PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Gruodžio 9 d. 11:31

Biblioteka gerino ukrainiečių ir lietuvių emocinę sveikatą ir stiprino tarpkultūriškumą

Šiauliai

Bibliotekos archyvo nuotr.

Tomas PauliuščenkaŠaltinis: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka


253496

2022 m. gruodį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka sėkmingai baigė metus trukusį projektą „Mėlyna, geltona, žalia, raudona: emocinė kultūros edukacija“. Projektas inicijuotas reaguojant į nuo karo Ukrainoje pabėgusių ir Šiaulių mieste prieglobstį radusių ukrainiečių emocinę ir psichologinę būklę, kaimynystėje vykstančio karo grėsmes bei šiauliečių jaučiamas slogias nuotaikas.

Biblioteka atkreipė dėmesį į dvi skirtingo amžiaus auditorijas: vaikus ir suaugusiuosius. Vaikai ir suaugusieji nevienodai suvokia aplink juos vykstančius įvykius, skirtingai tvarkosi su kilusiais sunkumais. Todėl reikėjo ieškoti būdų, kaip užmegzti tarpusavio ryšį, ir rasti tuos taškus, kuriuos „paspaudus“ psichologinė našta ir patiriama sociokultūrinė atskirtis palengvėtų.

Lietuvių ir ukrainiečių vaikams biblioteka pasiūlė edukacinę stovyklą – patikrintą būdą ne tik sudominti vaikus naudingomis veiklomis, bet ir paskatinti juos bendrauti tarpusavyje. Nemokamos keturių dienų stovyklos metu Lietuvos ir Ukrainos moksleiviai dalyvavo edukacinėje programoje, kurią sudarė veiklos, įtraukiančios dalyvių pojūčius, emocijas, ugdančios kūrybinius gebėjimus. Vaikai išbandė virtualią realybę, robotikos galimybes ir kitas edukacijas Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje, „Rūtos“ šokolado muziejuje, Žaliūkių malūne, Šiaulių jaunųjų technikų centre ir Šiaulių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, pramogavo Šiaulių dailės galerijoje, aplankė Kurtuvėnų regioninio parko ekspoziciją, Naisius, jodinėjo žirgais. Organizatoriai džiaugėsi pasiektais tikslais:

„Šioje edukacinėje stovykloje siekėme ne tik padėti vaikams ir jaunuoliams mažinti karo sukeltą stresą ir nerimą, bet ir suteikti kokybišką užimtumą, skatinti jų kūrybiškumą ir saviraišką. Čia nepaprastai svarbiu veiksniu tapo tarpkultūrinis Lietuvos ir Ukrainos vaikų bei jaunuolių bendravimas, galimybė pažinti vieniems kitus. Smagu, kad, kaip ir buvo numatyta, kalbos barjeras vaikams netapo kliūtimi – jaunuoliai rado būdų bendrauti, užsimezgė ne viena graži draugystė.“

Antroji projekto dalis apėmė suaugusiųjų emocinės sveikatos gerinimą terapiniuose-patirtiniuose seminaruose, kūrybinio rašymo, gongų meditacijos užsiėmimuose, kuriuos vedė žinomi psichoterapijos, filosofijos ir kitų sričių specialistai (Juris Belte, Vidas Dusevičius, Andrius Kaluginas, Donata Šličienė, Jurgita Valančiauskienė). Didžioji dalis renginių vyko Šiauliuose, tačiau keletas organizuota ir Radviliškio bei Joniškio rajonų savivaldybių viešosiose bibliotekose. Renginių ciklo metu dalyviai iš Lietuvos ir Ukrainos, padedami žinomų psichoterapijos, filosofijos ir kitų sričių specialistų, mokėsi valdyti nerimą ir stresą, mažinti psichologinę įtampą nežinomybių akivaizdoje, įveikti šeimos krizes ir netektis. Daug dėmesio skirta biblioterapijai – pagalbai sau skaitant literatūrą ir bandant kurti. Renginių dalyviai pripažino, kad tokio pobūdžio terapijos ir seminarai jiems suteikė idėjų, kaip suvaldyti vidinį nerimą ir kasdien patiriamas stresines situacijas.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Reklama