PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 16 d. 17:06

Bendruomenės namų neturi, tačiau įvairios veiklos ir taip prasimano

Marijampolė

Ričardo Pasiliausko nuotraukos

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


72128

Marijampolės savivaldybės Liudvinavo seniūnijos Gyviškių kaimo bendruomenė yra viena iš jauniausių savivaldybės kaimo bendruomenių. 2010-aisiais Gyviškių ir aplinkinių kaimų žmones į bendruomenę subūrė Gyviškėse kaimo turizmo sodybą įkūręs muzikantas Mindaugas Lukšys. Jis buvo išrinktas ir pirmuoju bendruomenės pirmininku. Tačiau netrukus, visus bendruomenės įregistravimo formalumus sutvarkiusį M. Lukšį gyvenimo kelias pakvietė į svečią šalį, ir ką tik susibūrusiai bendruomenei teko ieškoti naujo lyderio.


Foto galerija:

m9b6660.jpg
m9b6675.jpg
m9b6676.jpg

Pirmininkauti prikalbintas ūkininkas vadovauja jau 8 metai

Prikalbintas vietos gyventojų bendruomenės pirmininku sutiko būti kaimo ūkininkas Juozas Botyrius. Daug darbų savo ūkyje turinčiam Juozui visuomeninės bendruomenės pirmininko pareigos tikrai nebuvo ta veikla, kurioje jis pats būtų labai siekęs save realizuoti. Juolab kad gyventojai J. Botyriui patikėjo ir seniūnaičio pareigas. Be to, Juozas su žmona Asta augina tris vaikus ir jau daug metų abu šoka Marijampolės kultūros centro Želsvos skyriaus tautinių šokių kolektyve „Žaltytis“. Taigi, papildomos veiklos J. Botyrius, kaip sakoma, ir taip turėjo per akis. Tačiau Juozas yra iš tų žmonių, kurie, jeigu ką nors daro ar kuo nors užsiima, stengiasi viską padaryti gerai. Todėl ir šiandien J. Botyrius tebevadovauja kaimo bendruomenei ir padedamas šeimos narių ir aktyviausių bendruomenininkų stengiasi, kad Gyviškių kaime gyvenančių žmonių gyvenimas būtų gražesnis, įdomesnis ir šviesesnis.

Apsieina ir be bendruomenės namų

Gyviškės yra vienas iš tų kaimų, kuriuose jau daug metų nėra nei mokyklos, nei bibliotekos, nei laisvalaikio salės. Kaimo centre kadaise veikę gražūs kultūros namai dabar stūkso apgriuvę ir ne tik kad nepuošia kaimo, bet ir kelia pavojų vietos gyventojų gyvybei ir sveikatai. Buvęs „kultūrnamis“, J. Botyriaus teigimu, priklauso keliems pajininkams, kurie visai nesirūpina pastato būkle ir saugumu. Savo namų neturinti bendruomenė pirmaisiais gyvavimo metais tikėjosi tą pastatą iš pajininkų nupirkti ir jį suremontavusi ten įsteigti bendruomenės namus. Deja, bendruomenininkų sumanymas buvo priimtinas ne visiems pajininkams, ir bendruomenė idėją turėti savo bendruomenės namus, galima sakyti, palaidojo.

„Dabar esant reikalui, renkamės vieno ar kito bendruomenės nario namuose ar įsiprašome į „Dovinės“ medžiotojų klubo namelį, – pasakodamas apie bendruomenės veiklą teigė J. Botyrius. – Šiaip daugumą renginių organizuojame bendruomenės sporto aikštyne. Tiesa, dėl to esame priklausomi nuo orų. Be to, esant reikalui galime susirinkti ir Liudvinavo kultūros namuose. Kiekvieną rudenį dalyvaujame juose organizuojamoje seniūnijos kaimo bendruomenių šventėje. Tai jau tradiciniu tapęs renginys, kurio organizatoriai yra Liucinavo bendruomenės pirmininkas Kęstutis Miglinas, Liudvinavo bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Čekauskas ir aš. Pernai mes, ta pati trijulė, bendruomenių moterims Liudvinavo kultūros namuose suorganizavome koncertą Kovo 8-osios proga. Pilnutėlei salei koncertavo grupės „Miledi“ dainų autorius ir atlikėjas Antonijus Žilinskas-Tonis. Šventinį Kovo 8-osios koncertą organizuojame ir šiemet. Šįkart koncertą Liudvinave surengs grupės „16 Hz“ įkurta jų antrininkų grupė „16 Hz Tribute“, kurioje dainuoja trys televizijos projektą „Chorų karai“ laimėjusio Kauno „Studentiško“ choro dalyviai.“

