„Berniuko dėžėje“ paslaptis neatskleista iki šiol: žiauriai vaiką nukankinęs žudikas niekada nebuvo surastas

BeFunky-collage(262)
Pasaulis
Youtube.com stopkadras
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius

Ši byla prikaustė visos Amerikos dėmesį, o įvairios jokiais faktais nepatvirtintos teorijos sklando iki pat šių dienų, mat žudiko tyrėjams niekada taip ir nepavyko nustatyti. 1957 metais Filadelfijoje, miške, sukištas į dėžę rastas mažo berniuko kūnas su siaubingomis smurto žymėmis. Tas, kas taip pasielgė su bejėgiu vaiku, niekada nesulaukė pelnytos bausmės. Greičiausiai, niekada ir nebesulauks.

Dėžėje – kraują stingdantis radinys

1957-ųjų vasario 25-ąją vietinis meždiotojas JC Penney vaikštinėdamas Filadelfijos miškuose pastebėjo numestą kartoninę dėžę. Joje matėsi kažkoks daiktas, suvyniotas į languotą antklodę. Pažvelgęs atidžiau, JC Penney sustingo iš siaubo – dėžėje buvo negyvas vaikas. Tiesa, apie kraupų radinį vyras taip niekam ir nepranešė, bijodamas, kad turės nemalonumų su policija, mat miške nelegaliai buvo prispendęs spąstų kiškiams.

Po keleto dienų pro miškingą vietovę automobiliu važiavo koledžo studentas. Jis patebėjo keliu bėgantį kiškį, kuris vikriai nėrė į krūmus. Žinodamas, kad šiose vietovėse vietiniai mėgsta statyti spąstus, studentas nutarė kiškį pasekti. Įlindęs giliau į krūmus jis pastebėjo keistą dėžę. Kaip ir JC Penney, pažvelgęs į radinį iš arčiau, jis nustėro. Šį kartą teisėsauga buvo informuota apie nusikaltimą. Ant kojų sukeltos visos tarnybos.

 Marintas badu, sumuštas ir pjaustytas gyvas

Maždaug 4–6 metų amžiaus berniuko tapatybės nustatyti nepavyko, todėl tyrėjai ir gyventojai nelaimingą mažylį praminė tiesiog „berniuku dėžėje“. Nusikaltimo vieta ir pats kūnas sukėlė daugiau klausimų, negu atsakymų.

Vaikas atrodė neseniai nupraustas, švarus, nukirptais nagais ir plaukais. Tiesa, tai galėjo būti padaryta jau po mirties, mat kūnas buvo aplipęs nukirptų plaukų kuokšteliais. Berniukas buvo nuogas, susuktas tik į languotą antklodę.  Akivaizdžiai matėsi, kad vaikas prieš mirtį patyrė siaubingas kančias, kurios truko labai ilgai.

Ant kūnelio matėsi daugybė sumušimo žymių, mėlynių. Jis buvo labai liesas, todėl tyrėjai darė prielaidą, jog buvo marinamas badu. Kūnas buvo padengtas randais, kai kurie iš jų buvo panašus į chirurginiu įrankiu padarytus pjūvius, daugiausiai ant kulkšnies, kirkšnies ir smakro. Tačiau mirties prežastimi laikoma galvos trauma, galimai padaryta sunkiu, buku daiktu. Berniuko galva buvo sunkiai sužalota, matėsi kad nuo smūgio net deformuota kaukolė.

Liko nežinomas daugiau nei šešis dešimtmečius

Policija pradėjo tyrimą dėl nužudymo 1957 m. vasarį. Buvo paimti mirusio berniuko pirštų atspaudai ir policija iš pradžių tikėjosi, kad netrukus bus nustatyta jo tapatybė. Tačiau niekas niekada taip ir nepateikė jokios naudingos informacijos, kuri padėtų identifikuoti vaiką. 

