti, apžvelgti paveikslėlius. Labai norėčiau, kad knygos būtų skaitomos su meile, o ne todėl, kad reikia“.

V. Rutkauskaitės nuomone, šiandien daugumos vaikų ryšys su knyga yra labai stiprus. Tuo labiau, kad dabar vaikai turi labai didelį pasirinkimą tiek knygų, tiek veiklų. „Būna labai gera, kai vaikai turi savo mylimiausią rašytoją. Esu dirbusi Knygų mugėse, tai kaip man būdavo gražu, kai vaikai su tulpių glėbiais, pasipuošę kostiumais, kaip į didžiausią šventę, eidavo į susitikimą su rašytoju Kęstučiu Kasparavičiumi“, – įspūdžiais dalijosi V. Rutkauskaitė.

Rašytoja prisiminė ir savo debiutinės knygos „Nepasaka, arba Pasaka apie NE“ atsiradimo istoriją. „Ją parašiau dar dirbdama leidykloje. Tai buvo tiesiog tokia diena, penktadienis, kai girdėjau gan daug žodžių „ne“: „nenoriu“, “„negaliu“ ir panašiai. Tad grįžau savaitgalį namo ir vienu prisėdimu ta knyga išsiliejo. Tada nusiunčiau į leidyklą, ir, kai leidykla jau nusprendė ją leisti, po 9 mėnesių knyga iškeliavo į bibliotekas ir prekybos vietas“, – pasakojo V. Rutkauskaitė. Rašytoja prisipažino, kad dabar jaučia spaudimą parašyti ir antrą knygą. „Žinoma, yra visokių minčių. Tačiau, kai pirma knyga taip gan lengvai, natūraliai gimė, norisi, kad ir antra taip pat natūraliai atsirastų. Aišku, dabar tai gan sudėtinga, bet tikiuosi, kad bus dar ne viena knyga“, – kalbėjo ji.

Pasak „Šaltinėlio“ filialo vedėjos ir daug susidomėjimo sulaukusio projekto „Veltinio teatras: biblioterapija vaikams“ vadovės Ritos Božienės, kita projektinė veikla planuojama gruodžio mėnesį, kai visi projekto dalyviai jungsis į nuotolinį susitikimą ir mokysis kurti Veltinio teatrą.