Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai
ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį
Šiuo metu aptinkama apie 200 ŽPV tipų, kurie gali būti klasifikuojami į žemos ir aukštos rizikos (onkogeninius) tipus. ŽPV bent kartą gyvenime turėjo 8 iš 10 žmonių, nepaisant to, ši virusinė infekcija dažnai lieka nepastebėta. Susidarius palankioms sąlygoms, tam tikri žmogaus organizme ilgą laiką tūnantys ŽPV tipai pamažu gali sukelti įvairias pasekmes: sunkiai gydomas karpas, ikivėžinius ar vėžinius susirgimus, tarp jų – ir gimdos kaklelio vėžį. Vien pastarojo vėžio diagnozę kasmet išgirsta apie 400 Lietuvos moterų, o dar apie 200 moterų – miršta.
Gydytoja akušerė-ginekologė med. dr. G. Balčiūnienė paaiškina, kad ŽPV yra priskiriamas prie lytiškai plintančių infekcijų, tačiau tai nereiškia, kad virusu užsikrėtęs žmogus būtinai turėjo daug lytinių partnerių – infekcijos perdavimui pakanka vieno lytinio kontakto su viruso nešiotoju.
„ŽPV užsikrečiame kontakto būdu, lytinių santykių ar artimo gleivinių sąlyčio metu. ŽPV neretai per keletą metų sunaikina pats žmogaus imunitetas. Ilgai išliekantis mažos rizikos ŽPV sukelia karpas, o didelės onkogeninės rizikos ŽPV gali sukelti ikivėžines ligas ir vėžį. Onkologinės ligos dažniausiai išsivysto per 10–15 metų, tačiau kartais tai užtrunka tik metus“.
Nors šis virusas nediskriminuoja asmenų pagal lytį ir gali infekuoti be išimties visus, dažniausiai apie jį išgirsta moterys, kurios lankosi gimdos kaklelio vėžio prevencijos patikrose. Vyrams ŽPV terminas dažnai skamba neatpažįstamai, bet tai nestebina – visuomenėje vis dar vyrauja klaidinga nuomonė, kad ŽPV susijęs tik su moterimis“, – sako gydytoja.
Gydytoja teigia, kad agresyvūs viruso tipai gali nulemti ne tik gimdos kaklelio vėžį. ŽPV aptinkamas makšties ir vulvos vėžio atvejais moterims, varpos vėžio atvejais – vyrams. Abejoms lytims virusas gali nulemti išangės, burnos, ryklės, gerklų srities onkologinius susirgimus.
Profilaktinės patikros turėtų rūpėti ir vyrams
Med. dr. G. Balčiūnienė atkreipia dėmesį, kad ŽPV nustatymas nėra toks paprastas – viruso nesimato bendruose kraujo tyrimuose, o vėžiniai pakitimai gali progresuoti gana ilgai, kol pasirodys pirmieji simptomai. Onkologinių ligų išsivystymas dažniausiai užtrunka ne vienerius metus.
Virusas ir jo tipas tiesiogiai būna nustatomas tik moterims, profilaktinių tyrimų metu, nes gimdos kaklelio pakitimų be gydytojo specialisto apžiūros pastebėti neįmanoma. 25-erių sulaukusios moterys skatinamos atlikti nemokamą profilaktinę gimdos kaklelio vėžio patikrą kas 3 metus, o sulaukusios 35 metų – kas 5 metus. Kitų prevencinių programų, leidžiančių pastebėti ŽPV susirgimus, Lietuvoje nėra.
„Vyrams profilaktinių programų dėl ŽPV ištyrimo nėra, tad jie priversti tikrintis savarankiškai. Liūdna, tačiau vyrai profilaktinių patikrų klausimu yra santūresni ir į gydytojus kreipiasi tik tada, kai problema tampa labai rimta, o pačius pirmuosius simptomus neretai ignoruoja. Profilaktinė urologo apžiūra, leidžianti pastebėti pirminius pakitimus, jau būtų nemažas žingsnis į priekį“, – sako med. dr. G. Balčiūnienė.
Ginekologė priduria: jeigu profilaktinės patikros būtų atliekamos reguliariai ir pakitimai būtų nustatomi anksti, ženkliai padidėtų šansai išvengti onkologinių ligų.
Vakcinų nuo ŽPV nauda – vienareikšmė
Med. dr. G. Balčiūnienė sako, jog kalbėdamasi su pacientėmis visada pabrėžia, kad gimdos kaklelio vėžys yra liga, turinti aiškią virusinę kilmę. Todėl jeigu galima apsisaugoti pasiskiepijant ir taip sumažinti tikimybę susirgti, vertėtų šia galimybe pasinaudoti. Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose galima rasti skirtingas vakcinas nuo ŽPV – dvivalentę ir devyniavalentę. Vakcinose nurodomas skaičius, du ar devyni, paaiškina, nuo kiek ŽPV tipų vakcina gali apsaugoti: dvivalentė – nuo dviejų tipų, o devyniavalentė – devynių ŽPV tipų.
„Devyniavalentė vakcina gali sumažinti moters lyties organų, pavyzdžiui, gimdos kaklelio, išorinių lyties organų ir makšties ikivėžinių pažaidų ir vėžio, vyrams ir moterims – išangės ikivėžinių pažaidų ir vėžio riziką, lyties organų karpų atsiradimą. Skiepydami abi lytis sumažiname galimybes viruso plitimui. Pasaulyje vyrai ir berniukai nuo ŽPV skiepijami jau gana seniai.
Visada stengiuosi paminėti, kad prezervatyvai ar mažesnis partnerių skaičius nesuteikia garantuotos apsaugos, tačiau vakcina nuo kai kurių ŽPV viruso tipų yra viena iš efektyviausių prevencijos priemonių. Net jau esant nustatytam kažkuriam ŽPV tipui, vakcina gali apsaugoti nuo pakartotinių infekcijų, kitų ŽPV tipų ar viruso plitimo į kitas lokalizacijas“, – paaiškina gydytoja.
I. Martinkėnaitė pasidalino patirtimi – jaučiasi ramesnė
Atlikėja I. Martinkėnaitė teigia neseniai pabaigusi vakcinacijos nuo ŽPV kelionę – trijų vakcinų kursą. Pasak jos, tai yra labai svarbus su sveikata susijęs sprendimas, kuris paskatino ją jaustis užtikrinčiau ir ramiau.
„Jei turiu galimybę užkirsti kelią gresiančioms sveikatos problemoms, būtinai ja pasinaudoju. ŽPV sukeliamo gimdos kaklelio vėžio atvejų – labai daug tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Nusprendžiau pasiskiepyti, kad sumažinčiau galimą šio ir kitų su ŽPV susijusių vėžių riziką“, – pasakoja atlikėja.