Ši byla sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio Filadelfijoje ir Delavero slėnyje. Išspausdinta 400 000 skrajučių su berniuko atvaizdu, kurios buvo iškabintos visoje valstijoje. Nusikaltimo vietą vėl ir vėl šukavo 270 pareigūnų, kurie netoliese aptiko mėlyną vyrišką velvetinę kepuraitę, vaikišką šaliką ir baltą vyrišką nosinę su raide „G“. Tačiau visi šie įkalčiai pasirodė beverčiai, nes jų taip ir nepavyko susieti su nusikaltimu.   

Nepaisant viešumo ir didžiulio visuomenės susidomėjimo, berniuko tapatybė liko nežinoma daugiau nei pusę amžiaus. Ir tik 2022 m. lapkričio 30 d. Filadelfijos policijos departamentas paskelbė, kad detektyvai, naudodami DNR ir genealogines duomenų bazes, nustatė vaiko tapatybę.

2022 m. gruodžio 8 d., praėjus daugiau nei 65 metams po to, kai buvo rastas jo kūnas, per Filadelfijos policijos departamento surengtą spaudos konferenciją berniukas buvo viešai identifikuotas kaip kaip 4 metų Josephas Augustas Zarelli, gimęs 1953 m. sausio 13 d. Nors berniuko tapatybė buvo nustatyta, tikslios jo mirties aplinkybės neaiškios iki šiol ir byla vis dar laikoma atviru žmogžudystės tyrimu.

Versijos, kurios nepasitvirtino 

Nors byla dėl vaiko nužudymo taip ir liko neišspręsta, buvo narpliojamos kelios šio nusikaltimo įvykdymo versijos.  

Viena jų susijusi su vaikų globos namais, esančiais maždaug 2,5 mylios atstumu nuo kūno suradimo vietos. Tyrėjai ne kartą lankėsi tuose globos namuose, juose net aptiko ant skalbinių virvės kabančių antklodžių, panašių į tą, į kurią buvo suvyniotas berniuko kūnas. Sklandė gandai, kad berniukas galėjo būti globos namų vadovo podukros sūnus, ir jog jie vaiko atsikratė, kad šeimai nebūtų užtraukta gėda, mat tais laikais susilaukti nesantuokinio vaiko buvo didelė negarbė.

Tačiau tyrėjų atliktas pakartotinis tyrimas patvirtino, kad šeima su šiuo vaiku neturi nieko bendro. Tyrimas globos namuose buvo nutrauktas. 

Dar vieną teoriją 2002 m. vasarį iškėlė moteris, identifikuota tik kaip Martha arba „M“, kaltindama savo motiną nusipirkus berniuką ir jį nužudžius. Policija manė, kad jos istorija yra tikėtina, bet buvo sunerimę dėl parodymų teisėtumo, nes moteris sirgo psichikos ligomis.  Martha pasakojo, kad jos motina ir tėvas įsigijo vaiką iš jo biologinių tėvų 1954 m. vasarą, po to jis buvo mirtinai sumuštas, o jo kūnas paliktas dėžėje miške. Tačiau policija negalėjo pagrįsti šios istorijos, o ir  kaimynai, kurie per nurodytą laikotarpį gyveno šalia nurodytų namų, neigė, kad ten gyveno mažas berniukas.

Dar vienas bandymas išaiškinti paslaptį baigėsi nesėkme.

Įamžino atminimą  

1998 m. „berniukas dėžėje“ buvo palaidotas Ivy Hill kapinėse Cedarbrook mieste, Filadelfijoje. Miesto gyventojai iki šiol saugo gėlėmis ir žaislais papuoštą kapą. Ant didelio paminklinio akmens iškaltas užrašas „Nežinomas Amerikos vaikas“, o po juo yra lenta su užrašu „Dangiškasis Tėve, palaimink šį nežinomą berniuką“.  

2023 m. sausio 13 d., kai jau identifikuotam  Josephui būtų suėję 70 metų, buvo atidengtas naujas memorialas su jo vardu ir atvaizdu, taip pat prie esamo antkapio iškaltas pagaliau žinomas jo vardas.