PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Sausio 2 d. 13:43

Beveik mėnesį trunkanti politinė suirutė Pietų Korėjoje: kas žinoma?

Pasaulis

Pietų Korėjos vėliava / Unsplash nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS.LT


336995

Nušalintasis Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas ketvirtadienį nepaliko savo rezidencijos Seule, tyrėjams tęsiant tyrimą dėl trumpalaikės karo padėties paskelbimo.

Antradienį Pietų Korėjos teismas išdavė Yoon Suk-yeolo arešto orderį. Baiminantis galimų susirėmimų su policija, užkietėję nušalinto prezidento šalininkai ketvirtadienį rengia protestus, kad parodytų savo paramą Yoon Suk-yeolui.

Toliau apžvelgiame svarbiausius faktus apie beveik mėnesį Pietų Korėją apėmusį chaosą.

Kas vyksta?

Konservatorius prezidentas Yoon Suk-yeolas praėjusį mėnesį parlamento buvo nušalintas nuo pareigų. Trumpai gyvavęs jo karo padėties paskelbimas gruodžio 3-iąją sukėlė didžiausią šalyje politinę suirutę per kelis dešimtmečius.

Šiuo metu Korupcijos tyrimų biuras (CIO) atlieka tyrimą jo atžvilgiu, o nušalintam lyderiui nėra taikomas prezidento teisinis imunitetas.

CIO tris kartus prašė prezidento atvykti į apklausą dėl jo paskelbtos trumpalaikės karo padėties. Vietoj to jis pasiuntė žinutę savo šalininkams, sakydamas, kad šaliai „gresia pavojus“, ir pažadėjo kovoti „iki galo“. Šiuo metu baiminamasi pavojingos konfrontacijos.

Kraštutinių dešiniųjų šalininkams skirtame laiške Yoon Suk-yeolas padėkojo jiems už tai, kad saugo „konstitucinę liberalios demokratijos tvarką“.

Pasak Oslo universiteto Korėjos studijų profesorius Vladimiro Tichonovo, tokios nušalintojo lyderio žinutės dvelkia neviltimi.

„Daugiau nei 60 proc. pietų korėjiečių nori, kad apkaltą patvirtintų Konstitucinis Teismas, ir tarp jų yra nemažai nuosaikiųjų konservatorių“, – AFP sakė jis.

V. Tichonovo teigimu, Yoon Suk-yeolas kreipėsi į kraštutinius dešiniuosius, prašydamas apsaugoti jį nuo teisėtų teismo sprendimų. Profesorius perspėjo, kad tokie nušalintojo prezidento veiksmai gali sukelti smurto bangą.

Ar bus įvykdytas Yoon Suk-yeolo arešto orderis?

Yoon Suk-yeolas yra pirmasis Pietų Korėjos prezidentas, kuriam išduotas arešto orderis.

Praėjusį mėnesį jo sargybiniai neleido tyrėjams vykdyti kratos orderių.

Ekspertų nuomone, šiuo metu svarbiausias klausimas yra tas, ar prezidento saugumo tarnyba leis įvykdyti orderį, ar jam priešinsis.

Busano nacionalinio universiteto teisės mokyklos konstitucinės teisės profesorius Kim Hae-wonas AFP sakė, kad šių reikalavimų nesilaikymas būtų laikomas saugumo komandos pareigų nevykdymu, o jos nariams irgi galėtų būti išduoti arešto orderiai.

Vienas ekspertas mano, kad tikimybė, jog Yoon Suk-yeolas bus sulaikytas, yra apie 50 procentų. Jis įspėjo, kad jo apsaugos komanda ir šalininkai gali išprovokuoti smurtinį susirėmimą, o tai savo ruožtu sukeltų didelį visuomenės pasipriešinimą.

„Smurtinio konflikto rizika kelia nerimą, ypač atsižvelgiant į neseniai įvykusią „Jeju Air“ tragediją, kuri jau sukėlė tiek daug sielvarto Korėjos žmonėms“, – sakė Chae Jin-wonas iš Kyung Hee universiteto.

Sekmadienį oro linijų bendrovės „Jeju Air“ lėktuvas su 181 žmogumi skrisdamas iš Tailando paskelbė pavojaus signalą. Pareigūnai patvirtino, kad pilotas, prieš atlikdamas pražūtingą avarinį nusileidimą, kai lėktuvas rėžėsi į užtvarą Muano oro uoste, pranešė apie susidūrimą su paukščiais, taip pat kalbama apie prastų oro sąlygų poveikį.

Žuvo visi lėktuve buvę žmonės, išskyrus du skrydžio palydovus, ištrauktus iš degančių nuolaužų.

Tačiau politikos analitikas Park Sang-byungas mano, kad nušalintojo prezidento sulaikymas yra teisiškai ir procedūriškai neišvengiamas.

Pasak jo, Yoon Suk-yeolas negali amžinai vengti CIO ir tyrėjų sprendimų.

Ar arešto orderis kelia riziką?

AFP žurnalistai pastebėjo prie prezidentūros Yoon Suk-yeolo šalininkus, šaukiančius ant policijos. Per tiesioginę įvykio transliaciją taip pat buvo matyti, kaip kiti protestuotojai susirėmė su netoliese prieš prezidentą protestavusiais asmenims.

Opozicija nurodė visiems savo nariams likti parlamento pastate ir teigė atidžiai stebinti padėtį.

Yoon Suk-yeolo šalininkai prie prezidento rezidencijos mojavo Pietų Korėjos ir JAV vėliavomis ir plakatais su užrašais: „Karo padėtis (yra) teisėta, apkalta (yra) negaliojanti“.

Park Sang-byungas nurodė, kad Yoon Suk-yeolo pagalbos prašymas iš rėmėjų tik pablogino esamą padėtį.

„Jis dar aiškiau leido suprasti, kad nesigaili dėl savo nusižengimų. Tokia padėtis ne tik kelia nerimą, bet ir yra pavojinga“, – pareiškė jis.

Kas bus toliau?

Pietų Korėjos žiniasklaida praneša, kad CIO pareigūnai nori sulaikyti Yoon Suk-yeolą ir jį apklausti.

Pagal šį orderį jis galės būti sulaikytas iki 48 valandų. Jei tyrėjai norės jį suimti, jie turės prašyti kito oficialaus arešto orderio.

Yoon Suk-yeolo taip pat laukia atskiras Konstitucinio Teismo posėdis dėl jo apkaltos.

„Kai bus paskelbtas Konstitucinio Teismo sprendimas, prezidentas tikriausiai tvirtins esąs nekaltas, o tai neigiamai paveiks tarptautinį pasitikėjimą ir padidins ekonominį neapibrėžtumą“, – sakė Chae Jin-wonas.

Pasak jo, gilėjanti politinė krizė šalyje turės neigiamą poveikį Pietų Korėjos reputacijai.

#PIETŲ KORĖJA#PREZIDENTAS#YOON SUK-YEOLAS#POLITIKA