Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Versli LietuvaŠaltinis: Etaplius.lt
Pernai kovą šalyje prasidėjus pirmajam karantinui ir jau visus metus trunkant žmonių būriavimosi apribojimams, Lietuvos skirtinguose regionuose veikiantys bendradarbystės centrai „Spiečius” taip pat fiziškai užvėrė savo duris kaip ir visos kitos šalies bei pasaulio bendradarbystės erdvės. Tačiau nei centrų veikla, nei bendradarbystė nenutrūko, o narių veiklos rezultatai neprarado augimo.
„Versli Lietuva” smulkiesiems ir pradedantiesiems verslininkams skirtus „Spiečiaus” centrus įkūrė ir vysto Alytuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Tauragėje ir Kėdainiuose. 2020 m. šių centrų bendruomenę sudarė 159 aktyvūs nariai.
Inga Juozapavičienė, „Verslios Lietuvos” Verslumo departamento direktorė, pažymi, kad bendradarbystės centrai „Spiečius” – tai kur kas daugiau nei nemokama darbo vieta, o jų svarba karantino metu dar labiau išryškėjo ir sutelkė regionuose veikiančius smulkiuosius verslininkus.
„Nemokama kompiuterizuota darbo vieta, kuria verslininkai įprastinėmis sąlygomis gali naudotis, yra tik maža dalis paslaugų paketo. „Spiečiaus” paslaugos padeda spręsti pradedantiems verslams aktualias problemas ir palydėti augimo keliu. O sėkmė slypi individualizuotų ir verslo poreikius atliepiančių paslaugų pakete: individualios konsultacijos, verslo įgūdžių ugdymas, mentorystė, tinklaveika ir bendruomenė. COVID-19 pandemijos kontekste pradedančio verslo iššūkiai ne tik nesikeitė, tačiau teikiamų paslaugų poreikis dar labiau augo, o mums karantinas nesutrukdė padėti klientams gilinti verslumo žinias. Priešingai, karantinas buvo proga paslaugas perkelti į elektroninę erdvę – praeitais metais sėkmingai organizavome mokymus, informacinius renginius, specializuotą mentorystę, narių susitikimus bei teikėme konsultacijas per nuotolį”, – teigia I. Juozapavičienė.
Anot jos, darbas karantino sąlygomis pakeitė verslininkų įpročius ir poreikius, todėl lanksčias darbo vietas ir sąlygas siūlantys bendradarbystės centrai nepraranda savo populiarumo ir jų poreikis ateityje tik didės.
Nors 2020 metais įvesti karantino ribojimai neigiamai paveikė daugumą šalies verslų, tačiau praeitų metų „Spiečiaus“ paslaugomis pasinaudojusių verslininkų rezultatai džiugina – pandemija nesukliudė siekti aukštų rezultatų. „Verslios Lietuvos“ atlikta visų bendradarbystės centrų „Spiečius“ narių apklausa parodė, jog 2020 metais narių apyvarta paaugo 68 proc., trečdaliui (35 proc.) verslininkų pavyko apyvartą išlaikyti stabilią, o kas penktas narys (20 proc.) pradėjo vykdyti eksportą. Daugiau nei dešimtadalis narių (12 proc.) nurodė, jog pritraukė naujų investicijų, kurių bendra suma siekia beveik 200 tūkst. eurų.
Verslininkai, tapę bendradarbystės centrų „Spiečius” nariais, turi galimybę naudotis plačiu paslaugų paketu: konsultuotis verslo klausimais, dalyvauti mokymuose, susipažinti su kitais regionų verslininkais bei drauge su šalies verslo ekspertais nuosekliai siekti savo užsibrėžtų rezultatų verslo mentorystės programose.
„Naudojausi visomis siūlomomis bendradarbystės centro paslaugomis ir galimybėmis. Džiaugiuosi „Spiečiaus“ mokymais bei mentorių pagalba, o labiausiai vertinu bendradarbystės centre užsimezgusias pažintis – bendruomenės narius, su kuriais kartu praleidome daug laiko dalindamiesi idėjomis ir sunkumais, planuodami ateitį ir palaikydami vienas kitą. Kartu gimė ne vienas puikus naujas projektas”, – pasakoja Klaipėdos „Spiečius” narė, „Digisimo“ vadovė Simona Zulonienė.
„Spiečiaus“ narių apklausa taip pat atskleidė, kad centruose veikiantys smulkieji verslininkai labiausiai vertina „Spiečiuose“ organizuojamus renginius, verslo įgūdžių mokymus bei aktyviai naudojasi jiems suteikiama darbo vieta. Narystė verslininkams padėjo praplėsti vertingų pažinčių ratą: pusė narių užmezgė 1-3 naujas pažintis, o 34 proc. nurodė, jog narystės laikotarpiu pavyko užmegzti 3-10 naudingų kontaktų. Daugiau nei trečdalis verslininkų, prisijungę prie „Spiečiaus”, taip pat pradėjo įgyvendinti naujus projektus drauge su kitais „Spiečiaus” nariais ir verslo mentoriais.
2020 metais bendradarbystės centruose įvyko per 100 renginių, kuriuose dalyvavo daugiau nei 1000 dalyvių: 45 informaciniai renginiai, 42 verslo įgūdžių mokymai bei 29 seminarai, skirti padėti mažinti COVID-19 sukeltas pasekmes.
Pirmasis „Spiečius“ Lietuvoje buvo įkurtas 2016 metais Alytuje, o vėliau atidarytas ir Šiauliuose. Bendradarbystės centrų regionuose koncepcijai pasiteisinus, 2018 metais centrai buvo atidaryti Tauragėje, Panevėžyje ir Klaipėdoje, o 2019 metais įkurti Kėdainiuose ir Marijampolėje. Šiais metais nauji „Spiečius“ savo duris atvers dar 6 Lietuvos miestuose – paslaugomis galės naudotis Rokiškyje, Ukmergėje, Utenoje, Visagine, Birštone ir Plungėje. Su nauja plėtra į visus bendradarbystės centrus „Spiečius” atkeliauja ir papildomos paslaugos: e-komercijos dirbtuvės, akseleravimo programa, daugiau B2B susitikimų, tinklaveikos ir verslui aktualių temų renginių ciklas.