Lauko treniruokliai nudžiugino ir vaikus, ir suaugusius

Kas pasikeitė Gyviškėse per tuos kone devynerius bendruomenės gyvavimo metus? Bendruomenė, norėdama turėti vietą, kurioje galėtų susirinkti, o kaimo jaunimas pasportuoti, iš vieno kaimo ūkininko įsigijo 30 arų žemės. Įgyvendinusi projektą Marijampolės vietos veiklos grupės parengtai 2007–2013 metų kaimo plėtros strategijai realizuoti bendruomenė tame sklype įsirengė sporto aikštyną: krepšinio ir tinklinio aikšteles.

Praėjusiais metais Gyviškių kaimo bendruomenė pateikė paraišką valstybės paramai per Žemės ūkio ministeriją gauti projektui „Sportuojanti bendruomenė – sveika bendruomenė“ įgyvendinti. Projektų vertintojai bendruomenės pirmininko J. Botyriaus parašytą projektą pripažino tinkamu finansuoti, ir jam realizuoti buvo skirta valstybės finansinė parama. Tiesa, prie projekto įgyvendinimo geranoriškai prisidėjo ir Marijampolės savivaldybė, bendruomenei skyrusi lėšų projektui koefinansuoti. Taigi pernai rudenį bendromis pastangomis gale bendruomenės sporto aikštyno buvo sumontuoti septyni lauko treniruokliai. Be to, iš projekto lėšų bendruomenė dar įsigijo vėjapjovę sporto aikštyno teritorijai prižiūrėti.

J. Botyrius pasakodamas apie sėkmingą projektą juokėsi, kad kaimo vaikai prie treniruoklių ėmė rinktis vos juos pastačius ir dar nenuėmus transportavimui skirtos polietileno apsaugos. Netrukus mankštintis lauko treniruokliais ėmė rinktis ir Gyviškių bei Geležinių kaimų moterys, jaunimas. „Smagu, kai matai, kad darbas buvo ne veltui, kad žmonės tuo džiaugiasi ir naudojasi“, – sako bendruomenės pirmininkas.

Į kaimo gyvenimą įnešė veiklos ir šviesos

Gyviškių bendruomenė šiuo metu turi 30 narių. Iš pradžių, J. Botyriaus teigimu, bendruomenės sąrašuose buvo net 98 Gyviškių, Geležinių ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai. Tačiau laikui bėgant paaiškėjo, kad, anot bendruomenės pirmininko, yra žmonių, kuriems viskas įdomu – išvykos, ekskursijos, šventės, sporto varžybos, o yra tokių, kurių, tikriausiai, ir jų sodybos kieme, po pat langais, surengtas renginys nesudomintų. Todėl tik „sąrašinių“ narių bendruomenė atsisakė, tačiau organizuodama įvairius renginius, pasak Juozo, gyventojų neskirto į tuos, kurie priklauso bendruomenei, ir į tuos, kurie nepriklauso. Dalyvauti kviečiami ir laukiami yra visi.

Vasarą bendruomenė sporto aikštyne kasmet organizuoja sporto varžybas, žiemą, artėjant Kalėdoms, papuošia eglutę. Pernai bendruomenininkai keliavo po Dzūkiją, užpernai aplankė piliakalnius. Jei ne bendruomenė, gyvenimas Gyviškėse būtų kur kas niūresnis.